Botoks Nedir? Faydaları Nelerdir?

Botoks Nedir? Faydaları Nelerdir?

Botoks nedir? Faydaları ve yan etkilerinin neler olduğu, fiyatları ve etkisi hakkında bilgi verilmiş yazıdır.

Botoks başta yüz bölgesi olmak üzere, insan vücudunun çeşitli yerlerine estetik kırışıklıkların gitmesi için yapılan ekzotoksindir. Botoks yapılarak deri altında oluşmuş olan kırışıklıklar geçici süre ile kaybolur ve kişinin cildi daha diri bir hal alır. Yüz estetiğinin en çok uygulanan yöntemleri arasında yer alan botoks, çoğunlukla bayanların tercih ettiği güvenilir bir uygulamadır.

Botoks Kullanım Alanları Neresidir?

Botoks kullanım alanları açısından oldukça geniş bir alana sahiptir. Botoks kullanım alanları içerisinde ise başta; yüz ve çevresi gelmektedir. Göz altında meydana gelmiş yaşlılık kırışıklıkları ve çizgilerin kaybolmasında tercih edilen botoks, aynı zamanda yüz dışında da farklı yerlerde tercih edilmektedir. Aşırı terleme sorunlarında, saç dökülmelerinde, kaşların kasılmalarında, bacak ve kolların incelmesinde, ameliyat yerinin iyileşmesinde, gülme dizaynının düzelmesinde de botoks uygulaması yapılmaktadır.

Botoks Kimlere Uygulanmaz?

Botoks uygulamasının yapılmaması gereken bazı kişiler bulunmaktadır. Yapılması halinde ise kişiye zararı dokunur ve sağlığını olumsuz yönde etkiler. Botoks uygulamasının yapılmaması gereken kişilerin içerisinde ise hamile bayanlar gelmektedir. Doğum yaptıktan sonra çocuğunu emziren bayanların da botoks yaptırmaları sakıncalıdır ve bu halleri geçmedikçe, vücutlarına botoks yaptırmamalıdırlar. Bu kişilerin haricinde olan her kişiye botoks yapılır.

Botoks Uygulaması Aşamaları Nelerdir?

Botoks yapılışı ise uzman hekim tarafından belli aşamalar ile yapılmaktadır. Öncelikle botulinum toksini seyreltilir ve sonrasında, hekim dokuya enjekte edeceği nöromusküler maddesini ince uçlu iğneler yardımı ile deri altına batırır. Botoks yapılacak olan bölgeye önce lokal anestezi uygulanır ve temizlenir. Bu işlem sonrasında ise doktor tarafından yavaş yavaş kasların içerisine botoks malzemesi enjekte edilir.

Botoks İşlemi Sonrası Ne Yapılmalıdır?

Botoks işlemi sonrasında yapılması gereken bazı şeyler vardır. İğne yardımı ile deri altına enjekte edilen yerde kızarıklıkların meydana gelmesi normaldir. Bu durum ise zamanla geçecektir. Eğer morluk meydana gelirse, en fazla bir hafta sonra morluklar kaybolacaktır. Botoks yapılan bölgenin korunması önemlidir. Botoks uygulanan yer belli bir zaman sıcak ile temas ettirilmemelidir. Aynı şekilde aşırı soğuğa maruz kalmamalıdır. Hamam ve sauna gibi yerlere ise girilmemelidir. Hekiminiz tavsiyelerine harfiyen uymanız da son derece önem arz etmektedir.

Botoks Etkisi Ne Zaman Başlar?

Botoks yapıldıktan sonra etkisini 48 saat içerisinde göstermeye başlar. Son zamanların oldukça popüler olan ve başta yüz bölgesinde bulunan kırışıklıkların gitmesi için tercih edilen botoks, düzenli olarak kullanıldığı zaman etkisini uzun süre muhafaza eder. Botoks uygulamasında kullanılan botulinum toksini ilk hafta ortaya çıkar ve etkisini gösterir. Etkisini ise 15 gün sonra zirveye taşır ve botoks yapılan yer belli olur. Yaklaşık olarak ise 6 ay etkisi devam eder.

Botoks Tedavisinin Yan Etkileri Var mı?

Botoks tedavisinin yan etkileri kısa süreli olmaktadır. En belirgin yan etkileri arasında ise botoks yapılan yerde kızarıklık ve morlukların meydana gelmesidir. Kısa süre içerisinde ise bu durumlar ortadan kaybolmaktadır. Özellikle morlukların meydana gelmesi kişiyi korkutmamalıdır ve bu durum en fazla bir hafta sonra kaybolacaktır.

Botoksun Etkisi Ne Kadar Sürer?

Etkisini 48 saat gibi kısa süre içerisinde gösteren botoks, uzun süreli şekilde tesirini göstererek devam eder. Düzenli yapıldığı zaman en az 1 sene etkisini kalıcı olarak gösterir. Güvenilir olan botoks yöntemi, sıkça yapılan uygulamaların başında gelen tesiri ise oldukça fazla olan bir estetik uygulamasıdır.

Düzenli Botoks Uygulamalarının Bir Yararı Var mıdır?

Düzenli olarak en az 5 veya 6 kez botoks yaptıran kişiler, daha az yaptıranlara nazaran botoksun faydasını daha fazla görmektedirler. Aynı yere uygulanan botoks, düzenli şekilde yapıldığı zaman etkisini daha fazla gösterir.

Botoks Yaptırmayı Bırakırsam Kırışıklıklarım Çok Daha Kötü Olur mu?

Özellikle bayanların sıkça sorduğu soruların başında, botoks yaptırdıktan sonra kırışıklıkların daha fazla olup olmayacağı sorusudur. Bu soruya ise hayır cevabını verebiliriz. Düzenli olarak botoks yaptırdıktan sonra bıraksanız bile, kırışıklıklarınız daha fazla olmayacaktır. Aksine ise kırışıklıklar daha az olacaktır. Bunun sebebi ise, kaslarda zayıflamanın meydana gelmesi ve zayıflaması ile, az kırışıklıklar ortaya çıkacaktır. Tekrar botoks yaptırmaya başlarsanız, bu kırışıklıklar ise tekrar ortadan kaybolacaktır.

Botoks Yaptırırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Botoks yaptırırken dikkat etmeniz gereken en önemli husus ise, uzman bir hekime bu işlemi yaptırmanızdır. Alanında uzman ve botoks tekniği konusunda bilgi sahibi olan uzman hekimler, sizlere sağlıklı bir şekilde botoks yapacaklardır. Profesyonel hekimlerin yapacağı botoks uygulaması ise, hastaların tüm beklentilerini karşılayacaktır.

Botoks Yılan Zehri midir?

Son zamanların kafa karıştıran sorularından bir tanesi ise, botoksun yılan zehri olup olmadığıdır. Ortaya atılan bazı gereksiz polemikler neticesinde ortaya çıkmış olan bu soru, botoks yaptırmak isteyen kişilerin kafalarında soru işareti bırakmaktadır. Kafaları kurcalayan bu sorunun cevabını ise, botoksun yılan zehiri olmadığı ve tıbbi bir ilaç olduğunu söyleyerek verebiliriz. Botilinum toksini olan ve iğne ile hekim tarafından ilgili bölgeye enjekte edilen ilaçtır. Özel bir bakteriden üretilmiştir ve doğal bir yapıya sahiptir. İçeriğinde ise protein bulunmaktadır. Saflaştırılmıştır ve iç organlara etki edecek bir yan etkisi bulunmamaktadır.

Botoks Sağlık Bakanlığından Onaylı Bir İlaç mıdır?

Yılan zehri olmayan ve çeşitli aşamalardan geçilerek onaylanan botoks içeriğindeki ilaç, özellikle Avrupa Birliği yetkili ülkeleri arasında da sınıftan geçerek onaylanmıştır. Kaş arasında bulunan kırışıklıkların, göz altındaki yaşlılık belirtilerinin giderilmesinde etkili olan ve doğal bir yapıya sahip olan nörotoksin'dir.

Botoks Uygulanınca Yüz Şişer mi?

Botoks uygulaması esnasında yüz bölgesinde herhangi bir şişme meydana gelmez. Botoks uygulamasında kullanılan madde bir dolgu değildir ve şişme gibi yan etkisi yoktur. Hafif kızarıklıkların meydana gelmesi son derece normaldir ve kısa süre içerisinde geçmektedir. En fazla bir hafta sürmek kaydı ile morarma meydana gelmektedir ve yüz bölgesinde şişme gibi durum ortaya çıkmamaktadır.

Botoks Uygulamasının Faydaları Nasıl Olur?

Botoks uygulaması sadece kırışıklıkların gitmesi ve gençleşmek için tercih edilmemektedir. Aynı zamanda farklı kullanım alanları olan botoks uygulaması, kişiye fayda sağlamaktadır. Migren uygulaması ise kullanım alanları içerisinde yer almaktadır ve kişinin migreninin bu uygulama ile geçmesini sağlamaktadır. Botoks ile yüz bölgesinde meydana gelen ve istem dışı olan kasılmalar ortadan kaybolmaktadır. Tiki olan kişiler de botoks ile bu rahatsızlıklarından kurtulmaktadırlar. Yaz ve kış demeden aşırı terleyen kişilere de fayda sağlayan botoks uygulaması, kronik olan bazı ağrıların gitmesine de fayda sağlamaktadır. Botoks aynı zamanda cildin daha parlak olmasını sağlamaktadır.

Botoks Fiyatları 2021

Botoks özel hastanelerde yapılan ve uzman hekimler tarafından kişilere uygulanan tedavi yöntemidir. 2021 yılı itibari ile botoks fiyatları oldukça uygundur. Botoks uygulamasını yapacak olan hekimin talep edeceği fiyat ise, botoks fiyatlarında değişikliklere neden olmaktadır. Botoks fiyatları hekimlerin vereceği fiyatlara göre esneklik göstermektedir ve sabit bir fiyatta kalmamaktadır. 2021 yılında hanımların tercih ettiği botoks ise, geçen yıllara göre daha ekonomik fiyatlar ile hekimler tarafından yapılmaktadır. Siz de uygun fiyatlı botoks hizmetinden faydalanarak, birçok rahatsızlığınızın gitmesini sağlayabilirsiniz.