Göz çizdirme ameliyatı yaptırmak mantıklı mı?

Tıbbi adı Excimer Lazer göz ameliyatı olan bu operasyonun halk arasındaki adı Göz Çizdirme’dir. Bu göz ameliyatının amacı ancak gözlük veya lens kullanarak görebilen kişilerin göz bozukluklarını düzelterek daha rahat görmelerini sağlamak ve bu sayede hayat kalitelerini arttırmaktır.Peki ne kadar mantıklı ?

Göz çizdirme ameliyatı yaptırmak mantıklı mı?

Lazerle Göz Çizdirme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Excimer Lazer, yani göz çizdirme ameliyatı göz bozukluklarını düzelten bir göz ameliyatıdır. Yukarıda lazerle miyop tedavisi, hipermetrop tedavisi ve astigmat tedavisi başlıkları altında bazı bölümler bire bir aynıdır. Bu üç göz bozukluğuna sebep olan durum aslında aynıdır. Gözlerimize gelen ışığın kornea bölümünde yanlış şekilde kırılması. İşte göz çizdirme ameliyatı ile gözlerimizde kornea bölümüne lazer ışınları ile müdehale edilerek, gözlerimize gelen ışığın doğru şekilde işlem görmesi sağlanır. Bu sayede göz bozukluğumuz tedavi edilmiş olur.

Tabii ki lazer ile göz çizdirme ameliyatının birden fazla çeşidi vardır. Öncelikle bu çeşitlilik nelerden kaynaklanıyor ve hangi lazerle göz ameliyatı türünü tercih etmeliyiz bunu inceleyelim.

Göz Çizdirme Ameliyatı Türleri ( Excimer Laser Türleri )

Günümüzde halen uygulanan genel olarak üç tür göz çizme ameliyat türü vardır. Bu türler kullanılan ekipmanın kalitesine ve hastanın göz yapısına göre değişmektedir. Her hastaya her ameliyat türü uygun olmamaktadır. Bu durumda en sağlıklısı, bu üç teknolojinin uygulandığı bir merkezde seçim konusunda göz hekimine danışmaktır. Dikkat edilmesi gereken konu ise, eğer gidilen göz merkezinde bu üç teknik bulunmuyorsa, göz hekimi hastasını kendisinde olan teknolojiye yönlendirecektir. Bu yüzden özellikle aşağıda detaylandıracağımız en teknolojik sistemin olduğu göz merkezlerinin seçilmesi hasta açısından en sağlıklı olanı olacaktır.

PRK ve LASEK Yöntemi

Aslında PRK ve Lasek yönetim iki ayrı yöntemdir. Fakat tek başlıkta toplamamızın sebebi iki yönetimde artık pek fazla kullanılmıyor oluşu. Aralarındaki ortak yön ise iki yöntemde de lazer işleminden önce gözün en dışındaki epitel doku kaldırılır ve lazer işlemi bundan sonra yapılır. PRK sistemi biraz daha eski bir yöntemdir. PRK yönteminde epitel doku, bir cerrahi alet yardımıyla sıyrılır. LASEK yönteminde ise bu doku, alkol yardımı ile tabaka şeklinde kaldırılır ve lazer işleminden sonra yerine koyulur. Ameliyat sonrasında 3 – 4 gün içerisinde dokular iyileşerek epitel dokuyu tekrar gözün üst kımına kaynaştırır. Fakat bu geçen süre oldukça acı verici ve sıkıntılı olabilir. Gözün tamamen iyileşmesi 3 – 4 haftaya kadar uzayabilir.

LASiK ve iLASiK Yöntemi

Lasik yöntemi bir önceki PRK ve LASEK yönteminden daha ileri bir teknolojidir. Bu yöntemde az önce bahsettiğimiz epitel doku kaldırılmaz. Bunun yerine keratom bıçağı adı verilen özel bir bıçak yardımıyla korneanın üzerinde bir kesik açılır. Bu kesik kapakçık şeklinde açılarak korneaya ulaşılır. Daha sonra lazer ışınları yardımıyla korneada ki bozukluk düzeltilir. Bu aşamadan sonra korneanın üzerinde kapakçık şeklinde kesilerek ayrılmış parça tekrar eskisi gibi yerine koyulur. Bu bölümün kendiliğinden yapışma özelliği olduğu için herhangi bir dikiş veya bandaja ihtiyaç duyulmaz. Lasik yönetimde ilk 24 saat biraz ağrı olabilir. Hasta bu dönemi ağrı kesiciler ile geçirir. Sonrasında göz kuruluğu yaşanacağı için hekimin verdiği göz damlaları intizam ile kullanılmalıdır.

iLasik yönteminin ise Lasik yönteminden tek farkı, gözün üzerindeki kesiğin bıçak yardımıyla değil, lazer yardımıyla kesilmesidir. Avantajı olarak da göze bıçak temas etmediği için olasılığı çok azda olsa mikrobik bir transfer gerçekleşmez. Bununla birlikte bir insan tarafından değilde bir makine tarafından işlem yapıldığı için hata olasılığı daha azdır.

TransPRK ( No Touch Lazer ) Yöntemi

Bu yöntem şu an uygulanan en teknolojik yöntemdir. No touch, ingilizce bir kelimedir ve bu yöntemde ‘temassız’ anlamına gelmektedir. Bu yöntemin en güvenilir olan yöntem olmasının sebebi, göze herhangi bir yabancı cisimle müdehale edilmiyor oluşu ve aynı zamanda gözün üzerinde herhangi bir kesik veya delik açılmıyor oluşudur. No touch lazer ile göz çizme işleminde yaklaşık olarak 1 dakikalık bir sürede sadece göze gelen lazer yardımı ile görme bozuklukları düzelir ve işlem sonrasında gözler bandaj ile kapatılmaz. Bu yüzden diğer yöntemlerde iki gözü aynı anda yapmak mümkün olmamasına rağmen, no touch lazer yönteminde aynı anda iki göz birden işlem görebilir. Hasta operasyon sonrasında gözleri açık şekilde eve gidebilir. Genellikle ilk 36 saatte gözlerde batma, sulanma, kızarma gibi şikayetler görülebilir. 4. günden sonra normal yaşama dönülür.

Lazer Göz Ameliyatı Sonrası

Lazer ile göz çizme ameliyatı sonrasında gelişecek komplikasyonlar genel olarak yapılan lazer türüne göre değişiklik gösterecektir. Fakat günümüzde en teknolojik olarak kullanılan Lasik, iLasik veya TransPRK yöntemleri hasta konforu açısından çok gelişmiş yöntemlerdir. Lasik ve iLasik yöntemlerinde hasta gözünde bandaj olarak ameliyattan çıkar. Göz hekiminin tavsiyesi doğrultusunda yaklaşık 24 saat sonra bandajı çıkarabilir. İlk 36 saat gözlerde batma, bulanık görme, kızarma ve bunun gibi şikayetler oluşabilir. Bunlar normal sonuçlardır. Yaklaşık 5 gün içerisinde bu şikayetler azalarak yok olur. Fakat lazer işlemi sonucunda göz kuruluğu ortaya çıkabilir. Bunun için göz hekimi hastaya özel göz damlaları önerecektir. Hastanın bu göz damlalarını aksatmadan mutlaka kullanması gerekir.

TransPRK yönteminde gözlerde herhangi bir kesik olmayacağı için hastanın gözüne bandaj uygulanmaz. Gözleri açık şekilde çıkar ve evine gidebilir. Fakat lazer tedavisi sonucunda ilk günlerde yukarıda bahsettiğimiz küçük rahatsızlıklar bu yöntemde de duyulabilir. Sabırlı olarak göz hekiminin önerdiği şekilde davranıldığında kısa sürede sorunlar düzelecektir.

Göz Çizdirme İşleminde Gerçek Olmayan Söylentiler

Her yeni teknolojide olduğu gibi göz çizdirme işleminde de bir çok rivayet söz konusu edilmektedir. Bunların en korkunçlarının başında lazer ile tedavi olan kişinin 10 sene içinde kör olacağıdır. Bir başka söylenti ise excimer lazer ile göz çizdirdikten sonra başka hiç bir göz ameliyatının olunamayacağıdır. Bunlar sadece söylentiden ibarettir. Bu konuda yanlış bilinen doğruların bazılarını aşağıda listeleyelim.

  • Göz çizdirdikten sonra 10 sene içinde kör olunmaz. Bu işlemin körlükle bir ilgisi yoktur.
  • Lazer işlemi sonrasında herhangi bir zamanda katarakt dahil tüm göz ameliyatlarını ihtiyaç duyulduğunda olabilirsiniz.
  • Göz çizdirme işlemi ömür boyunca birden çok kez yapılabilir. Nadirende olsa göz numaraları tekrar yükselebilir ve tekrar göz çizdirme işlemi yapılabilir.
  • Lazer tedavisinde retina bölgesi kesinlikle zarar görmez.
  • Göz çizdirme sonrası renk körlüğü oluşmaz.
  • Excimer Lazer işlemi sonrasında ömür boyu göz damlası kullanmak gerekmez. Kısa bir süre kullanımı yeterli olacaktır.

Bunun gibi aklınıza takılan her konuyu göz hekiminizle paylaşın. Çevrenizden, akrabalarınızdan duyduklarınız her zaman doğru olmayabilir. Göz çizdirme ile ilgili aklınıza takılan soruları aşağıdaki bölümden yorum ile bize de sorabilirsiniz. En kısa sürede aynı yerden sizi bilgilendiriyor olacağız.

Excimer Lazer ile Göz Çizdirme Tedavisi Fiyatları

Lazer ile göz çizdirme fiyatları en çok sorulan soruların başında gelmektedir. Fakat bu konuda da internette gördüğünüz bilgilere çok güvenmemelisiniz. Çünkü devamlı olarak yeni teknolojilerin çıkmasıyla fiyatlar güncelliğini yitirmektedir. Altı ay önce yazılmış bir yazıda belirtilen fiyatlar günümüzde geçerliliğini korumamaktadır. Aynı zamanda birden fazla lazer türü olduğunu, hem de farklı şehirlerde farklı büyüklüklerde ve kalitelerde göz merkezleri olduğunu hesaba katarsak göz çizdirme fiyatları konusunda belli ücretlerden söz etmemiz malesef mümkün olmamaktadır. Fakat en azından bir fikir edinmeniz açısından küçük göz merkezlerinde 1.300 TL’den başlayan fiyatlar, büyük şehirlerdeki lüks göz merkezlerinde 4.000 TL’ye kadar çıkmaktadır.

 

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık