İlaç Kullanmadan Doğal Yollarla Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?

İlaç Kullanmadan Doğal Yollarla Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?

İnsanlar zaman zaman boğaz ağrısı gibi bir rahatsızlıkla karşı karşıya kalabilir. Bu boğaz rahatsızlıkları, yutkunurken kötüleşen ağrı veya boğaz kısmında oluşan tahriş enfeksiyonlardan kaynaklanabilmektedir.

Bu durumda kalan insanlar boğaz ağrısına ne iyi gelir? Gibi bir sorunun cevabı için birtakım çareler arama yoluna gitmektedir. Bu bağlamda evde yapımı kolay olan ya da en yakın bir yerden rahatlıkla bulabileciğiniz ürünlerle boğazda oluşan tahrişi azaltabilmek elbette mümkündür. Peki, boğaz ağrısına ne iyi gelir? Doğal yollarla boğaz ağrısı nasıl geçilir? Boğaz ağrısı nasıl geçer? İlaç kullanmadan boğaz ağrısına ne iyi gelir? Ve buna benzer sorular için yazımıza bir göz atalım.

Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer?

Günümüzde hemen hemen her insan boğaz ağrısı veyahut belirtisi yaşamıştır. Boğazda oluşan boğaz tahrişi, kaşıntı ve yanma hissi insanların günlük yaşam kalitesini oldukça düşüren bir rahatsızlık olarak karşımıza çıkmaktadır. Öte yandan özellikle soğuk algınlığı ve buna bağlı olarak virüslerin neden olduğu semptomlar eşlik ederse bu durum dayanılmaz bir hal alıp sancılı bir sürece sürüklemektedir. Bu durumda vakit kaybetmeden evde yapabileceğiniz doğal birtakım ürünler ile boğaz rahatsızlığından kurtulabilirsiniz. Yani boğaz ağrısını ilaçsız doğal yollarla geçirebilmek pekâlâ mümkündür.

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Evde yapabileceğiniz bazı ürünlerle ilaçsız ve doğal yollarla boğaz ağrısını geçirmek aslında sizin elinizde. O zaman boğaz ağrısına ne iyi gelir? İşte detaylar.

Tuzlusu Gargarası Yapmak

Tuzlu su ile gargara yapmak boğaz ağrısına iyi gelen doğal bir yöntem olup en fazla kullanılan uygulamaların başında gelir. Çünkü tuz, mukusu ve şişmiş iltihaplı dokuyu yok ederek rahatsızlığı önlemeye yardımcı olur. Tuzlusu gargarası yapabilmek için yarım çay kaşığı kadar tuzu ılık suyla dolu bir çay bardağının içine aktarın ve tuz eriyinceye kadar karıştırma işlemine devam edin. Karışan tuzlu suyun yarısını ağzınıza alarak ağzınızın içinde 30 saniye kadar gargara yapın ve tükürün. Aynı işlemi bir daha yapın ve her gün bu işlemi iki defa tekrarlayın.

Bal

İçine bal katılmış bir bardak ılık çay, tahriş olan boğaz bölgesini yatıştırmaya yardımcı olur. Ayrıca çay, boğaz bölgesini nemlendirerek boğazın rahatlamasına imkan verir. Bu noktada ağrı kesici ve antioksidan kaynağı olan yeşil çayı tüketebilirsiniz.

Papatya Ya Da Adaçayı:

Doğal yatıştırıcı özelliği olan adaçayı ya da papatya çayı boğaz tahrişlerinde kullanılan etkili doğal bir yöntemdir. Ayrıca papatya çayı eskiden günümüze doğru boğaz ağrılarını yatıştırmak için kullanılan bir yöntem türüdür. Öte yandan papatya buharı uygulaması da boğaz ağrısı ve soğuk algınlığına iyi gelmektedir ve sıkça halk arasında uygulanan doğal bir yöntemdir. Papatya buharı sonuçları itibari ile etkili sonuçlar vermektedir. Papatya buharı yapabilmek için şunları yapmanız yeterli olacaktır. Bir adet küçük leğenin içerisine bir tutam papatya ve üzerine bir çaydanlık kadar sıcak su ilave ediniz. Ardından başınızı leğene doğru eğiniz ve üstünüzü tamamen kapatacak bir battaniye ile sarınız. Battaniyenin altında papatya ile sıcak suyun karışımında oluşan buharı soluyarak 5 ila 10 dakika böylece kalınız. Bu esnada yüzünüzde terlemeler ve burun akıntısı olacaktır. Bu olması gereken bir durumdur. Bu uygulama sonrası çok rahatladığınızı hissedeceksiniz. Bu işlemi günde bir defa yapmanız yeterli olacaktır.

Nane

Boğaz ağrıların giderilmesinde ya da hafifletilmesinde kullanılan bir diğer yöntem ise nanedir. Nane iyi bir doğal nefes açıcıdır ve boğazı ağrısını hafifletmek için kullanılabilir. Özellikle nane spreyleri boğaz ağrısında kullanılan bir yöntemdir. Ayrıca nane öksürüğü olanlara da iyi gelmektedir. Yine nanenin anti bakteriyel bir özelliği de bulunmaktadır.

Kabartma Tozuyla Gargara Yapma

Genel olarak halk arasında tuzlu su il yapılan gargara daha yaygın olarak bilinmekle birlikte buna ilave olarak kabartma tozu ile de gargara yapılabilmektedir. çünkü kabartma tozu da boğaz ağrısını hafifletmeye yardımcı olmaktadır. Kabartma tozu boğaz bölgesinde bulunan bakterileri yok etmede ve mantarların büyümesini önlemede oldukça yardımcı olur.

Çemen Otu

Çemen otu çok yaygın olarak kullanılan bir yöntem değildir. Lakin sağlık yönünden oldukça faydası olduğu söylenebilir. Bu bağlamda çemen otunun tohumu yenebilir, ya da çemen otu çayı içilebilir. Özellikle çemen otu çayı boğaz ağrısı için biçilmiş bir kaftandır.

Meyankökü

Meyankökü bilinen ve geçmişten gelen boğaz ağrılarını tedavi etmek için kullanılan doğal bir yöntemdir. Yapılan araştırmalar neticesinde suyla karıştırılıp gargara yapmanın iyi sonuçlar doğurduğu görülmektedir.

Elma Sirkesi

Elma sirkesi boğaz tahrişlerinde mutlaka kullanılması gereken doğal yöntemlerin başında gelmektedir. Elma sirkesi doğal anti bakteriyel bir özelliğe sahiptir. Elma sirkesi özellikle enfeksiyonlarla mücadele eder. Asidik bir yapıya sahip olmasından ötürü boğazdaki mukusun dağılmasına ve bu sayede bakterilerin de yayılmasını önleyerek boğaz ağrısında kullanılması tavsiye edilir. Elma sirkesini kullanabilmek için iki yemek kaşığı kadar sirkeyi bir bardak suya ilave ediniz ve o su ile gargara yapınız. Günde iki veya üç defa tekrarlamanız yeterli olacaktır.

Sarımsak

Doğal anti bakteriyel özelliğe sahip olan bitkilerin başında sarımsak gelmektedir. Özellikle enfeksiyonlarla mücadele eder. Her gün düzenli olarak tüketilen sarımsak soğuk algınlığının da önüne geçmesine vesile olur. Ayrıca eskiden beri kullanılan bir diş sarımsağı alıp boğazda emme yöntemini deneyebilirsiniz. Yalnız dişleri enzimlerden korumak adına fırçalamayı unutmayınız.

Boğazda oluşan ağrı uzun süre geçmedi ve ağrı gittikçe arttıysa ve boğaz yanmaları sizin yaşam kalitenizi oldukça düşürdü ise zaman kaybetmeden hastanelerin kulak burun boğaz (KBB) bölümüne muayene olmanız faydanıza olacaktır.