Papatya Çayının Saç Sağlığına Katkıları

Papatya Çayının Saç Sağlığına Katkıları

Papatya çayının saç sağlığına yaptığı 4 önemli katkıyı bu yazıda bulabilirsiniz. Ek olarak 2 tarifle papatya çayının saçlara nasıl uygulanabileceği anlatılmıştır.

Saç sağlığı için kullanacağınız papatya çayı, doğal alternatiflerden yana olanlar için harika bir seçenektir. Papatyanın saç sağlığına sağladığı çeşitli faydaları bu yazımızda bulabilirsiniz.

Papatya Çayının Saç Sağlığına Yaptığı 4 Katkı

Papatya pek çok tıbbi özelliği olan, mucizevi bir bitkidir. Sakinleştirici özelliğe sahip bitki çaylarından en popüler olanıdır. Ayrıca papatyanın saç kökü ve tellerine pek çok yararı vardır. İşte onlardan bazıları:

1. Antiinflamatuar ve Analjezik Etkiye Sahiptir

Papatya çayı, saç kökleri güçsüz olan kişiler için iyi bir destekleyicidir. Bu sorunu yaşayanlar, papatya çayını soğuttuktan sonra saç yıkamalarında kompres olarak kullanabilir.

2. Saçları Aydınlatır

Papatya, antioksidan gücü yüksek bir madde olan flavonoid bakımından zengindir. Bu sayede saç tellerine ışıltılı bir görünüm kazandırır. Özellikle saç rengi sarı ya da açık kahverengi tonda olanlar için papatya en iyi seçenekler arasındadır. Bu bitki sayesinde, en doğal yoldan saç tellerinizin parlaklığını ve açık tonunu destekleyebilirsiniz.

3. Saçları Yatıştırır

Papatya, saç üzerinde yatıştırıcı bir etkiye sahiptir. Saç derisinde alerji ya da dökülmelerden kaynaklı oluşan tahrişi iyileştirmeye yardımcı olur.

4. Antibakteriyel ve Antifungal Etkiye Sahiptir

Papatya çayı, bakteri ya da mantarların sebep olduğu saç derisi hastalıklarının tedavisi için kullanılabilir.

Papatya Çayını Saçlarınıza Nasıl Uygulayabilirsiniz?

Papatya saçlar için oldukça güçlü ve etkili bir bitkidir. Şampuanlara, saç kremlerine, saç spreylerine ekleyerek saç tellerinize uygulayabilirsiniz.

Aşağıda papatya çayını saçınıza nasıl uygulamanız gerektiğinden bahsedeceğiz.

Saçları Aydınlatmak ve Güzelliğini Ön Plana Çıkarmak İçin Tarif

Saç uzmanlarına göre, farklı pigmentlerden oluştuğu için papatyaların saç üzerinde aydınlatıcı bir etkisi vardır. Üstelik bu aydınlatma etkisi hafif, doğal, kademeli ve kontrendikasyonları bulunmamaktadır. Bu sayede kimyasal bileşenlerle dolu saç bakım ürünlerinin sağlıklı bir alternatifidir.

- 1 bardak suyu kaynatın.

- Kaynayınca ocağı kapatın ve 3 yemek kaşığı papatya ekleyin. Kurumuş papatya yoksa 3 poşet papatya çayı da kullanabilirsiniz.

- Kayanama kabının kapağını kapatın ve 5 ila 7 dakika kadar demlenmesini bekleyin.

- Ardından çayı süzün ve soğumasını bekleyin.

- Artık saçınıza uygulayabilirsiniz. Saçınızı iyice ıslattığınızdan emin olun.

- 30 dakika kadar saçınızdaki nemin kurumasını bekleyin. Sonrasında saçınızı şampuan kullanmadan durulayın.

Not: Güneşe maruz kalma, saçların ışıltılı görünümünü sağlayacaktır. Ancak uzun süre güneş altında kalmak saç tellerin sağlığına zarar verebilir. Bu yüzden güneşte bekleme süresini kısa tutun.

Papatya Çayı İle Saçları Nemlendirici Tarif

Doğal bir nemlendirici saç maskesi elde etmek için papatya çayını kullanabilirsiniz. Aşağıdaki tarifi adım adım kontrol edin:

- Papatya çayını hazırlayın ve soğumasını bekleyin.

- En sevdiğiniz nemlendirici maskeden 2 yemek kaşığı kadar alın ve bir kaseye koyun.

- Hazırladığınız çaydan 1 çorba kaşığı alın ve kaba ekleyin.

- Dilerseniz hindistancevizi yağı gibi saçlar için faydalı bir bitkisel yağı, 1 çay kaşığı kadar ekleyerek karışımı güçlendirebilirsiniz.

- Karışımı saçınıza uygulayın ve 30 dakika bekleyin. Ardından durulayın.