Türkiye'den ABD'nin PKK/YPG teklifine cevap

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, ABD'nin 'YPG'yi PKK'ya karşı savaştırma' teklifine 'ABD, Türkiye'yi hiç anlamamış' şeklinde karşılık verdi.

Türkiye'den ABD'nin PKK/YPG teklifine cevap

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, ABD Savunma Bakanı James Mattis'in 'YPG'yi PKK'ya karşı savaştırma' önerisinin ABD'nin Türkiye'yi hiç anlamadığını gösterdiğini ifade eden Bozdağ, "Bu düşünce arazide geçerli değil. Mattis'in açıklaması ABD'nin Türkiye'yi hiç anlamadığını gösteriyor. ABD yönetimi PKK/YPG'ye Türkiye'nin bakış açısıyla bakmıyor" diye konuştu.

Bozdağ, Kanal 24 televizyonunda katıldığı programda, gündeme ilişkin değerlendirme ve açıklamalarda bulundu.

"Zeytin Dalı Harekatı'nın süresinin" sorulması üzerine Bozdağ, Türkiye'nin de Zeytin Dalı Harekatı'nın kısa sürede bitmesini arzu ettiğini, aylarca sürecek bir operasyonu arzu ise etmediklerini belirtti.

Hedefin, Afrin Bölgesinin PYD/YPG/PKK/KCK/DEAŞ terör örgütlerinden ve bunların teröristlerinden temizlemek olduğunu vurgulayan Bozdağ, "Bunların silah, mühimmat, araç, gereç, vesairesini yok etmektir ya da ele geçirmektir. Bölgede yaşayan bu terör örgütlerine müzahir olmayan Kürt, Türkmen, Arap ve diğer orada yaşayan insanları bu örgütlerin baskısı ve zulmünden kurtarmak." diye konuştu.

Türkiye'nin hedefinin bölgede barış, huzur, güven ve istikrarı yeniden tesis etmek olduğuna dikkati çeken Bozdağ, şöyle devam etti:

"ABD yönetiminin ve bu işin kısa sürede bitmesini bizden isteyen herkesin, Türkiye'ye yardımcı olması lazım. 'YPG'yi, PYD'yi PKK'ya karşı da savaştırabiliriz.' O kadar bunlara sözünün geçtiğini Mattis ifade ediyor. Buna da güveniyorlarsa o zaman yapacakları iş belli. Bunlara söyleyecekler, 'Türkiye'ye karşı bu tür saldırıları sonlandırın. Afrin'i boşaltın, oradan derhal uzaklaşın' dedikleri zaman bu harekat kısa sürede, onların ricasına da gerek kalmadan biter. Bize bu noktada rica yapacaklarına avuçlarının içinde tutukları teröristlere 'oradan derhal uzaklaşın, Türkiye'ye karşı mücadeleyi bırakın' demeleri icap eder. Eğer bunu yapmazlar ise ve PYD, YPG'ye destek sürer ise o zaman bu iş uzar."

Bekir Bozdağ, PKK'nın tek elden yönetildiğini belirterek, "DEAŞ'a odaklanalım, DEAŞ ile mücadeleyi zayıflatmayalım diyorlar. Sonra da Fırat'ın doğusundan Afrin'e takviye geliyor. PYD/YPG'liler Afrin'e takviye geldi, onlar bazı alanları boşalttı. Sonra da 'Oraya DEAŞ geldi, Afrin harekatı DEAŞ ile mücadeleyi zayıflattı.' İleride bunun böyle olup olmadığını gelişmelerle hep beraber göreceğiz. Ben orada da başka bir hesabın olduğunu düşünüyorum. DEAŞ'ı yeniden hortlatıp Türkiye'nin bu haklı mücadelesinde Türkiye'yi yalnızlaştırmak ve Türkiye'yi zayıflatmak gibi düşünce olabileceğini değerlendiriyoruz. Bu çok çok önemli. PYD/YPG teröristlerinin diğer yerden buraya gelmesi, öte yanda bu örgütün aynılığını da çok net bir şekilde gösterir." ifadesini kullandı.

Türkiye bu iş bitene kadar geçecek süre ne kadarsa, o kadar süre o bölgede kalacağına işaret eden Bozdağ, binlerce kilometre öteden bölgeye gelen Amerika'ya kimse neden bu kadar uzun süredir burada kaldığını sormadığını bildirdi.

Bozdağ, "Kimse niye bu kadar uzun süre kaldın diyor mu? ABD kendi menfaatleri açısından bir değerlendirme yapıyor. O değerlendirme çerçevesinde orada kalışı süresini belirliyor. Türkiye de kendi bekası için büyük bir tehdit ve tehlike oluşturan terör örgütlerine karşı mücadelesinde planladığı hedefler gerçekleşene kadar bu harekatı sürdürecek, bölgede varlığını devam ettirecek." dedi.

"Bölgedeki durumun şu anda nasıl olduğuna yönelik" bir soru üzerine Bozdağ, bölgede ne kadar PYD'li, YPG'li bunların içerisinde ne kadar DEAŞ'lı olduğunu bildiklerini söyledi. Bozdağ, "Kim destek veriyor, kim silah veriyor, kim vermiyor, kim eğitiyor, kim donatıyor? Onlara dair Türkiye'nin iyi bir bilgisi var. Onun için buradan istihbarat örgütlerimizi tebrik ediyorum. İyi bir bilgi akışı sağlıyorlar. Zeytin Dalı Harekatı başladığı günden bugüne kadar planladığı gibi gerçekten başarıyla devam ediyor." bilgisini aktardı.

Bozdağ, şehitlere Allah'tan rahmet diledi, gazilere ise acil şifalar temenni etti. Komutanlara da çalışmaları ve başarıları için teşekkür eden Bozdağ, harekatın hedefe ulaşana kadar devam edeceğini bildirdi.

"Güvenli bölgeye Türkiye'nin vereceği cevap çok net"

"ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'ın bölgede 'güvenli koridoru oluşturulması ve Afrin'i çatışmasızlık bölgesi' ilan edilmesi gibi teklifleri olması durumunda, böyle seçeneklere Türkiye'nin açık olup olmayacağı" sorusu üzerine Bozdağ, şu görüşlere yer verdi:

"Güvenli koridor konusunu Türkiye 2012'den beri dile getirdi. Biz dedik ki 'Önce bir güvenli bölge oluşturalım.' Hayır dendi. 'O zaman uçuşa yasak bölge oluşturalım' dedik. 'Hayır' dendi. 'Mültecileri Suriye toprakları içerisinde karşılayalım.' Hepsine 'Hayır' dendi. Şimdi aradan geçen zaman içerisinde, ne zaman ki Türkiye terör örgütlerinden temizlemek için karar verdi, adım attı. O zaman güvenli bölge getirelim. Ondan öncede sınır güvenlik gücü oluşturma gayretleri oldu. Sınır güvenlik gücü dediğimiz şey, çok net. O bölgede önce DEAŞ'la halkı göçe zorlanan yerlere, sonra DEAŞ çekildi, PYD, YPG geldi. PKK'lıları, PYD, YPG teröristlerini oraya yerleştirdi.

Halkın üzerine büyük baskılar kurdu. Şimdi buradan onların bir hakimiyet alanı Amerikan himayesinde oluşmuş oldu. Şimdi bu hakimiyet alanının ve terör örgütlerinin ve teröristlerinin güvenliğini sağlamak için 'sınır güvenlik gücü' adı altında bir güvenlik gücü oluşturulacağı söyleniyor. Türkiye buna da karşı çıktı. Zaten Zeytin Dalı Harekatı da bu açıklamaların hemen arkasından başladı ve devam ediyor. Bundan sonra da 'güvenli bölge oluşturalım'. 30 kilometre derinliğinde bir güvenli bölge oluşturalım diyorlar. Niçin oluşturacağız? Eğer bölgedeki, PKK/ PYD /YPG ve bunların teröristlerinin yok edilmesini önlemek içinse böyle bir güvenli bölgeye Türkiye'nin vereceği cevap çok nettir. Eğer siz terör koridorunu, terör devletinin giden sürecin başarıyla devam etmesi, teröristleri ve terör örgütlerini ve onların hakimiyet kurduğu alanların muhafazası için bunları istiyorsanız, Türkiye burada olamaz. Yok burada. Eğer devam eden harekatın durdurulması için istiyorsanız, Türkiye oradadır. Bu harekata, ancak hedeflerinde ulaştığında son verilecektir."

"Fırat'ın doğusunun Türkiye için hedef olup olmadığının" sorulması üzerine, Bozdağ, Türkiye'nin sınırları boyunca terör örgütlerinin varlığını istemediğini belirterek, "Türkiye bunlar yapılırsa, bunları engellemek için elinden gelen her şeyi yapar. Sınırın 50 metresinde bunu istemiyoruz da diğer 50 metresinde bunu istiyoruz gibi bir açıklaması Türkiye'nin hiç olmadı." ifadesini kullandı.

Bozdağ, Zeytin Dalı Harekatı'nın Suriye'nin toprak bütünlüğüne saygı ile yapıldığını vurgulayarak, PYD/ YPG ve PKK'nın hem Suriye devletinin, Suriye halkının hem de Türkiye devletinin ve Türkiye halkının ortak düşmanı olduğunu bildirdi.

"Biz de bekliyoruz neler söyleyeceğini"

"ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ne diyecek?" sorusu üzerine Bozdağ, "Biz sadece beklediklerimizi söyleriz. O ne diyecekse elbette onu kendi takdir edecektir. Onlar devlet olarak neler söyleyeceklerine mutlaka bir karar vermişlerdir. Onu Cumhurbaşkanımız ve Dışişleri Bakanımızla yaptıkları görüşmelerde ifade edeceklerdir. Biz de bekliyoruz neler söyleyeceğini." diye konuştu.

Bozdağ, "YPG/PKK desteğini çekin olmazsa olmaz koşul." ifadesine de "Yani YPG/PYD'nin PKK olmadığı konusunda kuracağı hiçbir cümle Türkiye için kabul edilir cümle değildir ve bu yönde yapılacak her değerlendirme sadece zaman kaybı ve yorgunluk doğurur." karşılığını verdi.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık