İp Atlamanın Yararları Nelerdir?

İp Atlamanın Yararları Nelerdir?

İp atlamanın vücuda faydaları nelerdir? Zayıflamaya ne ölçüde destek sağlar?

Zayıflamak için ilk tercih edilen yöntemlerden biri ip atlamak. Günümüzde ip atlamanın yaygınlaşması, sağlık açısından önemi vurgulanırken aynı zamanda zayıflamak için birebir yöntem denilebilir. Diyet yaparak zayıflayanlar için ip atlamak etkili bir egzersizdir. Bunun yanında sağlık sorunları yaşayanlar ip atlamayı tercih edebilir. İp atlayarak zayıflamak isteyenler nelere dikkat etmeli? Günde kaç kez, ne kadar süreyle ip atlanmalı? Bu ve bunun gibi merak konusu olan soruları birlikte cevaplayalım.

İp Atlamanın Vücuda Etkisi

İp atlamanın zayıflatıcı bir yönü olduğu kadar sağlıklı bir insan vücuduna zemin hazırlaması gibi faydaları da vardır. İp atlamak için her gün ayırdığınız 10 dakika vücuttaki kas sistemini harekete geçirecek ve sağlıklı bir birey olarak dinç uyanacaksınız. Peki merak konusu olan ip atlamanın vücuda etkileri nelerdir?

  • Bağışıklık sistemini güçlendirmek için her gün 10 dakika ip atlamanız yeterli olacak. Bu sayede hastalıklara karşı vücudunuz direnç sağlayacak, kolay hasta olmayacaksınız.
  • Kan dolaşımının hızlanmasını sağlayacak.
  • Metabolizma hızlanacağı için sindirim sistemi daha hızlı çalışacaktır.
  • Bütün kaslar çalışacak, vücudunuzun belli bölgelerinde kendini belli eden ağrıları ortadan kaldıracak.
  • Tüm kasların çalışması durumunda güçlü bir yapıya sahip olacaksınız.
  • Düzenli ip atlamanın sonucunda vücutta kalori yakımı olacak ve zayıflamanıza yardımcı olacaktır.

Kaç Çeşit İp Atlama Yöntemi Vardır?

Genellikle kalori yakımı için ip atlamayı tercih edenler, ip atlama yöntemlerinden hangisini tercih edersem daha çok kalori yakarım sorusu akıllarda merak konusu. İp atlama çeşitlerinden hangisi daha kolayınıza gelecek ve daha rahat yapabileceğinize inanıyorsanız onu tercih edin. 4 çeşit ip atlama yöntemi vardır. Bunlardan birincisi iki ayaklı ip atlama yöntemidir. Bu yöntem halk arasında en çok tercih edilen olmakla beraber en kolay yöntem olarak da bilinir. İkinci yöntem ise topuk vuruşu yaparak atlamadır. Birinci yöntemden bir tık daha zor olduğu için kalori yakımında en etkili yöntem demek doğru olacaktır. Bir diğer yöntem yüksek dizler olarak adlandırılır. Kalça ve karın kısmına destek sağlamak amaçlı bu atlama yöntemi tercih edilir. Dördüncü yöntem ise geri dönük atlamadır. Çok tercih edilmeyen bir yöntem olmasına rağmen göğüs ve kol kaslarının daha iyi çalışmasını sağlayan bir yöntemdir.

Her Gün Düzenli İp Atlayın

Sağlıklı ve düzenli beslenmenin yanında her gün 10 dakika ip atlamak hem kaslarınızı güçlendirecek hem de dinç bir vücuda sahip olmanızı sağlayacaktır. Tahmini 10 dakika ip atlamak 100 kalori yakmanıza yardımcı olur. Diyetin yanında destekleyici bir yöntem olmakla beraber birçok sağlık sorununuza deva olacak niteliktedir.