Protein tozu zararlımı?

Protein tozu zararlımı?

Protein tozu hakkında detaylı bilgi vermektedir

Günümüzde bir çok eğtimcinin veya doktorların ortaya atmış olduğu bir idda edilen protein tozu zararlımı? aksi taktirde ölüme itebilirmi? zararlıdır teorisi herkezin aklını karıştırmıştır. Herkezin aklındaki tek soru protein tozu zararlımı?

Protein Tozu nedir?

Protein tozu çok ekilere dayanmaktadır günümüzde genellikle spor ile uğraşan kişilerin kullanmış olduğu besin takviyesidir. Piyasada çeşitlerini bol miktarda bulabiliriz, en çok bilineni ise whey’dir. Whey protein ineklerin sütünün peynir olup daha sonra peynir altından çıkan suyun makinalarda toz halini almıştır. Suda çözündükten sonra içilmektedir,günlük protein ihtiyacı hesaplandıktan sonra eksik var ise alınmalıdır.

Protein tozunu kimler kullanmalı?

Sadece sporcular değil sağlıklı bireyinde gün içerisinde alması gereken protein miktarı vardır. Toplumumuzda sadece sporcular kullanır algısı bulunduğundan ve toplumda hiç hoş karşılanmamaktadır,bunun nedeniyle ortada saçma sapan bilgiler dolaşmakta . sporcular kilosu çarpı bir buçuk, sağlıklı bireyin ise kilosu çarpı sıfır virgül beş olarak hesaplanmalıdır.

Protein tozunun zararlımı?

Protein tozunun profosyonelce kullanılmalıdır. Belirlenen ölçülere dikkat edilirse hiçbir zararı yoktur, aksine kas dokusunu yeniler ve onarır, kemiklerin güçlenmesine yardımeder. Aşırı dozda protein alımı kemik erimesi, bağırsak gibi sindirim sistemi organlarınada zarar verebilmektedir. Yine aşırı kullanımada bağlı olarak bağırsak tarafından emilmeyen protein kabız gibi sorunlarada yol açmaktadır. organlar üzerinde etkisi şunlardır:

Kalp: Protein miktarı bi anda artarak kalbi yorulmasına neden olur ürünün içerisinde yağ mitarı fazla ise farklı kalp hastalıklarına davet etmektedir.

Karaciğer hastalıkları: Vücuda aşırı ve gereksiz protein alımı vücuttan atılabilmesi için karaciğer fazla çalışacaktır. Özellikle karaciğer hastalığı var ise ölüme kadar götürebilir.

Bu tür besinler bir uzman gözetiminde veya profosyonel sporcu tarafınadan gün içerisindeki protein miktarı hesaplanarak çıkan açığa göre besin takviyesi alınmalı, aksi taktirde sonu ölümle bitebilir.