Teniste Grand Slam Nedir ve Grand Slam Turnuvaları

Teniste Grand Slam Nedir ve Grand Slam Turnuvaları

Grand Slam; dünyanın en önemli 4 tenis turnuvasının her birine verilen isimdir. Major veya Slam olarak da bilinen Grand Slam yani en büyük 4 turnuva;

Grand Slam; dünyanın en önemli 4 tenis turnuvasının her birine verilen isimdir. Major veya Slam olarak da bilinen Grand Slam yani en büyük 4 turnuva;

teniste-devrim-niteligindeki-9c3e3-800.jpg

Avustralya Açık

Senenin ilk grand slamidir. Her sene ocak ayında Melbourne parkta düzenlenir. İlk olarak 1905 tarihinde Avustralya - Asya Açık Tenis Şampiyonası adı ile başlamıştır. Avustralya açık ilk turnuvadan itibaren oldukça uzun bir süre aynı Wimbledon’daki zeminde yani çim zeminde oynandı.1988 deki tenis tarihine kalın harflerle yazılan Stefan Edberg-Pat Cash unutulmaz finali çim zeminde oynanan son Avustralya Açık maçı oldu. Şu anda da Avustralya Açık’ın oynandığı yer olan Melbourne Park ile sert zemine geçiş yaptı. 2008 yılında ise oyuncuların sert zeminin sakatlıklara sebep olduğu ve yoğun şikayetlerin yapılması üzerine yeni bir sentetik tabakadan oluşan yapay bir zeminle değiştirildi. Bu sayede ilk kez tenis tarihinde 4 grand slam 4 farklı zeminle yapılmış oldu.

Fransa Açık (Roland Garros)

Orijinal ismi ile Tournoi de Roland Garros ’dur.Mayıs ayının ortasıyla haziran başı arasında Fransa’nın başkenti Paris’te yapılan Grand Slam Tenis turnuvasıdır.Toprak kortta oynanan tek grand slamdir. Roland Garros’u 7 kez kazanan Rafael Nadal bu sayede toprak kortun kralı olmuştur.

Wimbledon Tenis Turnuvası

Kısaca Wimbledon diye adlandırılan bu turnuva, tenis tarihinin en eski ve aynı zamanda en prestijli turnuvasıdır. Her yıl haziran ayının son haftasında başlayan ve iki hafta sürmekte olan Wimbloden İngiltere’nin başkenti Londra da düzenlenmektedir. Tarihteki ilk Wimbloden 1887 yılında düzenlenmiş ve tenisçilerin beyaz giyinme zorunluluğu bulmaktaydı. Çim kortta oynanan tek grand slam olduğu için Wimbloden servis-vole oyununun etkili olduğu maçlara sahne olur.

thumbs-b-c-313ac343fafd8720b5c1e9488f8e2e12.jpg

Amerika Açık

Grand slamlerin 4. ve sonuncusudur. Her yıl Ağustos ayının son pazartesi günü başlayan Amerika açık iki hafta sürer. Amerika’nın New York eyaletinde Queens’te yapılmaktadır. Turnuva da tekler şampiyonlarının ödülü 1 milyon dolara yakındır. Amerika Açık sert zemin üzerinde oynandığı için tenisin hızlı oynanmasına olanak verip bu sebeple rally(varan-gelen) sayısının az olmasını sağlar.2005 yılına kadar kortların zemini yeşil olmaktaydı.2005 yılı itibariyle topun daha net görünebilmesi için mavi kortlarla değiştirilmiştir.