Türk Futbolunda Altyapıya Neden Değer Verilmiyor?

Türk Futbolunda Altyapıya Neden Değer Verilmiyor?

Türk futbolunun uzun zamandır devam eden önemli bir problemi altyapı sorunu.

Dönem dönem belirli müdahalelerle düzeltilmeye çalışılsa da kökten bir çözüm henüz getirilmedi. Bu sorunun kişilerle değil sistemin değişmesi ile çözülebileceğini gerekli makamlar hala tespit edemedi. Belli başlı büyük kulüplerin sportif direktör müdahalesi maalesef ki yetersiz kalıyor.

turk-futbolu-ulkenin-aynasi-olmaya-devam-ediyor-maclara-da-hakemsiz-cikalim-762969-5.jpg

En önemli nokta var olan futbol sistemini baştan en temel yaş gruplarından değiştirmek. Aslında en büyük probleminiz sistemsizlik. Belirli bir futbol ekolü oluşturulursa ve bu ekol üzerinde bütün kulüpler organize bir şekilde çalışırsa, bu öğreti haline gelirse bu durumun çözülmesi mümkün.

Spor Komplekslerinin Yetersiz Kalması

Futbol ve benzer birçok spor dalında antrenman tesislerinin ve genç sporcuların yetiştirildiği alanların yetersiz ve eksik olması önemli genç yeteneklerin profesyonel hayatlarında kronik sakatlıklar yaşamasına sebep olabiliyor. Ülkemizde son dönemde üst liglerde yer alan futbol kulüplerinin stadyumları yeniden inşa edilse de önemli olan bu durumun en alt yaş grubunda eğitim gören sporcuların antrenman yaptığı sahalara kadar devam etmesi. Avrupa'da özellikle bu konuda önemli çalışmalar yapan birçok futbol kulübü var özellikle Hollanda ve Portekiz kulüpleri bu konuda çok başarılı.

104968.jpg

Bahsetmiş olduğumuz ülkelerin futbol kulüplerinin uluslararası arenada yaşamış oldukları başarılar ve futbolcu satışından elde ettikleri karlar hepimizin yakından takip ettiği gelişmeler. Bu duruma örnek vermek gerekirse; Porto, Benfica, Ajax, PSV gibi kulüpler çok başarılı ve altyapı organizasyonunu çok iyi yönetebilen kulüplerdir. Türk futbol Federasyonu'nun ya kendi ekolünü oluşturması ya da var olan Hollanda ve Portekiz benzeri ekollerden esinlenerek yeni bir sistem dizayn etmesi gerekir. Aksi halde Türk futbolunun geleceğin borç içerisindeki kulüpler ve uluslararası arenada başarısız dereceler olacaktır.