Biber dolması yaparken lezzetini artıran ve de dağılmayı önleyen mutfak sırrı

Biber dolması yaparken lezzetini artıran ve de dağılmayı önleyen mutfak sırrı

Biber dolması Türk mutfağının sevilen yemeklerinden biri. Peki lezzetli ve dağılmayan Biber dolması nasıl yapılır?

Biber dolması doyurucu ve çok lezzetli bir yemektir. Türk mutfağının en güzel yemeklerinden biri olan biber dolmasını yaparken bazı püf noktalarına dikkat etmek gerekiyor. Bu bilgiler doğrultusunda yapacağınız biber dolmaları çok daha lezzetli olacak ve asla dağılmayacaktır.

BİBER DOLMASININ DAĞILMAMASI İÇİN BİLMENİZ GEREKENLER

Sosunuzu dolmaların üzerinde gezdirdikten sonra bir tabak mutlaka kapatın. Dolmalarınızın üzerine kapatacağınız kapak sayesinde dolmalar dağılmadan pişecektir.

Dolmanızın içerisine ekleyeceğiniz pirinçlerin iyi pişmiş olması için mutlaka öncesinde sıcak suda bekletin.

Kusursuz bir dolma için dolmanızda kullanacağınız zeytinyağının organik olmasına dikkat edin.

Dolmanız piştikten sonra kapağını komple açmayın. Hafif aralık bırakacak şekilde dolmanızın kapağını açın böylelikle dolmanızın kurumasını önlemiş olacaksınız:

Harcı hazırlarken harç içerisinde kullanacağınız ürünlerin taze olmasına dikkat edin. Buna soğan ve yeşillikler de dahildir.

Dolmaları doldururken biraz boşluk kalacak şekilde doldurun. Çok fazla doldurur ve ideal sınırı geçerseniz dolmanın taşmasına neden olabilirsiniz.

Dolmaları dizerken dikkat edin, Yatay yerine dikey şekilde dizin..

Dolmaların iyi pişmesi için pişirme aşamasına da dikkat etmek gerekiyor. Kaynayana dek orta ateşte pişirin ve kaynama başlayınca kısık ateşte pişirin. Yüksek ateşte pişirmek dolmaların dibinin yanmasına ve içinin de çiğ kalmasına yol açabilir

Dolmalarınız piştikten sonra üzerinde bir miktar zeytinyağı gezdirin. Böylelikle dolmalarınızın kuru olmasını önlemiş ve lezzetine de lezzet katmış olursunuz. Biber dolması yaparken iç malzemelerin taze olmasına dikkat edin. Dolmanızı yaptıktan sonra en geç iki gün içerisinde tüketmeye dikkat edin. Dolmanızı iyice ılıdıktan sonra mutlaka buzdolabında muhafaza edin.