Bu saatlerde kahve içilmemeliymiş vücuda verdiği zararları öğrenince vazgeçeceksiniz

Bu saatlerde kahve içilmemeliymiş vücuda verdiği zararları öğrenince vazgeçeceksiniz

Kahve içmenin saati mi olurmuş demeyin oluyormuş! Bazı saatlerde kahve içmemek gerekiyor

Kahve herkesin sevdiği içeceklerden biri. Bazı kişiler her saat kahve içmeyi alışkanlık haline getirmiş durumda. Özellikle ofis ortamında çalışanların çok sayıda kahve tükettiği gerçeğiyle karşı karşıyayız.

Gün içerisinde 2 fincan kahve tüketmenin herhangi bir sakıncası olmasa da gereğinden fazla kahve tüketmek sakıncalı olabiliyor.

Uzmanlara göre kahve tüketiminde dikkat edilmesi gereken bazı saatler var. Öyle ki o saatlerde kahve tüketiminden kaçınmak gerekiyor.

Örneğin sabah uyandınız ve yataktan kalkar kalkmaz kahve içmek istediniz. Bunu sakın yapmayın. Mideniz hassas ise midenize büyük oranda zarar veriyorsunuz. Özellikle mide yanması sorunu olanların bunu yapması durumunda hem yemek boruları hem de mideleri tahriş oluyor. Aç karnına tüketilen kahvenin hiç bir faydası yok. Aksine zararı var. Kahveyi bazı kişiler ise yemekten hemen sonra içiyor. Bu da aslında ciddi bir problem. Uzmanlara göre yemekten sonra en az yarım saat kahve yada çay içmemek gerekiyor. Vücudumuzun yediklerimizi önce bir sindirmesi gerekiyor.

john-schnobrich-ydju9gb6fii-unsplash.jpg

AsapScience' adlı internet sitesine göre, en iyi saatler (08.00-09.00), (12.00-13.00) ve (17.30-18.30) dışındaki saatler. Siteye göre, hepimizin "sirkadiyen saat" olarak bilinen biyolojik saati var. Bu saat, vücudumuzdaki bir çok süreci düzenliyor.

Buna gün içinde ne kadar uykulu olduğumuz da dahil. Kortizol adlı hormonun salgılanmasından da bu saat sorumlu. Buna stres hormonu da deniyor. Zira bu hormon, vücudun "savaş ya da kaç" hallerinde bolca salgılanıyor. Kortizol, gün içindeki uyanıklık haliyle de bağlantılı.

Sabah 08.00'le 09.00 arasında vücuttaki kortizol seviyesi zirveye çıkıyor. Bu vücudunuzun sizi uyandırmak için doğal bir mekanizması olması anlamına geliyor. Ve kafeinin bu mekanizmayı tamamlayıcı bir işlevi olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz.

KORTİZOL ZİRVEYE YAPIYOR

Zira uzmanlar kortizol üretiminin en üst seviyeye çıktığı zamanlarda kahve ya da enerji içeceği tüketmenin kafeinin etkisini önemli ölçüde azalttığı ve uzun vadede bu maddeye karşı bağışıklık geliştirdiği uyarısında bulunuyor. Yani hem daha az canlanıyorsunuz hem de gelecekte daha fazla kahve içmeniz gerekiyor.

Bu nedenle, kahve içmek için muhtemelen en iyi zaman kortizol "kabarmasından" sonra, saat sabah dokuz. Bilim insanlarına göre, kortizol günün değişik saatlerinde yeniden zirveye çıkıyor.

Bunlar, 12.00-13.00 ve 17.30-18.30 arası. Bu nedenle kahve içmek için en iyi zamanlar bunların dışındaki saatler. Bilim insanlarına göre, kortizol seviyesi uyandıktan hemen sonra yüzde 50 oranında artıyor. Bu nedenle uzmanların tavsiyesi kahve içmek için bir saat beklemek. Milliyet - pembenar