Bulgurun lezzeti kaçıran hata pişirirken mutlaka aklınızda bulunmalı

Bulgurun lezzeti kaçıran hata pişirirken mutlaka aklınızda bulunmalı

Bulgur pilavı yaparken yapılan bir hata bulgurun lezzetini kaçırıyor. Eğer sizde pilav yaparken bu hatayı yapıyorsanız mutlaka uzak durun. İşte herkese lazım bir mutfak sırrı daha

Bulgurla ilgili bugüne dek pekte bilmediğiniz çok şey öğreneceksiniz. Sofralarımızın baş tacı olan bulgurla ilgili çok şaşırtıcı bilgiler. Bulgur gerek kısır yaparken gerek köfte yaparken gerekse de çiğ köfte yaparken kullandığımız harika bir besindir. Bulgurla yapılan çorba da ayrı bir lezzetli olmaktadır.

Bulgur genelde Türk mutfağında pilav yapılır. Bulgur pilavı kültürümüzde büyükçe yer tutar. Ancak bazı durumlarda bulgur pilavı yaparken pilavın pişmemesi gibi bir sorunla karşılaşabiliriz.

DAHA İYİ BİR BULGUR PİLAVI İÇİN BİLMENİZ GEREKENLER

Daha iyi bir bulgur pilavı pişirmek için bazı noktalara dikkat etmek gerekmektedir. Örneğin bulgur pilavını pişirirken su kaynadıktan sonra ocağın altını kısmak gerekmektedir. Eğer bu yapılmazsa bulgurlar pişmeden suyunu çekecektir. Bu nedenle de bulgurlar çiğ kalacaktır. Bulgur pilavının lezzeti de kaçmış olacaktır.

BULGUR PİLAVINDA ÇEŞME SUYU KULLANMAYIN

Bir diğer hata da bulgur pilavı yaparken çeşme suyu kullanılmasıdır. Bu hatadan da vazgeçmek gerek. Çünkü çeşme suyu kireçli olduğu için yapılan bulgur pilavının lezzetini kaçıracaktır. Aynı uyarıyı pirinç pilavı yaparken de dikkate almanızda fayda var.

BULGURU SAKIN YIKAMAYIN

Büyük bir hatada bulguru pişirmeden önce yıkamak. Bulguru pirinç gibi suda bekletmeye veya yıkamaya gerek yoktur. Eğer bulguru yıkıyor veya suda bekletiyorsanız yapacağınız bulgur pilavı çok lezzetsiz bir pilav olacaktır.

LİMON SUYU MUCİZESİNDEN YARARLANIN

Öte yandan çok sayıda usta aşçı lezzetli bulgur pilavı yapmak için malzemeleri eklerken 1 tatlı kaşığı limon suyu da eklemektedir. Limon suyu eklenen pilav çok daha lezzetli olmaktadır. En azından 1 kez bu şekilde pilav yapan bir daha vazgeçememektedir.

Bulgur pilavı yaparken bu mutfak sırlarını arkadaşlarınızda uygulasın istiyorsanız onlarla paylaşmayı ihmal etmeyin.

İlgili Haberler