Çaydaki ölümcül tehlike ilk kez ortaya çıktı, görmezden gelmemek gerekiyor

Çaydaki ölümcül tehlike ilk kez ortaya çıktı, görmezden gelmemek gerekiyor

Çay Türk mutfağında vazgeçilmez bir içecek. Ancak çayla ilgili pekte bilinmeyen bir tehlikeye uzmanlar dikkat çekiyorlar.

Çayla ilgili meğer bilmediğiniz ne çok şey varmış! Çayın tehlikeli bazı yönleri de olabiliyor. Bu yüzden uzmanların görüşlerine kulak vermekte fayda var. İşte çayla ilgili herkesin bilmesi gereken çok ama çok önemli bilgiler.

Çay milli içeceklerimiz arasında en başta gelen içeceklerden biri. Bugün dünyanın dört bir yanında çay denildiği zaman akla ilk Türkiye sonrasında ise İngiltere gelir.

Türk çayı en çok sevilen çaylardan biri. Geleneksel çay demleme yöntemleri herkes tarafından pek bilinmiyor.

Alışılagelmiş bazı çay demleme alışkanlıkları içtiğimiz çayın faydadan çok zararlı bir hale dönüşmesine yol açabiliyor.

Çay yaparken dikkat edilmesi gereken bazı uyarılar var. Dolayısıyla çay keyfimizin zehre dönüşmemesi için bazı bilgilere dikkat etmemiz gerekiyor.

Çayla ilgili yapılan bazı araştırmalar bugüne dek bildiğimiz çoğu şeyin doğru olmadığını ortaya çıkardı.

Çay her ne kadar faydalı bir içecek olsa da bazı durumlarda tehlikeli hale dönüşebiliyor. İlk içtiğimizde ölümcül olmasa da benzer alışkanlığı devam ettirmemiz durumunda çayın ölümcül tehlikeleri ortaya çıkabiliyor. Yani yavaş yavaş bir bakıma tehlikeli bir sonuçla karşı karşıya kalmamıza yol açıyor.

Çayla ilgili herkesin bilmesi gereken bazı uyarılara yer verildi.

YEMEK BORUSU KANSERİNE YOL AÇABİLİYOR

Çay ister kahvaltıda içilsin ister akşam yemeği sonrasında isterseniz öğle arasında her zaman keyifle içtiğimiz bir şey. Misafirimiz geldiğinde çayımız eksik olmaz. Bir dostlumuzla buluşacak olsak mutlaka çaya davet eder veya çaya davet ediliriz.

Çay en büyük zevkimiz aslında bizim. Peki çay keyfinizi zehir edecek bazı sorunlar var desek ne derdiniz? Yapılan araştırmalar neticesinde ortaya çıkan bu uyarıya herkesin dikkat etmesi gerekiyor. Sıcak çay içmek büyük risk.

Uzmanlara göre sıcak çay yemek borusu kanserine yol açabiliyor. Ölümcül bir hastalık olarak yemek borusu kanseri her yıl yaklaşık 400 bin kişinin ölümüne neden olmaktadır.

Sıcak çay tüketiyorsanız bu riski mutlaka göz önünde bulundurup. Demlikten çayı boşalttıktan sonra mutlaka biraz beklettikten sonra için.. Yemek borusu kanserinin belirtileri nelerdir?

Yemek borusu kanserinin genel belirtileri arasında yutma güçlüğü ve kilo kaybı gelmektedir. Aynı zamanda iştahsızlık ve kusma bu rahatsızlığın belirtileri arasındadır. Yenilen gıdaların ağza geri gelmesi zaman zaman oluşan boğulma hissi ve kanama..

Ayrıya eşlik eden ses kısıklığı. Mide üzerinde ve devamında göğüs bölgesinde yanma hissi bu kanserin en bariz belirtileri arasındadır. Tanı ise endoskopik incelemelerle konulmaktadır.. Sadece Sıcak çaydan değil aynı zamanda alkol ve tütün ürünlerinden de bu hastalığa yakalanmamak için uzak durmalısınız..

Kaynak: haber3- ulusal post