Cep telefonundaki şarjı iki katına kadar uzatan formül kesinlikle işe yarıyor

Cep telefonundaki şarjı iki katına kadar uzatan formül kesinlikle işe yarıyor

Akıllı telefonların hayatımıza girmesiyle birlikte cep telefonlarının şarj problemi baş göstermeye başladı. Peki şarj daha uzun süre nasıl kullanılır?

Akıllı telefonlarda kullanılan çok sayıda uygulama şarjın kısa sürede bitmesine yol açıyor. Eski model telefonların çoğunda şarj daha uzun süre dayanabiliyordu.

Ancak çok sayıda sosyal medya uygulamasının hayatımıza girmesiyle birlikte şarj büyük bir sorun olmaya başladı.

GÜNDE 3 KEZ ŞARJ EDENLER VAR

Öyle ki yeni cep telefonu satın almasına rağmen çok sayıda kişi günde 3 kez telefonunu şarja taktığını belirtiyor. Cep telefonlarının bir oyuncak olmadığını anlamayan çok sayıda kişi kısa sürede bataryasının ömrünün bitmesine yol açıyor.

Ancak cep telefonlarındaki şarjın daha uzun süre dayanmasını sağlayacak bazı yöntemler var. Bu bilgiler sayesinde şarjınız artık daha da uzun süre dayanabilecek.

Mynet'te yayınlanan bir haberde şarjın daha uzun süre dayanması için bazı yöntemler paylaşıldı. Bu yöntemlerin çoğunun işe yaradığı belirtiliyor.

İlk olarak parlaklığı azaltın

SUPER AMOLED ve OLED ekranlar görüntülerin netliği konusunda etkili bir performans sergilese d telefonun pilini kısa sürede tüketebiliyor. Bu sorunun çözümü ekran parlaklığını azaltmak oluyor.

KONUM ÖZELLİĞİNİ KAPATIN

Bazı uygulamalar konum kullanarak çalışıyor. Bu uygulamaların açık kalması pil ömrünün çabucak bitmesi anlamına geliyor. Konumu kullanarak çalışan programları kapatmak da yeterli bir çözüm olmayabiliyor. Bunun için yapmanız gereken şey konum paylaşma özelliğini pasif hale getirmek. Konum kullanmayan uygulamalar da arka planda çalıştığın şarj harcayacaktır.


KLAVYE SESİNİ KAPATIN

Akıllı telefonlarda pil ömrü uzatma yolları arasında en etkili yöntemlerden biri klavyenin sesini ve titreşimi kapatmak oluyor. Çok sık mesajlaşıyorsanız klavye sesini kapatmalısınız.


DOĞRU ZAMANDA VE DOĞRU ŞEKİLDE ŞARJ ETMEK

Akıllı telefon şarj ederken yapılan en büyük hatalar arasında telefonu yüzde 100 doldurmak, kılıftan çıkarmadan doldurmak, şarj tamamen bittiğinde şarj etmek oluyor. Bataryanın ömrünü artırmak için pilin tamamen bitmesini beklemeden yüzde 70-80 ‘a kadar şarj etmelisiniz. Şarj esnasında telefonun kılıfından çıkarılmaması veya kasanın üzerinde durması telefonun ısınmasına neden olur ki bu durumda bataryanın ömrü ciddi oranda kısalacaktır.


HAREKETLİ DUVAR KAĞIDI KULLANMAYIN

Şık ve estetik görünüm konusunda hareketli duvar kağıtları ideal olsa da telefonu açtığınızda aktifleşen hareketli arka planlar için pil düşmanı diyebiliriz.


GÜNCELLEME YAPMAYI İHMAL ETMEYİN


Daha hatasız ve iyi bir kullanım deneyiminde batarya performansı büyük önem taşıyor. Batarya performansını geliştirmek için güncelleme yapmayı ihmal etmeyin.


BLUETOOTH'U KAPATIN

Bluetooth, oldukça fazla pil tüketiyor. Bu nedenle kullanmadığınız zamanda Bluetoot'u kapatın.

ÖNEMLİ HATIRLATMA: Ayrıca cep telefonunuzdaki gereksiz uygulamaları kaldırmakta cep telefonunuzun hem hızını artıracak hem de şarjın daha uzun süre gitmesini sağlayacaktır. Cep telefonunuzun şarjı eğer gün içerisinde sıkça bitiyorsa bataryanızı değiştirmenin vakti çoktan gelmişte geçiyor olabilir. Acil bir durumda zor durumda kalmamak için telefonunuzun şarj konusuna dikkat etmenizde fayda bulunuyor.