Demlikteki çay posasını israf etmeden kullanabileceğiniz 7 kullanım alanı

Demlikteki çay posasını israf etmeden kullanabileceğiniz 7 kullanım alanı

Türk mutfağının vazgeçilmezi olan çayla ilgili yeni sırlar. Demlikteki çay posasını atmak pek doğru bir davranış değil. Onları israf etmeden kullanabileceğiniz pekte bilinmeyen bazı alanlar var. İşte herkesin bilmesi gereken o mutfak sırları

Türk mutfağında çay eksik olmaz. Kahvaltıda veya beş çayında mutlaka çay tüketiriz. Demleme yapılan çaylar vazgeçilmezlerimiz arasında yer alır. En az 100 yıllık bir geçmişi vardır Türk çayının desek yalan olmaz. Hatta daha öncesine de dayanmaktadır çay kültürü.

Türk kahvesinin eski olduğunu biliyoruz. Bugün dünya genelinde çokça tüketilen içeceklerden biridir Türk kahvesi..

Ancak meselemiz kahveyle değil çayla ilgili. Çay demledikten sonra posasını genelde çöpe atıyoruz.

Oysa çay posasının pekte bilinmeyen bazı mucizeleri çıktı. Çok sayıda güzellik uzmanı bu sırrı bilmesine rağmen söylemiyor.

Haberciniz.biz adlı haber sitesinde çay posasını atmadan değerlendirmenin yollarını anlatan bir haber yayınlandı. Yayınlanan bu haberde çay posasının pekte bilinmeyen 7 kullanım alanından bahsedildi.

İşte denediğinizde çok ama çok şaşıracağınız çay posasının pekte bilinmeyen mucizevi kullanım alanları.

ÇAY POSASI PEELİNGİ CİLDİNİZİ CANLANDIRACAK


Cildinizin ölü hücrelerden arınmasını istiyorsanız çay posası peelingini uygulayabilirsiniz. Böylece cildiniz daha canlı görünecektir.

CİLT YARALARINA İLAÇ ETKİSİ YAPIYOR


Cilt yaralarının temizlenmesi için çay posası kullanabilirsiniz. Çayı posasını pamuğa basarak yaralarınıza sürerek etki göstermesini sağlayabilirsiniz.

DİŞ ETİNİZE İYİ GELİR


Diş etinizde kanama olursa, çay posası imdadınıza yetişir. Diş etlerinizde ağrı yaşıyorsanız soğuk su ile ıslattığınız çay posasını acıyan yere uygulayabilirsiniz.GÖZALTI TORBALARINA KARŞI


Gözlerinizin altında torba oluşuyorsa, çay posasını ince bir tüle sararak gözaltınıza 20 dakika uygulayın. Torbalara karşı iyi geldiğini göreceksiniz.

SOĞAN KOKUSUNDAN ARINABİLİRSİNİZ


Ellerinizde soğan kokusu kaldığında nasıl çıkaracağını bilmiyorsanız çay posası imdadınıza yetişiyor. Elinizi demli çayla birlikte posasını da sürterek yıkayın. Kokudan kurtulacaksınız.

SAÇLARA BİRE BİR


Saçınızı boyattıktan sonra doğal renge dönememek en büyük şikayetlerden birisidir. İşte böyle bir sıkıntı yaşıyorsanız 3 poşet çayı suda demleyin. Çaya 1 yemek kaşığı biberiye ile adaçayı atıp karıştırın. 1 gün bekletin. Ardından karışımı saçınıza uygulayın havluya sarın. Saçlarınızın ne kadar iyi etkilendiğini göreceksiniz.BUZDOLABININ KOKUSUNU YOK EDEBİLİRSİNİZ


Demlikte kalan çay posasını kurutun. Ardından bir kabın içine koyup buzdolabına kaldırın. Kötü kokuyu tamamen yok edeceksiniz.

Önemli bilgilendirme: Çay demledikten sonra geriye kalan posa ile bu işlemleri yapabilirsiniz. Bir gün bekletilmiş çay posası ile sakın bu uygulamaları yapmayın. Taze demlediğiniz çaydan geriye kalan posa ile yapmanızda herhangi bir sakınca yoktur. Bir kenarda bekletip ertesi uygun uygularım diye sakın düşünmeyin.

Gerek saçınıza gerekse de cildinize zarar vermiş olursunuz. Hal böyle iken faydasından çok zarar görmüş olursunuz. Sizlerde çay posasını bundan sonra atmayın ve bu bilgileri arkadaşlarınızla da paylaşmayı ihmal etmeyin. Onlar da çay posalarını israf etmeden böylelikle kullanmış olurlar.

KAYNAK: Haberciniz