Dünden kaldıysa sakın ısıtıp yemeyin! Bir kaşık bile yendiğinde bakın neler yapıyor

Dünden kaldıysa sakın ısıtıp yemeyin! Bir kaşık bile yendiğinde bakın neler yapıyor

Pilav çok sevilen bir yemek olmasına rağmen beslenme uzmanlarının pilav konusunda herkesi ilgilendiren önemli bir uyarısı var! Dikkat etmekte gerçekten fayda var

Son dönemde pirinç pilavıyla ilgili herkesi ilgilendiren önemli bazı uyarılar paylaşılmakta. Paylaşılan bu uyarılar arasında ilk sırada pilavın tekrar ısıtılmaması yer alıyor.

Pilavla ilgili ikinci uyarı ise pilavı pişirme şekliyle ilgili. Pirinçlerin ıslatılmadan pişirilmesi durumunda oldukça zararlı olduğuna dikkat çekiliyor.

Yaz kış sofralarımızdan eksik olmayan pirinç pilavıyla ilgili herkesi ilgilendiren çok önemli uyarılar var. Bu kapsamda Ulusal Post haber sitesinde kapsamlı bir içerik yayınlandı. Yayınlanan bu içerikte pilavın tekrar ısıtılması durumunda oluşabilecek tehlikelerden bahsedildi. Mynet tarafından da paylaşılan bilgilerin derlendiği haberde pilavla ilgili herkesi ilgilendiren çok ama çok önemli uyarılar bulunuyor. Eğer sizlerde pilav yaparken bu uyarıları görmezden geliyorsanız başınız büyük tehlikede olabilir.

Pirinç pilavı hakkında bugüne dek kimsenin pek bilmediği ancak uzmanların üzerine basa basa uyarmış olduğu bir konudan bahsedeceğiz. Eğer risk almak istemiyorsanız pilavla ilgili bu uyarılara mutlaka kulak vermelisiniz.

Pilav, Türk mutfağında yer alan en iyi yemek çeşitlerinden biridir. Sofralardan yaz kış özellikle pirinç pilavı eksik olmaz. Pilavı tercih etmemizin en büyük nedeni doyurucu ve çok pratik olmasıdır. Bu yüzden her yemeğin yanında mutlaka pilav yaparız.

Bazı durumlarda gereğinden fazla pilav yapabiliyoruz. Yaptığımız bu pilavlar aynı gün içerisinde bitmediği zaman ise ertesi güne kalıyor.

İsraf olmasın diye de çoğu zaman pilavı tekrar ısıtarak sofraya koyuyoruz. Aslında bu çok büyük bir yanlış. Başlangıçta herhangi bir zararı olmasa da özellikle yaz aylarında besin zehirlenmesi hatta komaya kadar götürebiliyor.

Genel olarak besin zehirlenmesi olduğunda ''Şiddetli ishal, kusma, baş ağrısı, karın ve mide ağrısı ile baş dönmesi'' gibi belirtiler baş gösterebiliyor. Ağır vakalarda ise baygınlık gibi sorunlarda oluşabiliyor.

Bu yüzden besin zehirlenmelerine dikkat edilmesinde fayda var.

Mynet'te yayınlanan bir haberde; Dünden kalan pilavın neden ısıtılmaması gerektiği konusunda dikkat çeken bir haber yayınlandı. Bu haberde pilavın tekrar ısıtılarak tüketilmesi durumunda vücuda vermiş olduğu zararlardan söz edildi.

PİLAV NEDEN TEKRAR ISITILMAMALI?

Pilav yaptınız ve kalanı ertesi gün yemeyi düşünüyorsunuz. Fakat pilavı doğru ısıtma yöntemiyle ısıtmadığınız takdirde aslında zehirlenmelere de yol açıyorsunuz. Kuzey Carolina Üniversitesi Gıda Güvenliği Uzmanı Benjamin Chapman bir araştırma yaptı ve pirinç ile ilgili inanılmaz bilgilere ulaştı. Araştırmaya göre pirinci pişirdiğinizde pirinçte bulunan bacillus cereus mikrobu ölmeyebiliyor.

ZEHİRLENMEYE HATTA KOMAYA NEDEN OLABİLİR

Toprakta ve besinlerde bulunabilen bu bakterinin bazı türleri gıda kaynaklı hastalıklara ve en kötüsü besin zehirlenmesine yol açıyor. Pişirme esnasında ölmeyen bu bakteri oda sıcaklığında bekletildiğinde gelişmeye ve üremeye başlıyor. Pilavda bulunan su ve diğer maddeler de bakterinin gelişmesine uygun ortamı sağlıyor. Gelişen bu bakteriler sıcağa dayanıklı toksin oluşturuyor. Bu toksinler ise mide bulantısına, ishale ve zehirlenmeye yol açıyor.

Eğer artan kalan pilavı ısıtıp tekrar tüketecekseniz bunu doğru yöntemle yapmanız şart. Kalan pilavı olabildiğince çabuk soğutmalı ve buzdolabına kaldırmalısınız. Unutmayın, pilav pişirildikten sonra en geç 1 saat içerisinde buzdolabına konmalı.

Pilavı tekrar ısıtırken soğuk kısım bırakmayın

Pilavı yeniden ısıttığınızda soğuk kalan bir kısım olup olmadığını kontrol edin ve birden fazla kez ısıtmayın.

Önemli hatırlatma: Ayrıca pilav yaparken dikkat edilmesi gereken bir bilgi daha aktarıldı. Pirinç pilavı yaparken eğer 1 gün önceden pirinci bekletmiyorsanız hata yapıyorsunuz. Sağlıklı bir pilav pişirmek için pirinçleri akşamdan su içerisinde iyice bekletin ve sabah o suyu dökerek pilavı öyle yapın. Eğer anlık olarak sadece pirinci yıkayarak pilav pişiriyorsanız bu da zehirlenmelere yol açabilecek tehlikeli bir alışkanlıktır. Aceleniz varsa ya hiç pirinç pilavı yapmayın ya da en azından 1 saat olsun pirinçleri suda bekletmeyi ihmal etmeyin.

Sağlığınız için bu bilgileri aklınızda bulundurun ve arkadaşlarınızla da paylaşın

Kaynak: Mynet - Ulusal Post

İlgili Haberler