Nohut pişirirken daha hızlı pişmesini sağlayan mutfak tüyosu

Nohut pişirirken daha hızlı pişmesini sağlayan mutfak tüyosu

Nohut pişirirken atlamamanız gereken bir tarif sırrı var. Eğer lezzetli bir nohut pişirmek istiyorsanız mutlaka bu tarif sırrına kulak verin. Nohut yemekleriniz artık lokum gibi olacak bu mutfak sırlarıyla

Nohut, Türk mutfağında çokça sevilen bir besindir. Sindirim sistemini yavaşlatarak tokluk hissi veren nohut aynı zamanda da kemik sağlığı için çok faydalıdır. Nohut içerisinde kalsiyum, demir, magnezyum, çinko ve K ve A vitaminleri yer alır. Daha sağlıklı bir cilt için gerekli olan C, E ve K vitaminleri açısından da zengin bir besin olan Nohut sofralarımızdan da yaz kış eksik olmaz.

Ana yemeklerin yanında en iyi ek yemeklerden biri de kuşkusuz nohut yemekleridir. Ancak nohut pişirirken bazı durumlarda sert olabilmektedir. Yumuşak, dağılmayan ve çabucak pişen nohutlar için bazı küçük mutfak sırları bulunuyor.

KARBONAT EKLEYİN

Nohut pişirirken çabuk pişmesini ve yumuşak olmasını istiyorsanız nohutları ıslatırken ağzı kapalı bir cam kavanoza koyun. Aynı zamanda birazcık karbonat serpiştirin.

Nohutları haşlarken de 1 çorba kaşığı sirke ilave edin.

Sirke ve Karbonat sayesinde nohutlarınız yumuşacık olacak. Aynı zamanda karbonat pişireceğiniz nohut yemeğinin gaz sorununa yol açmasını da engelleyecektir.

Nohutu pişirme öncesi yapmanız gerekenler

Nohutunuzu pişirmeden önce bol su ile yıkamalısınız. Ayrıca pişirmeden önce mutlaka nohutlarınızı bir gece önceden soğuk su dolu bir kapla bekletmelisin. Nohutun suyunu ise sakın yemeğinize ilave etmeyin ve dökün.

Bu su zararlı bileşenler içermektedir. Bu suyu yemeğinizde kullanmanız durumunda nohut yemeğinizi zehirli hale dönüştürebilirsiniz. Aynı şekilde pirinç ıslatırken de sakın o suyu pirinç pilavınıza eklemeyin. Bunlar hatalı davranışlar olmakla birlikte yemeğin tüm besin değerini de yok etmektedir.