Patates salatasını yaparken bunu deneyin çok daha lezzetli olmasını sağlıyor

Patates salatasını yaparken bunu deneyin çok daha lezzetli olmasını sağlıyor

Patates salatası genelde haşlanmış patatesle yapılıyor. Ancak patates salatasını daha lezzetli hale getirecek bir öneri var

Patates salatası herkes tarafından çok sevilmektedir. Genelde haşlanmış patatesle yapıyoruz. Ancak bazı usta aşçılar daha lezzetli patates salatalarını çok daha farklı yapıyorlar.

Hem pratik hem doyurucu hem de lezzetli olması nedeniyle tercih ettiğiniz patates salatasının çok daha lezzetli olması için mutlaka sizde bu yöntemi deneyin.

Nasıl Yapılacak?

8 Adet patatesin üzerine bir çatal yardımıyla delikler açın. Ardından önceden 200 derecelik ısıtılmış fırında yaklaşık 30 ile 35 dakika arasında pişirin.

Patateslerinizi yağlı fırın kağıdı sermiş olduğunuz bir fırın tepsisiyle fırına sürmek daha iyi olacaktır.

Patateslerinizi biraz beklettikten sonra soyun...

Bıçakla istediğiniz şekilde doğrayın.

Ardından ince ince kıydığınız yeşil soğanları salata kabınıza ekleyin. Patatesleri de ekledikten sonra yarım limon üzerinden gezdirin.

1 Çorba kaşığı kadarda zeytinyağı..

Tercihe göre ise karabiber, tuz ve pulbiber ekleyin. Yapacağınız patates salatası haşlanmış patatesle yapılan salatadan çok daha lezzetli olacaktır.

hem patatesiniz lokum gibi olacak hem de soyarken çok daha kolay soyulacaktır.

Unutmadan patateslerinizi fırına sürerken patates kabuklarının üzerine biraz tur serpiştirin. Çünkü bu yöntem sayesinde patateslerinizin üzeri çıtır çıtır içi ise yumuşacık lokum kıvamında olacaktır.

Deneyecek herkese afiyet olsun.