Poğaça yaparken hamurun daha iyi mayalanması için bilmeniz gereken püf nokta

Poğaça yaparken hamurun daha iyi mayalanması için bilmeniz gereken püf nokta

Poğaça genelde mayalı hamurlarla daha iyi oluyor. Hamurun daha iyi mayalanması için bilmeniz gerekenler

Poğaça vazgeçilmez lezzetlerimiz arasında yer alıyor. Mayasız poğaçalar da yapılabilse de mayalı poğaçalar çok daha lezzetlidir. Bir çok usta aşçı da zaten mayalı poğaça yapımını tercih ediyor.

Eğer aceleniz yoksa ve poğaça yapmak istiyorsanız sizde mayalı poğaça tercih edin. Hem daha lezzetli oluyor hem de hemen bayatlamıyorlar.

Kuru olmayan poğaçalar için zaten hamurun mayalı olması gerek.

HAMUR DAHA İYİ NASIL MAYALANIR?

Hamuru mayalarken dikkatli olun. Hava almamasına dikkat edin. Üzerini sıkıca kapatın. Aynı zamanda un ölçüsünü iyi ayarlayın.

Ayrıca poğaça yaparken hamurun daha iyi mayalanması için birazcık sirke eklemeyi sakın ihmal etmeyin. Birazcık eklenen sirke hamurun daha iyi mayalanmasını sağlayacaktır. Gereğinden fazla dökmeyin hamurun tadını kaçırırsınız.

Aynı yöntemi çok sayıda pastacı da deniyor. Bu yöntem hamurun da iyi kabarmasını sağladığı gibi poğaçaların da çokta lezzetli olmasını sağlıyor.

ODA SICAKLIĞINA DİKKAT EDİN

Ayrıca hamurun daha iyi mayalanması için malzemelerin oda sıcaklığında olmasına dikkat edin. Sıvı yağ, Süt ve diğer malzemelerin ne sıcak ne de çok soğuk olmaması gerekiyor. Çünkü oda sıcaklığında olursa bu malzemeler hamurunuz daha iyi ve daha hızlı mayalanacaktır.

İlgili Haberler