Son tüketim tarihi geçmeyen besinler, boşuna çöpe atmayın

Son tüketim tarihi geçmeyen besinler, boşuna çöpe atmayın

Bazı besinlerin son kullanma tarihi geçmez. Ancak bilmediğimiz için çoğu zaman çöpe atıyoruz. İşte son kullanma tarihi geçmeyen besinler

İsrafın önüne geçmek için bazı besinleri çöpe atmamak gerekiyor. Çoğu kişi beklemiş bazı besinleri son kullanma tarihi geçti diye çöpe atar. Örneğin tuz ve şeker gibi ürünler. Oysa bu son derece büyük bir yanlıştır.

Ulusal Post haber sitesinde, Posta kaynaklı bir haber yayınlandı. Yayınlanan haberde son kullanma tarihi geçmeyen besinlere yer verildi. Eğer sizde bu besinleri çöpe atıyorsanız çok büyük bir hata yapıyorsunuz. İsrafın önüne geçmek için kesinlikle bu besinleri çöpe atmayın. Hatta arkadaşlarınızı da bilgilendirerek onların da yararlanmasını sağlayın.

Son kullanma tarihi geçmeyen besinler listesine çok şaşırabilirsiniz. Çünkü listedeki bazı besinler Türk mutfağından hiç bir şekilde eksik olmayan bazı besinlerden oluşmaktadır. İşte Son kullanma tarihi geçmeyen besinlerle ilgili herkesin bilmesi gereken o bilgiler.

Dünyada bazı yiyecekler nedendir bilinmez çok daha dayanıklıdır. Her ne kadar paketlerin üzerinde son kullanma tarihleri olsa da bu yiyeceklerin son kullanma tarihleri geçmemektedir. Yapılan araştırmalarda çoğu kez de bu gerçek kanıtlanmıştır.

Çok sayıda usta aşçı da bilimsel araştırmaların doğru olduğu yönünde açıklamalar yapmaktadır.

Ancak hatırlatmakta fayda var. Son kullanma tarihleri bu yiyeceklerin geçmese de yine dikkat etmekte fayda var.

Örneğin güvenilir yerlerden ve markalardan almış olmanız gerekmektedir. Ulusal Post'un aktardığı habere göre; Özellikle doğal ve organik bal bozulması imkansız olan besinlerden biridir. Ancak gidip marketten kalitesiz bir bal alırsanız o bal kısa sürede şekerlenir ve zehre dönüşür. Organik saf bir bal satın aldıysanız o balın uzun süre bozulmayacağına tanık olmanız mümkün olacaktır.

PEKİ SON KULLANMA TARİHİ GEÇMEYEN YİYECEKLER NELERDİR?

Şimdi sizlerle son kullanma tarihi geçmeyen ve uzun süre dayanan besinlerden bahsedeceğiz. Yeniçağ gazetesi tarafından da paylaşılan o yiyecekler sosyal medyada kısa sürede gündem olmayı başaran yiyeceklerden oluşuyor. Üstelik bir çoğu her gün soframızda olan besinlerden oluşuyor.

Posta’nın haberine göre; Ürünlerin son kullanma tarihi geçtikten sonra birçok kişi onları çöpe atıyor. Son kullanma tarihleri ​​bazen yalnızca gösterge niteliğindedir. Bu tarihten sonra bal veya pirinç gibi bazı gıda maddeleri tüketilebilir durumda kalır. İsrafı önlemek için dolaplarınızda uzun süre tutabileceğiniz yiyecekler vardır. Bazı yiyecekleri son kullanma tarihleri geçmiyor.

İŞTE O YİYECEKLER:

Tuz

Bal

Beyaz sirke

Kahve

Konserve ve turşular

Mısır nişastası

Şeker

Baharatlar

Önemli Uyarı: Kahve konusunda dikkatli olun. Her ne kadar son kullanma tarihi olmasa da taze çekilmiş kahve ile tadı bir değildir. Eski kahvenin tadı daha acıdır ve lezzeti yoktur. Taze çekilmiş Türk kahvesi daha lezzetli ve kokusu çok daha hoştur. Bu yüzden dikkat etmenizde yarar bulunmaktadır.

İlgili Haberler