• 12 Şubat 2019, Salı 10:41
Ayşe Gül KARA ZORLU

Ayşe Gül KARA ZORLU

Ruh Sağlığı Yasası Hazırlanıyor

Bakırköy Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'nin bahçesinde yer alan "Düşünen Adam" heykelinin hikayesini biliyor musunuz?

August Rodin, yaşamında aldığı ilk büyük siparişinde, İtalyan şair Dante”nin İlahi Komedya eserinden esinlenerek, aslında hiçbir zaman tamamlayamayacağı “Cehennemin Kapıları”nı yapmaya başlar. Ortaya çıkan eserde kapının iki yanına Âdem ile Havva’yı yerleştirirken, üst tarafındaki heykelde Dante’nin kendisini tasvir eder. Fakat 1906’da biten heykelin bu kısmı “Düşünen Adam” adıyla, heykelin kendisinden daha fazla tanınır ve pek çok ülkede bahçelere, meydanlara, müzelere, üniversitelere heykelin kopyası dikilir.

...

Yozgat Devlet Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Bilal Tanrıtanır, ruh sağlığı bozukluğunun insan sağlığına ciddi anlamda zararları olduğunu belirterek, dünyada en çok güç kaybına neden olan 10 hastalıktan birisinin ruh sağlığı bozukluğu olduğunu söyledi.

Psikiyatri Uzmanı Bilal Tanrıtanır, "Ruhsal hastalıklar toplumun bütününü ilgilendiren bir sorundur. Ruhsal hastalıklar sık görülür, toplumun her kesimini etkiler. Tedavi edilmezlerse kişisel, toplumsal ve maddi kayba neden olur. İnsanların yüzde 25’i yaşamlarının bir döneminde ruhsal hastalıklardan etkilenir. 75 yaşına gelmiş kişiler arasında herhangi bir ruh hastalığı yaşamış olanlar yarıdan çoktur. Belli bir zaman diliminde nüfusun yüzde 10’unda ruhsal hastalık görülür. Dünya üzerinde ruhsal rahatsızlığı olan 500 milyon kişi bulunuyor. Bu, her yıl 7 kişiden birinin tedavi gerektirecek derecede ruhsal sorunu olduğu anlamına geliyor” dedi.

Ruh sağlığı bozukluğu dünyada 10 hastalıktan biriyken, Türkiye’de ise 5’inci sırada yer almaktadır.

Dünya Sağlık Örgütü’nün geleceğe yönelik öngörülerine göre, 2020’de depresyonun başta gelen bir hastalık olacağı ifade ediliyor.

Maalesef ruh sağlığı yerinde olmayan kişilerin işledikleri suçlardan dolayı birçok kişi yaşamını yitirmiş ya da zarar görmüştür.

Babası tarafından dövülerek öldürülen Mertcan'da acı kayıplarımızdan biridir.

Velayet davalarındaki yasal boşluk, ruhsal sorunlar ve toplumsal duyarsızlık acı ölümün sebepleri olmuştur.

Bu olayın ardından günübirlik kalem oynatan değil, kalıcı çözüm üretilene kadar arkasında duran olmaya çalıştık. Kimi zaman kalemimizle, kimi zaman da siyasi çevremizle sesimize güç kattık.

Ve işte geldiğimiz son durum..

Ruh Sağlığı Yasa Tasarısı Hazırlanıyor!

MHP Genel Başkan Yardımcısı Deniz Depboylu koordinasyonunda hazırlanan yasa teklifinde; İntihar oranlarına, hayvanlara karşı uygulanan şiddete, bağımlılığın 10 yaşa kadar düşmesine ve hızla artan antidepresan kullanımına dikkat çekiliyor.
24 Maddelik teklife göre; pahalı terapi ücretlerinin önüne geçilecek, 18 yaşının altındaki her çocuk ruh sağlığı hizmetlerinden ücretsiz olarak faydalanabilecek, tedavi gören kişiler ilaçlara ücretsiz olarak erişebilecek.

Toplumda ruh sağlığını koruyabilmek ve mevcut sorunların üzerine gidebilmek için bu alanda hizmet verenlerin ve hizmet alanların koşullarını dikkate alarak alanı disipline etmek amacıyla hazırlanan bu yasa tasarısının takipçisi ve destekçisi olacağız.

Unutmayalım ki: Duygu akla, akıl da ruha esirdir (Mevlana).

Sağlıklı günler!


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık