• 24 Ağustos 2016, Çarşamba 15:58
ErdemKOÇOĞLU

Erdem KOÇOĞLU

15 Temmuz'un Kazananları-Kaybedenleri

15 Temmuz bu ülkeyi işgal etmek için faili belli küresel güçlerin/gücün taşeron örgüte havale ettiği bir girişimdi.Bunu artık bilmeyen yok,sadece failin adı söylenmiyor,hepsi bu...Bunu detaylıca siyaset bilimciler, gazeteciler ve sosyal bilimciler yorumluyorlar.Ben bu girişimden sonra kimlerin bu eylemde kazandığını,kimlerin kaybettiğini yazmaya çalışacağım..

15 Temmuz'un Kaybedenler:

ABD: ABD,ekonomik ve siyasi olarak her bir girişimden sonra zahiri olarak kazanan taraf olsa da, esasen ekonomik ve siyasal kazançlardan çok daha önemli olan "güvenini" kaybediyor.Afganistan,Irak ve Suriye'de kendi politikaları gereği ülkeleri ateşe de verse; bu ülkelerde kendi menfaatlerine göre oluşumların gerçekleşmesini sağlamaya da çalışsa,esasen hepsinin sonucunda kaybetti,kaybediyor.

En önemli kaybı hiç şüphe yok ki,yeni dünya düzeninin temel aktörü olarak ayaklar altına aldığı "güven"dir.Siz eğer adaletinizle değil de, şiddetinizle ve gücünüzle bütün olayları çözeceğinizi düşünüyorsanız,esasen siz bir zalim olduğunuzu,sizin tek derdinizin "çıkar" olduğunu da kabul etmiş olursunuz.Bu kabulden sonra ise, isteseniz de istemeseniz de ömrünüz kısalacaktır,bunun önüne geçemezsiniz.Bu bir bataklıktır,çırpındıkça,şiddeti tek çıkış yolu olarak gördükçe dibe doğru gidiyorsunuz demektir.

Türkiye'deki hemen bütün darbe girişimlerinin arkasında  ABD olmuştur ama,hiç birisinde bu kadar kabak gibi sırıtmamıştır.Kaldı ki bu bir darbe girişimi de değil,işgal girişimidir... ABD,Türkiye'nin "dost ve müttefiki" olarak,demokrasinin,seçilmiş meşru hükümetin ve Türkiye vatandaşlarının yanında değil; aleni bir şekilde vekalet verdiği "İşgal Ordusu"nun yanında,göbeğinde ve içinde yer almıştır.İşgal girişiminin başarısız olması karşısında adeta hayata küsmüş,ağıtlar yakmıştır.

Bundan böyle, başta Türkiye olmak üzere,bütün az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler ABD'ye bir çeltik atacaktır.ABD'nin ipiyle kuyuya inmenin,kuyuda boğulmak anlamına geleceğini bilerek hareket edecektir.

AB: ABD için söylediğimiz her şey AB içinde geçerlidir.AB ülkeleri de bu sürecin başarısız olmasından sonra matemler bağlamış, İşgal Girişimini değil; İşgalin neden başarısız olduğu üzerinde kafa çatlatmışlardır.ABD yörüngesinde ki AB'den zaten çatırtılar gelmeye  başlamıştı,bu daha da sarsılmasını hızlandıracaktır.Zira, hem ABD hem AB bu süreçte meselelerinin "demokrasi,hukuk,özgürlükler" olmadığını ilan etmiş oldu.Hoş, bu malumu ilan etmek oldu ama, yine de çok önemli bir kırılma olacağı kesindir.

FETÖ: Kırk senedir, emperyalistlerin emellerine hizmet etmek için girmediği kılıf bırakmamış,bu süreçte bir "devlet" haline gelmiş olan bu örgüt, kaybedenler listesinin en başını fazlası ile hak ediyor ama; bu çalışmaları ve "hizmetleri" ABD ve AB adına yürüttüğü için üçüncü sıraya alıyorum.Bu örgütün ülkemizin başına musallat olan örgütlerin en tehlikelisi olduğunu avazımızın çıktığı kadar haykırsak da anlatamıyorduk,toplum bunu gördü.FETÖ için 15 Temmuz tarihi "fit" yaptığı tarihtir.Bundan sonra erime ve çökme sürecini yaşayacaktır,bunun için öyle yıllarca çalışmasına da gerek kalmayacak ve en kısa zamanda bu ülkenin bünyesinden atılacaktır.

Ama kabul edelim ki FETÖ, PKK ve DEAŞ gibi "bölgesel" bir  örgüt değildir.FETÖ, "küresel" ve "çok amaçlı" olarak kurulmuş bir örgüttür.En büyük özelliği ise "herkese ve her şeye benzeyebilme" kabiliyetidir.Türkiye ayağı çok kısa sürede tasfiye edilecektir ama bu tehlikenin geçtiği anlamına asla gelmeyecektir.Unutmayalım ki neredeyse dünyanın bütün ülkelerinde örgütlenmiş bir yapıdan bahsediyoruz.Bundan böyle aleyhimize lobi ve diaspora faaliyetleri başta olmak üzere, bir çok atraksiyonda bulunabilecektir.Lakin, artık nefes boruları Recep Tayyib Erdoğan'ın elindedir ve her gün biraz daha nefesleri tükenmektedir.

15 Temmuz'un Kazananlar:

Millet : "Çanakkale Geçilmez" ruhu ile  ABD, AB ve FETÖ'nün hayallerini suya düşürecek kadar kahramanlıklarıyla  tarihe altın harflerle adını yazdırdı.Hiç bir darbe girişimi bu işgal girişimi kadar planlı,programlı ve uluslararası destekli gerçekleşmemişti.Hiç bir darbe girişiminde bu milletin başına savaş uçaklarıyla bomba yağdırılmamıştı.Hiç bir darbe girişiminde bu halkın üzerinde tanklarla geçilmemişti.Ama hiç bir darbe girişiminde de halk tankların altın yatmamış, savaş uçaklarına sapan taşlarıyla saldırmamış, ölüm kusan halikopterlere meydan okumamıştı.O yüzden,kazanan hiç şüphe yok ki millet olmuştur.

Şehitler: Bir ölüm düşünün ki, devletinizi kurtarsın...Bir ölüm düşünün ki 79 milyonun şerefini kurtarsın...Bir ölüm düşünün ki, sadece 79 milyonun değil,sonrasında gelecek olan yüz milyonların geleceğini kurtarsın...Bir ölüm düşünü ki Ümmetin ümidi olsun...Bir ölüm düşünün ki, Türkiye düşmanlarının planlarını bozsun...Bir ölüm düşünün ki,Türkiye'nin Suriye olmasının önüne geçsin...Bir ölüm düşünün ki bu ülkenin tüm kadınlarının iffetlerini, tüm insanlarının şeref ve haysiyetini kurtarsın...Bir ölüm düşünün ki, kanı "tevhidi" kurtarsın...Bir ölüm düşünün ki, bizim şu an nefes almamıza ve  bu yazıyı kaleme almamızı sağlasın...Bir ölüm düşünün ki sizi Hz. Muhammed (sav)'e komşu ve arkadaş eylesin...Ne büyük bir şeref; Şehitlerimiz en az Çanakkale ve Bedrin Arslanları kadar şanlıdırlar.Allah şefaatlerini nasip eylesin..

Gaziler: Hiç şüphe yok ki,Şehitlerimiz kadar vefakar ve kahramandırlar.Kolunu kaybetmiş, kardeşini kaybetmiş ama, "Demek ki ben Şehitliği hak etmemişim" diyerek ağlayacak kadar iman ve ülke sevdalılarına bizim kurabileceğimiz cümlemiz yok..Onlar, fikren ve zikren Şehittirler.Onlar,hem Allah'ın, hem Şehitlerimizin, hem de ailelerinin bizlere geride kalan emanetleridirler.Onlar, hiç şüphe yok ki "kazananlar" tarafındadırlar.

Başkomutan Sayın Recep Tayyip Erdoğan: Bu toplum, bir tank gördüğü zaman girecek delik arayan siyasetçiler gördü...Bu toplum, tank gördüğü zaman tankı kullanan askerlerin postalını yalayanları da gördü...Ama bu toplum, kendisini öldürmeye giden teröristlere rağmen, "sizi istediğiniz yere kaçıralım" teklifine rağmen, havada teröristlerin gasp ettiği uçaklar ve teröristleri yönlendiren küresel güçlere rağmen; "hemen hava alanlarına ve köprülere yürüyün,bende geliyorum" diyen,kefeniyle gezen bir lider görmedi...Böyle bir lideri de Allah mazlumun  ümidi, zalimlerin korkulu rüyası yapıyor.

İlahi hüküm bellidir; "İslam'a hizmet edeni Allah sever ve kullarına da sevdirir"  Allah O'nu bu ülkeye ve bu Ümmete bağışladı,bağışlasın. Zira muhtemel ki yapacak daha çok işi var...Bu tarafta kazanan oldu,inanıyoruz ki öbür tarafı da kazanan olacaktır.

Muhalefet: Bu süreçte bütün bir siyaset kazandı.Hiç kimsenin kendisinden beklemediği bir şekilde, demokrasinin ve halkının yanında olan Kılıçdaroğlu kazandı.Meclis dışında olmasına rağmen sürecin başından itibaren halkın yanında olan partilerin hepsi kazandı.

Ama Sayın Devlet Bahçeli'ye ayrı bir paragraf açmazsak haksızlık etmiş oluruz...Ta 7 Haziran'dan itibaren, "Biz kimseyle ittifak yapmıyoruz,haydin seçime" diyerek oyunu gören; CHP'nin "Senin Başbakanlığında bir koalisyon kuralım" teklifine, "Halkın bana vermediği Başbakanlığı sen nasıl verirsin" diyerek itiraz eden,İşgal girişimi öncesinde partisine yapılmak istenen operasyona tek başına direnen ve işgal anından itibaren, tam bir "Devlet adamına" yakışır bir durum sergileyen, 7 Ağustos Demokrasi ve Şehitler Mitinginde yaptığı konuşmayla, o güne kadar verdiği mücadelesini taçlandıran açıklamalarıyla gönüllerde taht kurdu.Bizim, siyasi görüşü ne olursa olsun, "mesele vatan ise gerisi teferruattır" diyecek siyasilere ekmek-su gibi ihtiyacımız var.Teşekkürler Sayın Bahçeli.

Medya: İlk defa, cuntacılara karşı halkın yanında duran bir medyayı izledik.Hiç şüphesiz halkın gönlünü kazanarak "kazanan" taraf oldular.Daim olmasını diliyorum...

Sonuç: Diyarbakır,Elazığ ve Gaziantep saldırıları göstermiştir ki bu işgal girişimi devam ettirilmek isteniyor.Üst aklın ayak oyunları da, kullanacakları taşeron örgütleri de bitmeyecektir.Eğer biz bir ve birlik olursak zerre kadar şüphemiz yok ki, kazanan "biz" olacağız.Onun içindir ki şu anda "bize" saldırıyorlar, "bizi" birbirimize düşürmek istiyorlar.

15 Temmuz birliğimizi sağlayan bir dönüm noktası olmasını dua ediyorum.Kurtuluşumuz ittifakımızdan, bitişimiz tefrikamızdan olacaktır.Oyunu bozmak bizim elimizde.

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


rustem rustem 06.02.2018 02:00

Yaziyi okudum sayın hocam kalemine yüreğine sağlık bu ruh ve azim bizi kurt ve türk olarak ayristirmaz diye düşünüyorum. Hepimiz kurduz Hepimiz turkuz en önemlisi elhamdülillah müslümanız .gaye bir ruh bir amaç tek vatan gerisi teferruattir

rustem rustem 06.02.2018 02:00

Yaziyi okudum sayın hocam kalemine yüreğine sağlık bu ruh ve azim bizi kurt ve türk olarak ayristirmaz diye düşünüyorum. Hepimiz kurduz Hepimiz turkuz en önemlisi elhamdülillah müslümanız .gaye bir ruh bir amaç tek vatan gerisi teferruattir

rustem rustem 06.02.2018 02:00

Yaziyi okudum sayın hocam kalemine yüreğine sağlık bu ruh ve azim bizi kurt ve türk olarak ayristirmaz diye düşünüyorum. Hepimiz kurduz Hepimiz turkuz en önemlisi elhamdülillah müslümanız .gaye bir ruh bir amaç tek vatan gerisi teferruattir

Ömer Yılmaz Ömer Yılmaz 06.02.2018 08:15

Meseleleri çok güzel analiz etmişsin yüreğine sağlık erdem Koçoğlu başkanım.

Hüseyin yıldız Hüseyin yıldız 08.02.2018 13:14

Allah devletimize zeval vermesin, askerlerimizin yardımcısı olsun. Düşmanlarımızı kahreylesin inşallah. Zaman birlik zamanı.

SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık