• 20 Nisan 2017, Perşembe 11:27
ErdemKOÇOĞLU

Erdem KOÇOĞLU

16 Nisan: "Hakimiyet Kayıtsız şartsız Milletindir"

Başını CHP'nin çektiği 'Hayır'cı kanat;sine-i milletten tokat yiyince,sine-i AHİM'e başvuruyor.

Konunun anlaşılması için,şu küresel oyuncuları sizlere anlatmak istiyorum.

Türkiye Cumhuriyeti 1.Meclisi kurduğunda,bugün dahi hepimizin altına imza atacağımız bir yöntem izledi;her etnik gruptan,her siyasal görüşten,her sosyal yapıdan insanların olduğu tam "eşitlikçi" bir yapı oluşturdu.Alevileri temsilen Dedelerin,Müslümanları temsilen alimlerin,köylüleri temsilen bölgenin sevilen insanlarının,azınlıkları temsilen farklı din mensuplarının temsil edildiği;sosyal anlamda heterojenliğin,siyasal anlamda homojenliği resmeden bir oluşum...

Bir şey daha yaptı 1.Meclis,dedi ki: "Hakimiyet Kayıtsız Şartsız Milletindir"

Bugün bile peşine düştüğümüz,özlemini çektiğimiz şey tam da bu:"Hakimiyetin Kayıtsız Şartsız Milletin" olmasını sağlamak...

Oysa,bugünkü yönetim şeklimizin belirlendiği 2.Meclis ise,1.Meclisin tam zıddı bir yapı oluşturdu:Tek tipçi,İttihat ve Terakki zihniyetli,farklılıkların yok sayıldığı,eleştiri ve muhalefete kapalı bir Meclis oluşturuldu.Bununla da yetinmedi;"Hakimiyet Kayıtsız Şartsız Milletindir.Millet bu yetkiyi İLGİLİ KURUMLAR eliyle kullanır." diye,1.Meclis'in söylemine "İlgili Kurumlar Eliyle Kullanır" ifadesini ilave etti.Artık bu ifadenin öncesini oluşturan, "Hakimiyet Kayıtsız Şartsız Milletindir" ibaresi,ilavesini oluşturan sembolik bir ifade olarak muamele gördü.

Bu saatten sonra,resmi olarak hakimiyet halkın elinde olsa da;bu hak hiç bir zaman "Halk" tarafından kullanılmadı, "İlgili Kurumlar" eliyle kullanıldı.Yanı, "İlgili Kurumlar" her zaman "Halkın" üstünde ve önünde oldu.

Peki neydi bu "İlgili Kurumlar" ?

Bir defa açıktır ki,CHP'dir.Çünkü CHP=Devlet mantığı o gün için yaşanan bir realite olmaya başladı.Esasen "İlgili Kurumlar"da CHP'yi koruyup-kollayan enstrümanlar olmaktan başka bir anlama gelmemekteydi.1950'den sonra Çok Partili Sisteme geçtiğimizden sonra ise, bu "İlgili Kurumlar" CHP ve CHP'nin ideolojisine mugayir çıkan her sesi susturan doktrinlere dönüşmeye başladı.

Önce 1960,sonra 1971 ve en nihayetinde 1980 darbeleriyle bu "İlgili Kurumlar"ın sayısı artmaya,ne olduğu şekillenmeye başladı:Başta TSK olmak üzere;MEB,YÖK,AYM,HSYK vb. "Halk"ın yerine ikame edilen "İlgili Kurumlar" olarak vahşi,acımasız yüzlerini iliklerimize kadar his ettirmeye başladı.Yani "Halk adına yetkiyi kullanan" bu "İlgili Kurumlar" bizatihi "yetki aldığı halka" hesap sormaya,halkı şekillendirmeye başladı.

İşte bizim,naçizane benim de, iki ay boyunca avazımızın çıktığı kadar "Evet!" diye bağırmamızın sebebi; "Bizim adımıza hakkı kullanan İLGİLİ KURUMLARDAN" yetkiyi alıp,tekrar ve ivedi bir şekilde "Halk"ın kendisine iade etmek içindi.Sonsuz şükürler olsun ki bu gerçekleşti...

Referandum sonuçlarıyla ilgili hemen her gün açıklamalar yapıldığı için, bir de konuya dair görüşlerimizi sayfamızda canlı yayınla paylaştığımız için tekrar yapma gereği duymuyorum.Fakat,bizim "neyi" değiştirdiğimizi belki biz değil ama,çocuklarımız ve torunlarımız anlayacak ve inanıyorum ki bizi rahmet ve minnetle yad edeceklerdir.Biz "Hakimiyeti Kayıtsız Şartsız" yeniden "Halka" yani geleceğimize,yani çocuk ve torunlarımıza iade ettik Elhamdülillah...

Buraya kadar yazdığımız "Yeni Türkiye düzeni" ile ilgiliydi,şimdi ise "Yeni Dünya Düzeni" ile ilgili bir kaç kelam edelim.

Değerli Dostlar,

Çok uzatmayacağım,bugün CHP'nin Milletin sinesini tanımayıp,sinesine baş vurduğu AHİM başta olmak üzere,bu "Küresel Oyuncular" nasıl doğdu,onu paylaşmak istiyorum.

Birinci Dünya Savaşı öncesi,özellikle 18.yüzyıl ile 19.yüzyıl Dünya Küresel Sistemin merkezi "Üzerinde Güneşin Batmadığı" Britanya,yani İngiltere idi.Birinci Dünya Savaşı'nın kurgulayıcıları olan İngiltere ve Fransa,savaş boyunca ABD şirketlerine gırtlağına kadar borçlanmışlardı (Borç alan,borç verenin gücünü kabul etmiş olur gerçeğini unutmayalım).Öyle ki artık ABD şirketleri İngiltere ve Fransa'ya borç vermemeye/verememeye başladılar.İşte burada devreye devlet olarak ABD girdi.Bu kez ABD'ye karşı borçlanma yoğunlaşmaya başladı.

Savaş bittiğinde ise,hem İngiltere hem de Fransa'nın ABD'ye 10 Milyar Doları aşkın borç stoku oluşmuştu.Artık hegemonlar yer değiştirmiş,İngiltere'nin "mecburen" bıraktığı Küresel Bayrağı ABD eline almaya başlıyordu.

Ardından,İkinci Dünya Savaşı patlak verince Küresel Sistem çatırdamaya başladı.Bütün ülkeler "korumacı" politikalar geliştirmeye başladı.Bu durum iki asırdır bu sistemin temsilcisi olan İngiltere'yi rahatsız etti ve Fransa ile birlikte ABD'ye "Yeni Küresel Sistemin" öncüsü olma teklifi yapıldı.

1944'de Bretton-Woods antlaşması ile bugünkü "Yeni Küresel Dünya Sistemi" kurulmuş oldu.Bu antlaşma sonunda ortaya çıkan kuruluşlar ise şunlardır:IMF,GATT,Dünya Bankası vb..Esasen bu kurumlar, 1944'te kurulan Küresel Dünyanın "Yetkili Kurumları" idiler.Yani,nasıl ki 1923'te kurulan meclis sisteme müdahale anlamına gelecek her şeyi "İlgili Kurumlar" eliyle düzeltme yoluna gitti ise;Yeni Küresel Sistem de kendi "Yetkili Kurumları" marifetiyle dünyaya şekil vermeye başladı.

En nihayetinde,hem 1923'te bizim Meclis'in ihdas ettiği "Yetkili Kurumlar" hem de Yeni Küresel Sistemin 1944'te ihdas ettiği Kurumlar,sosyal,hukuki,askeri veya ekonomik kurumlar gibi görünseler de;aslında dibine kadar "Siyasi" kurumlardırlar.Bizim 16 Nisan'da başardığımız en önemli şey,bu kurumları "siyasallaşmaktan" kurtarmak olacaktır.İnşaAllah başarırız...

TSK,MEB,AYM,YÖK vb kurum ve kuruluşları, "Halk adına YETKİ kullanan kurumlar" olmaktan çıkarılıp,"Halkın emrinde,halkın isteklerine göre hizmet eden kurumlara" dönüştürmek,bu ülkeye yapılabilecek en büyük kazanım olacaktır.

Bunu ifade etmemdeki muradım şudur:Dünya Küresel Sistemin oyuncuları,karşımıza hangi sıfatla ve isimle çıkarlarsa çıksınlar,bilelim ki bunlar "siyasi" kurumlardır ve varlık sebepleri de Küresel Sisteme hizmet etmektir.AGİT ve AHİM'in kararları arasında,Küresel Sistemin Baronları aleyhin bir tek kararı bana kim gösterebilir.Tıpkı bizim "Yetkili Kurumlar"ın rejim,yani statükonun aleyhine bir kararının olmadığı;aleyhte olan bütün kararların Halka karşı olması gibi...

Türkiye Cumhuriyeti'nin "Yetkili Kurumları" ne ise, Küresel Sistemin "Yetkili Kurumları" da odur.ve alacakları,verecekleri her karar,en azında halklar tarafından, yok hükmünde,siyasal kararlar olacaktır.

Umuyorum ki,16 Nisan Türkiye'nin "Yetkili Kurumları"nın elinden "yetkilerinin" alınıp "Halka" iade edildiği sürecin başlangıcı olsun.Ve umuyorum ki, Küresel Sistemin de bir 16 Nisan'ı olsun;"Yetkili Kurumlar"ın elinden yetkileri alıp, "Dünya Toplumlarına" eşit iade edildiği bir sürece girilmiş olsun.

Dünya Küresel Sistemi'nin "Yetkili Kurumları"nın "Yetkilerine" ilk balyoz Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından "One Munite" denilerek vuruldu.İkinci balyoz yine Sayın Erdoğan tarafından "Dünya 5'ten büyüktür" denilerek bir kez daha vuruldu.

İnanıyorum ki,Dünya Küresel Sistemi'nde 16 Nisan'ı yakındır...

Yeni Sistemin,ülkemize ve dünyaya hayırlı olmasını diliyorum.Şu şerhi de koymak istiyorum:Sistemler organizasyonların hayatlarını yaşanır kılmak için vardır ama;sistemleri kullanacak olan ise İnsanlardır.İşte burada insanların bilgi,birikim,feraset,liyakat ve demokratik birikimi belirleyici olacaktır.

Kalbi muhabbetlerimle...


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık