• 27 Şubat 2016, Cumartesi 13:38
ErdemKOÇOĞLU

Erdem KOÇOĞLU

28 Şubat…

Darbeleri karşılaştırmak,darbeleri yarıştırmak,darbeler arasından “iyi-kötü” darbe çıkarmak saçmalıktır,ama;bıraktığı etkiler ve yöntem açışından 28 Şubat Post-Modern Darbe;”Darbeler Tarihi”  konusunda hayli zengin olan arşivlerimizin en zengini 28 Şubat olmalıdır diye düşünüyorum.

Zira 28 Şubat Post-Modern Darbe, geçmişte yapılan darbelerden “tecrübe” kazanmış, adeta “Darbe Doktorası” niteliğindedir.

Önceki darbeler, daha çok hükümetlere karşı askerin yaptığı darbelerdir.Yani,genelde siyasetin,özel de hükümetin hedef alındığı darbelerdi.

Oysa 28 Şubat darbesinin aktörleri sadece askerler değildi. Askerle birlikte yargı,sermaye grupları,üniversiteler,medya,aydınlar ve daha sonra “Beşli Çete” olarak ünlenecek olan STK’lar…

Her kesimden desteklenen ve her kesime karşı yapılan, sosyolojik,psikolojik,ekonomik tüm linç etme argümanlarının kullanıldığı;sadizmin zirve yaptığı,sadizmin övüldüğü,sadizmin kahramanlık ilan edildiği;daha önceki darbelerde olmadığı gibi direk sosyolojiye,ekonomiye,eğitime ve insanların hayatında ki her alana müdahale edildiği bir darbedir.

28 Şubat Darbesi, üzerinde yüzlerce tez yazılabilecek enterasanlıkta;derinliği de olan bir darbe girişimi!

Sıralayalım:

1-Bugün Paralel Örgüt olarak tanımladığımız Fetullah Gülen hareketinin ilk kez deşifre olduğu bir darbedir mesela…

Fetullah Gülen bu süreçte çok açık ve net bir şekilde Sivil Siyasetin karşısında,askerin yanında yer almıştır.

Fetullah Gülen 16 Nisan da kanal D’de katıldığı bir programda şunları söylüyordu:

 "Askerlerimiz bir yönüyle yaptıkları bazı şeylerden ötürü bazı çevrelerce, belki antidemokratik davranıyor sayılabilirler. Ama onlar konumlarının gereğini anayasanın kendilerine verdiği şeyleri yerine getiriyorlar. Hatta dahası, ben zannediyorum, onlar, bazı sivil kesimlerden daha demokrat. Herhalde onların temsil ettikleri kuvvet şu partiler arasında birbirini istemeyen insanların elinde olsa bir gece hızlı bir baskınla gelirler hasımlarını bertaraf ederler onun yerine otururlar. Kuvvet ellerinde olduğu halde çok mantıki davranıyorlar. Çok muhakemeli davranıyorlar. Epey zamandan beri. His öne çıkmıyor burada ve kuvvet, güç gösterisi şeklinde öne çıkmıyor. Bana demokraside daha dengeli geliyorlar, o açıdan."

2-İlk defa bir darbeden sonra “Yeşil Sermaye” denilerek bakkal-kasaplara varana kadar işletmeler fişlendi.Ülkede istihdam oluşturan müteşebbislerin kafataslarına göre muamele yapıldı.

3-İlk defa darbeciler , “28 Şubat 1000 yıl sürecek” diyerek darbeye ömür biçiyorlardı.Zira kendileri de,bunun sadece iktidara karşı yapılan bir müdahale değil;bizatihi topluma karşı yapılan bir meydan okuma olduğunu çok iyi biliyorlardı.

4-İlk defa 18-20 yaşlarında ki genç kızlar için “İkna Odaları” ihdas edildi.Öğrencilere fiziki işkenceler yanında ruhlarına da eziyet ediliyordu.Tıp Fakültesinde son sınıfı okuyan kız çocukları okullarını bırakmak zorunda kaldılar.Evli ve hamile öğrenciler çocuklarını düşürdüler.

5-İlk defa bir darbe “Cinsiyet Ayrımcılığı” yaparak, “PKK’dan daha tehlikeli gördüğü İrticayı” kadınlar üzerinden okudu ve kadınlara yapılan zulmü de yine daha çok kadınlar eliyle yapıldı.

6-İlk defa başörtüsü “rejime meydan okuma” ve “başkaldırı” olarak görüldü ve başörtüsü takan kadınlara “haddinin bildirilmesi” gerektiği en üst ağızdan ifade edildi.Böylesi “meydan okumayı” yapan Merve Kavakçı’nın Millet Vekilliği düşürüldü ve Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlığından çıkarıldı.

7-İlk defa darbe sürecinde gazeteciler ve yazarlar nasıl bir yazı ve başlık kullanacaklarına dair,üst yargı mensupları nasıl bir duruşma yapacaklarını ve nasıl kararlar verilmesi gerektiği ile ilgili TSK’dan doğrudan brifingler aldı.

Bu brifingler sonucu tam bir siyasi cinayetler süreci başlatıldı.Vural Savaş;insanlığa ve siyasete karşı topyekün bir savaş başlattı.Halkın oyu ile seçilmiş partiyi “habis ur” ve “terörün merkezi” olmakla itham edip,tv kanallarında ağzında salya sümük akıtarak,gazete küpürlerinden delil oluşturup partileri kapatma seferberliği başlattı.

8-İlk defa bir darbenin gerekçeleri tiyatral argümanlar kullanılarak ortaya çıkarıldı.Aczimendiler asaları,sarık ve cübbeleri ile arz-ı endam ediyor,şehirlerarası turistik turlar düzenliyor ve medyaya görüntü veriyorlardı.Yine aynı şekilde Aczimendi Şeyhi Müslim Gündüz, Fadime Şahin ile aşk-ı izdivaç yaşıyor ve canlı yayında basılıyorlardı!.Fadime Şahin müteassıb ve masum duruşuyla “şeriatçılar” tarafından nasıl “kullanıldığını” anlatıyordu.Peşinde devreye başka bir şeyh (!) Ali Kalkancı giriyor ve tiyatronun sonucu darbe ile bağlanıyordu.

9-İlk defa bütün bu maddelerin içinde ki en karşılığı olan, hem siyaset bilimcilerin,hem sosyologların,hem psikologların üzerinde kafa yorması gereken bir “Sivil Direniş” olan “Elele Tutuşma” eylemi gerçekleştiriliyordu.

Boğazlarda dahil;Edirne’den Kars’a kadar,bütün toplum bu kadar zulüm ve işkenceye rağmen,bir tek molotof kullanmadan,bir tek cam çerçeve kırmadan,devletin bir kuruşunu zayi etmeden herkese insanlık ve demokratlık dersi verdiği gibi;dayanışmanın ve karşı gelmenin tarihi örneğini sergiliyordu.

Peki Sonuç,

Sonuç;bütün “toplumlara meydan okuma” kalkışmalarında olduğu gibi kazanan halk,kaybeden darbeciler oldu…

“Bin yıllık” rüya, bin gün bile sürmeden bitti…

Şimdi ise,darbeciler yargılanıyor,lanetleniyor.Darbe mağduru,olan Merve Kavakçı sembolü üzerinde ki herkes;hele ki bu karanlık dönemi kan dökülmeden bertaraf eden,ve bu döneme bile “fasa-fiso” diyecek kadar sağlam bir inanca ve basirete sahip Erbakan Hoca rahmet ve minnetle yad edilmeye devam ediliyor.

Erbakan Hocanın 27 Şubat’da vefat etmesi 28 Şubatı görmek istememesine bağlanabilinir mi,bilemem ama; her zaman olduğu gibi “hesapların üstündeki hesap Sahibi”nin hesabı tecelli etti.

Mehmet Akif Ersoy’a İstiklal Marşını nasıl yazdığı sorunca,”Allah bir daha bu topluma İstiklal Marşı yazdırmasın” diye cevap verir.

Biz de ne kadar yazarsak yazalım,28 Şubatın o karanlık dönemini anlatamayız.

O yüzden bize de;Allah bize bir daha yeni 28 Şubatları yazdırmasın diye dua etmek düşer…


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık