• 28 Eylül 2016, Çarşamba 10:19
ErdemKOÇOĞLU

Erdem KOÇOĞLU

Ağa, Şeyh, Devlet...

Doğu Perinçek'in Yardımcısı, Ulusalcı emekli Albay Hasan Atilla Uğur'un  medyaya yansıyan "Darbe Girişiminin 2.Dalgası Geliyor" açıklaması gündeme bomba gibi düştü. Öyle ki söylenen bir darbe girişiminin çok ötesinde bir "Savaş ilanı" anlamına geliyordu.  

İngilizler "Vatandaşlarımızı kurtarıyoruz ayaklarıyla 1000 piyadeyle Türkiye'ye giriyor, buna bir çok ülke destek veriyor; içeride ise FETÖ ve PKK ayaklanmaları başlatmak için her türlü girişim için tetiğe basıyor". 

Tam bir felaket tellallığı, tam bir savaş çığırtkanlığı, tam bir 3.Dünya Savaşı senaryosu... 

Bunun, Türkiye'nin 15 temmuz sonrasında normalleşme sürecine de bomba etkisi yapacağı muhakkaktır. 

15 Temmuz İşgal Girişiminden hemen sonra yaptığım değerlendirmede, Türkiye'nin 16 Temmuz'dan itibaren her alanda 14 Temmuz'dan çok daha iyi bir konumda olduğunu söylemiş ve fakat bu operasyonların asla son bulmayacağını şu örnekle ifade etmiştim; nasıl ki 1.Haçlı Seferinde başarılı olmayanlar yeni seferlere devam ettilerse, bugün de yeni operasyonlar devam edecektir. Mesele, bizim ülke olarak ne yaptığımızdır, ne yapacağımızdır. Her daim teyakkuzda olup, birlik ve beraberliğimizi koruyabilirsek hiç kimse bir şey yapamaz, yapsa da başarılı olamaz, demiştim. 

Bugün de aynı noktadayım... 

Fakat benim esas değinmek istediğim, eski Ulusalcı, Türkiye'nin en karanlık döneminde bölgede görev yapmış emekli bir albayın mülakatına dikkat çekmektir. Evet, yeni girişimlerin olabileceğini söylemek için müneccim olmaya gerek yoktur. 

Dünyayı avucuna almış suyunu çıkarmaya çalışan dünya hegemonyalarının gözünün içine baka baka; "Dünya beşten büyüktür;dünya sizin iki dudağınızın arasından çıkacak iki cümleye mahkum olamaz" diyen bir lidere ve ülkesine karşı sessiz kalınacağını düşünmek için akli melekelerinden sıkıntı yaşamak gerekir. 

Emekli Albay, "aylardır İngilizlerin bölgede Aşiretlerle görüşmeler yaptığını, borçlarını sildiğini" iddia ederek; İngilizlerin bölgenin Aşiretlerini ülkelerine ihanet etmek için "parayla satın aldığını" söylemektedir. 

Bu inanılmaz şeytani bir iddia!.. 

Son bir kaç ay içinde bölgeyle ilgili onlarca kitap okudum. Bunların çoğu da yabancıların yazdığı kitaplar. Yazımızın başlığını da günün önemine ve löp diye oturmasından dolayı bu kitaplardan birisinin ismi olduğu için  seçtim. 

Hollanda asıllı, ABD'nin finanse ettiği, batının hatta dünyanın "Kürdoloji" ile ilgili otorite ismi Martin Van Bruinessen aynı başlıklı kitabını, 17. ve  19. yüzyılları kapsayan tarihler arasında bölgede yaptığı araştırmalarını doktora tezi olarak kaleme almış bir isim. Aynı isim "Türkler, Kürtler, Aleviler" ile "Kürdistan Üzerine Yazılar" adlı çalışmalarını da yine bölge üzerine yazmıştır. 

Yine ABD'nin Türkiye'de dahil nerede ise bütün bölgede görev yapmış diplomat ve istihbarat görevlileri olan Grahm E.Fuller ve Henri J.Barkey'in birlikte  yazmış oldukları "Türkiye'nin Kürt Sorunu" adlı eserleri de dahil hepsi, 16.ve 17.yy'dan itibaren bölgenin röntgenini çekmek için bölgeye Sosyolog, Psikolog ve Antropolog gönderildiğini anlatıyor. 

Fakat, eski Başbakanımızın literatüre yeniden kazandırdığı "Ya Sykes-Picot, ya Kutü'ül Emare kazanacaktır" dediği "Kut'ül Emare" bütün Şeyh, Tarikat ve Aşiretlerin birlikte İngilizlere karşı kazanmış oldukları savaşın adıdır. Ki, o dönemde İngilizler bölgede fink atıyor, Aşiret ve Tarikatlara teklif ettiklerini hayal bile edemeyiz. 

Hem bu tarihi vakıalar, hem sözünü ettiğim yazarların eserleri, hem de bugün reel olarak yaşadığımız gerçekler Tarikatların, Şeyhlerin ve Aşiretlerin her zaman devletin yanında olduğunu göstermektedir. Bugün nerede ise aşiretinde onlarca şehit vermeyen; ülkesini teröre karşı korumak için gönüllü koruculuk yapmayan aşiret yok gibidir. Zaten bu aşiretler albayın iddia ettiği gibi bir kaç kuruş parayla ülkesini "satacak" kadar hain olsalardı bugüne kadar bu ülkeyi kimse bir arada tutamazdı. Lokal olarak, aşiretlerin içinde kandırılmış veya farklı saiklerle dağa çıkmış insanlar olabilir ama, kurumsal olarak hiç bir zaman aşiretler devletin karşısına geçmemişlerdir. 

Zaten sözünü ettiğimiz eserlerde de, bütün çalışmalara rağmen Şeyh ve Ağaların devletlerinin yanında yer aldığının altı çiziliyor ve fakat bu dinle birlikte "menfaatlerinin" gereği olarak izah ediliyor ki; oryantalist düşünce zaten olaylara böyle bakar. Oryantalistlere göre (yerli oryantalistlerde dahil) hiç bir şeyin "karşılıksız" yapılamayacağını, her şeyin bir "menfaat" karşılığı yapılacağını iddia ederler ve kendi açılarında tutarlıdırlar. Zira, onlar için "Allah için" bir bağış yapmak veya bir şeyi kabul etmemek anlayabilecekleri bir durum değildir. 

Hepimiz çok iyi biliyoruz ki, Birinci Dünya Savaşı sonrasında bütün uluslar bağımsızlıklarını ilan etme çabasına girerken, Doğu ve Güney Doğu "Ümmet inancından" dolayı hiç bir zaman "bölünme" taraftarı olmamıştır. Lakin, son otuz yıldır HDPKK'nın Kürt gençleri üzerinde yaptığı çalışmalarla sosyolojik değişimler yaşattığı da bir vakıadır. 

Kısaca, emekli Albayın kasıtlı olarak; ya birilerine hizmet etmek için, ya tasfiye edilen FETÖ mensuplarının yerine ulusalcılara alan açmak için ya da lideri Doğu Perinçek'in Kandil'de kol kola fotoğraflar paylaştığı HDPPK'ya hizmet etmek için böyle bir gayretin içine girdiği kanaatindeyim. 

Unutmayalım ki, PKK bölgede en çok Aşiretlerle kavgalıdır ve bu kavgayı da yanlarında durmadıkları, devletin yanında oldukları için değil; feodaliteye karşı olduklarını iddia ederek genç dimağlara cazip gelecek argümanlarla açıklamaya çalışmaktadır. Oysa, HDPKK için bölgede iki temel problem var; Din ve Aşiretler... 

İkisini de çok net olarak karşısına almış durumdalar. 

Bu iddia ve iftira sadece ve sadece HDPKK'nın ve dış güçlerin ekmeğine yağ sürmek anlamına gelmektedir. 

"At izinin İt izine" karışacağı, özellikle de karıştırılmak isteneceği bir süreçten geçiyoruz. 

Aman, dikkat!.. 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık