• 16 Ocak 2017, Pazartesi 10:53
ErdemKOÇOĞLU

Erdem KOÇOĞLU

Başkanlık Sistemi

Türkiye, AK Parti-MHP ittifakıyla adım adım  "Yeni Türkiye"ye yürüyor, hayırlı olsun. Bu süreç çok kolay geçmeyecek, bu çok belli. Zira bu ülkenin lehine olan hiç bir şeyin gerçekleşmemesi için dünün Haçlı zihniyeti,bugünün küresel güçleri ile;dünün İttihatçıları ile bugünün CHP'si elinden geleni ardına koymayacaklardır.

CHP,ısrarla bu "sistem değişikliği"ni "rejim değişikliği" bağlamında okuyor,böyle okunması için algı oluşturmaya çalışıyor.

Birazdan hem CHP'nin,hem bütün güçlerin neden Başkanlık Sistemine şirretleşerek ,insanları "ısırarak" engellemeye çalıştıklarını ifade edeceğim.Fakat,öncesinde Başkanlık Sisteminin Türkiye'ye ne kazandıracağını anlatmaya çalışalım.Türkiye'ye ne kazandıracağının cevabı, CHP ve diğer aktörlerin itiraz sebebini oluşturuyor zaten...

 Türkiye,Cumhuriyetle birlikte,rejimin kendisi hiç bir çözüm üretmeden, sürekli sorun üretmesine rağmen,bütün kalkınma hamlelerini "Tek Parti" hükümetleri  dönemlerinde gerçekleşmiştir.Paradoksal olarak CHP,yıllarca "Tek Partili" bir siyasal hayatı bize dayatmasına rağmen;çok partili,yani muhalefetin de var ve etkin olduğu dönemlerde ise,"Tek Parti" iktidarları yerine,çok partili koalisyonu savunan taraf olmuştur. Doğaldır ki,bunun sebebi kendisinin asla "tek başına" iktidar olmayacağını/olamayacağını bilmesindendir.

 

Bütün dünya,çok partili bir sistem için de tek parti tarafından yönetilmek için sürekli arayışlar içine girerken,CHP ya "Tek Partili" bir siyasal sistemin yanında,yada çok partili sistem içerisinde,çok partili koalisyondan yana tavır alıyor.Kısaca CHP,siyaseten "muhalefet" yapmak için değil ama, "mızıkçılık" yapmamak için bize bir şart dayatıyor:"Nasıl bir sistem olursa olsun içinde ben olmalıyım" diyor.Ya "Tek Parti" olsun ülke de,ki,o da CHP olmalıdır.Ya da çok partili sistem de "benim iktidar olma şartım olamayacağı için,çok parti tarafından yönetilen koalisyonlarla yönetelim ki,ben iktidar olabileyim" demeye getiriyor.CHP ve Kılıçdaroğlu iktidarsızlık sendromu yaşıyor,ne yaptığını ve ne dediğini bilmiyor!

Yeni anayasa çalışmasında CHP'nin maddelerin içeriğine itiraz etmesi "muhalefet" etmek anlamına,sistem değişikliğine itiraz ise "mızıkçılık" anlamına gelmektedir.Zira,birincisinde bir "fikir" beyan etme var.İkincisinde ise,"oyunun kurallarını ben koymazsam oyun oynamam" diyerek bilyelerini alıp oyunu bozma çocukluğu ve mızıkçılığı söz konusudur.

Peki Başkanlık ya da Partili Cumhurbaşkanı Siste mi neden bu kadar önemli?

Başkanlık sisteminin bir çok faydasını saymak mümkün fakat,bizim siyasal ve toplumsal hayatımızda bariz his edeceğimizi düşündüğüm üç önemli soruna çözüm üretiyor.

1.Türkiye'nin her anlamda büyümemesinin/büyüyememesinin nedeni her zaman koalisyon hükümetleri tarafından yönetilmesidir.Başkanlık sitemi bunu ortadan kaldırıyor.

Şöyle ki,diyelim ki on tane Başkan (Partili Cumhurbaşkanı) yarışa girmiş olsun.Birinci turda %50 ve üzeri oy alan başkan seçiliyor.Hiç bir aday bu oy oranını alamazsa,ikinci tura sadece en çok oy alan ilk iki aday yarışa giriyor ve ikinci turda mutlaka başkan seçilmiş oluyor.

Bu ise Türkiye'de yaşanan siyasal krizlerin son bulması anlamına gelecektir.

Şimdi CHP ve Sayın Kılıçdaroğlu'nun "başkanlık Sistemi" lafını duyunca neden tansiyonunun yükseldiğini anlayabiliyor musunuz?

Peki,Türkiye'de demografik yapı nasıl?

Kaba taslak şöyle: %65-70 oranında sağ seçmen,%30-35 oranında sol seçmen.Bu demografik yapı içinde CHP'nin bir başkan çıkarma şansı var mı?

Vallah,Öküzün buzağı doğurmasından daha düşük bir ihtimaldir bu!

2.Başkanlık Sisteminde,Türkiye'nin milli-dini-tarihi değerleriyle barışık olmayan hiç kimsenin başkan olması mümkün olmayacaktır.

Zira,diyelim ki ikinci tura,kaderin cilvesi bu ya;CHP ile sağdan en küçük partinin adayı en çok oy alan aday olarak ikinci tura kalmış olsun.Sizce,ikinci turda yarışı kim kazanır?

Tabi ki, en düşük oy alan partinin adayı kazanacaktır.Çünkü,sağ seçmenin hemen hepsi, sağ partinin adayına destek verecek ve başkan seçecektir.

Peki CHP,bu ülkenin milli-dini-tarihi değerleriyle barışır mı?

Gönlümüz barışmasından yana ama,bu imkansız.Zira o zaman "CHP" olmaktan çıkmış olur.

3.Bürokrasinin işlemesi hızlanacaktır.Bu da Türkiye'nin çözemediği meselelerden biridir.Devletleri yöneten güçlerin siyaset,burjuva ve bürokrasi olduğunu hatırlatırsak,bürokrasinin işlevselleşmesinin önemi daha iyi kavranmış olacaktır.

Peki küresel güçler neden bir ülkenin "İç meselesi" olan yönetim şekliyle bu kadar ilgilenir? Üstelik kendileri çoğunlukla başkanlık sistemiyle yönetiliyor olmasına rağmen...

Şunun için:

1.Türkiye, siyasi krizlerle boğuşan bir ülke olmaktan kurtulacaktır.

2.Türkiye, koalisyonlarla, "her kafadan bir sesin çıktığı" ve sorunlarıyla boğuşan,ekonomisi IMF'ye teslim olmuş bir ülke olmaktan kurtulacak.

3.Türkiye,onların manipülasyonlarla,olmazsa darbelerle iktidara taşıdıkları insanlar tarafından değil;bizatihi bu halkın kendisi tarafından seçilmiş insanlar tarafından yönetilecektir.Bu ise pratikte şu demektir; Türkiye'yi yönetecek kişi/ler onlara değil,halka hesap vereceklerdir.

Şimdi anlıyoruz değil mi;neden terörün azdırıldığını?

Neden Türkiye düşmanı bütün terör örgütleri ve devletlerin işbirliği yaptığını?

Neden "Bayram değil,seyran değil" ABD'nin dolar üzerinden bizi "öpmeye" çalıştığını?

Hepsi çok iyi biliyor ki,Türkiye "Bağımsızlığını" kazanırsa,bütün mazlum coğrafya bağımsızlığını kazanacaktır.Bütün mazlum coğrafya bağımsızlığını kazanırsa, onların sonunun yaklaşacağını çok iyi biliyorlar.Onun için Türkiye'nin durdurulamadığını gördükçe çıldırıyorlar.

Çok net:Türkiye,ya AK Parti döneminde kazandıklarını tahkim edecek,en azında bundan böyle geleceğiyle ilgili kararı halk verecek.Y a da "böyle gelmiş,böyle gider" diyerek ellerimizi kaldırıp teslim olacağız.İkincisi olursa,bizim için "en iyi" senaryo Mısır olmamız demektir."En kötü" senaryoyu söylemeye dilim varmıyor.

Türkiye,dün Çanakkale'de "Kurtuluş savaşını" veriyordu;bugün ise yedi düvele karşı "Bağımsızlık mücadelesi" veriyor.Dün kazandı,bugün de kazanacaktır biiznillah...

Selam ve muhabbetlerimle...


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık