• 07 Ağustos 2017, Pazartesi 11:46
ErdemKOÇOĞLU

Erdem KOÇOĞLU

Bir Kaç Konu...

Suriyeliler Meselesi

Bir önceki yazımızda "Milliyetçilik" konusunu irdelemiş,Suriyelilere karşı oluşturulmaya çalışılan olumsuz algıyı bir sonraki yazımızda değerlendireceğimize dair söz vermiştik.

O günlerin sıcak gündemi olan ve ne yazık ki 3 milyon Suriyeliyi yıllardır misafir eden Türkiye'nin asla hak etmediği elim bir olay yaşanmıştı.Şükür ki, o olay üzerine akl-ı selim hakim oldu ve her kesimden yaşanan trajedi lanetlendi.

Türkiye'nin Suriyelilere kapılarını sonuna kadar açması uluslararası hukukun Türkiye'ye yüklediği bir sorumluluk ve zorunluluk değildir.

Türkiye,tarihi misyonu,inanç değerleri ve kardeşliğinin gerekleri için bu özveriyi gösteriyor.Konuyu fazla uzatmadan şu kadarını söyleyelim:Türkiye ilk defa mazlum Suriyelilere kapılarını açmadı.Dün Irak'ta,Afganistan'da,Çeçenistan'da,Bulgaristan'da zulme uğrayan insanlara da sonuna kadar hem ülke kapılarını,hem gönül kapılarını açtı.

Tarih bize şunu göstermiştir ki,muhacirlere kapılarını açan toplumlar uzun vadede kazançlı çıkmışlardır.Burada da Türkiye uzun vadede bugün yaptıklarının karşılığını alacaktır.

Suriyelilerin bize sığınması, bizim de onlara bağrımızı açmamız bir tercih değil,zorunluluktur.Allah hiç kimseyi böylesi trajik bir zorunlulukla karşı karşıya bırakmasın.Kaldı ki,Türkiye,uzun vadede dünyada karlı çıkmak için de kapılarını açmadı.İnancının emrettiğini yerine getirdi,onun ödülü inanıyorum ki çok daha büyük olacaktır. Bendeniz,mazlum-mağdur kim olursa olsun;diline,dinine bakmadan desteklenmesini,insanın "insan" olması hikmeti gereği desteklemeye ve alkışlamaya devam edeceğim.

Mehmet Görmez'in İstifası

Diyanet İşleri eski başkanı Sayın Mehmet Görmez'in istifa etmesi veya istifasının istenmesi çok tartışılan bir konu oldu.Bu,sanıyorum Sayın Görmez'in toplumun gönlünde edindiği yerle alakalı bir durumdur.

İster Sayın Görmez kendisi istifa etmiş olsun,isterse medyaya yansıyan şekliyle FETÖ ile ilgili gerektiği kadar mücadele göstermediği düşünüldüğü için istifası istenmiş olsun,hiç bir durum Sayın Görmez'in o makama değer kattığı gerçeğini yok etmez.Devlet idarelerinde bürokratların istifası da;yöneticilerin bürokratların istifasını istemesi de olağan karşılanmalıdır.

Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan'ın özellikle DİB Doğu-Güneydoğulu çocukların  yaz eğitimi final programında yaptığı konuşmada,Doğu-Güneydoğu sorununu da kapsayacak şekilde DİB'nın gerektiği kadar inisiyatif almadığını düşündüğünü anlamak mümkündür ve çok da haklıdır.

Zira,Doğu-Güneydoğu üzerinde oynanan oyunun ilk versiyonu bölge gençliğini inanç değerlerinden koparmakla başlıyor.Bendeniz bununla ilgili fikrimi TBMM Başkanımız Sayın İsmail Kahraman'a ifade etmiş ve "Eğer HDPKK'nın yıktığı gönül köprüsünü,onların yaptıklarını tersten yaparak kuramazsak,istemediğimiz sonuçlar kaçınılmaz olacaktır" diye ifade etmiştim.Bu konu ülkenin bekası meselesidir ve hayatidir.PKK'yı bitirseniz bile,PKK'nın açtığı yaraları ancak böyle tedavi edebilirsiniz.

Gençlik Politikalarımız

Nihal Bengisu Karaca hanım, hal-i pür melalimizi özetleyen bir yazı kaleme aldı.Açıkçası söylediklerinin hepsi doğru fakat,ben bunu salt bizim "pis adamlar" olduğumuza yormuyorum.
Zira,kültür okumaları yaptığınızda görürsünüz ki,hele ki küreselleşmiş bir dünya da,dünyanın ve çevrenin etkisinden kurtulmak imkansız bir ihtimaldir.
Ziya Gökalp,"Batının fennini alalım ama,harsını asla" diyordu.Süreç,bunun imkansızlığını yaşayarak gösterdi bizlere.

 

Bizim,İslami / Muhafazakar / Mutaasıp toplulukta tıpkı Gökalp gibi, "Kemalistlerin imkanlarını,makamlarını elde edelim ama yaşantımızı koruyalım" dedi ve duvara tosladı.
Çünkü,ne Ziya Gökalp'ın söylediği gibi Batı'dan televizyonu alıp harsımızı korumak mümkündür;ne de Kemalistlerin imkanlarını elde edip yaşantımızı korumak mümkündür.

 

Bu sosyoloji bilimine aykırıdır:Dünyanın "Büyük bir aile" olduğu bir çağda her şeyiyle "Kendiniz" kalamazsınız.Hele ki,siz "etkileyen" değil, "etkilenen" tarafsanız bu hiç mümkün olmaz.
Peki ne yapacağız?
Bu değişim sürecini kabul ederek, gençlik politikalarımızı ona göre oluşturacak; "dünün" özlemiyle değil, "yarının" ümidiyle,bugüne dair, hatta yarına dair politikalar oluşturacağız. Başka bir çaremiz yok!...

 

Hem,"Çocuğumuzun şu kadar GB'lık interneti olan akıllı telefonu olsun,hem de 90'lı yılların gençleri gibi yaşasın" deme şansımız yok.Dersek,yarın çok daha canımızı acıtacak sonuçlar kaçınılmaz olacaktır.Çocuklarımızı artık biz ve inanç değerlerimiz değil,cebindeki telefon şekillendiriyor.

Şunu bilelim:Paramız çoğaldıkça ve makamımız yükseldikçe imanımız paralelinde yol almayacak;eğer tedbir almazsak,ters orantılı olarak gelişecektir.Burada da en büyük görev siyasetçilerimizle birlikte,eğitim kurumlarımız,Diyanet İşleri Teşkilatımıza  düşüyor.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık