• 05 Haziran 2017, Pazartesi 10:41
ErdemKOÇOĞLU

Erdem KOÇOĞLU

Çemişgezek Destan Yazıyor

Son yıllarda İlçemiz Çemişgezek,LYS ve TEOG sınavlarında gösterdiği başarılarla adından çokça söz ettiren bir ilçe oldu.Düne kadar,devlet memurlarının "sürgün" yeri olarak gördüğü,fıkra ve hikayelere konu olan bir ilçe iken nasıl oldu da eğitimde bu başarıyı sağlayabildi?

Çemişgezek,Solun kalesi olarak bilinen Tunceli'nin sağın kalesi olan tek ilçesi.Pertek'de Çemişgezek'in demografik yapısını taşımakla birlikte,seksenli yıllarda hızlı bir göç vermesiyle demografik yapıda çok ciddi bir değişim oldu.

Her iki ilçe de kelimenin tam anlamıyla bir "Türkiye mozaiği" olma özelliği taşıyor;her etnik ve mezhepsel yapıda insanın birlikte yaşadığı,siyasi farklılıklarına karşın hoşgörünün zirvede olduğu Tunceli'nin iki güzide ilçesi...

Yukarıda da değinildiği gibi,Pertek seksenli yıllardan sonra çok hızlı ir göç verdi ve göçün hemen çoğunluğu da Erzincan'a oldu.Çemişgezek ise daha çok Elazığ'a göç verdi fakat,Elazığ'a çok yakın olduğu için Pertek gibi ilçeyle bağı kesilmedi.

Çemişgezek, her zaman terörle anılan Tunceli'nin güvenlikli bölgesi,hoş görünün ve tahammülün merkezi oldu.Pertek'in aksine daha çok göçü doksanlı yıllardan sonra vermeye başladı.Bu yıllarda,terör için Çemişgezek "düşman" ilçeydi,onun içinde terörün hedefine oturdu. Zira Çemişgezek,her zaman devletinin yanında; milli, manevi ve tarihi değerlerine son derece bağlı olan bir ilçe oldu.Bu ise terörün haz duymadığı,barınamadığı,barınamadığından dolayı da "düşman" ilan ettiği bir ilçe oldu.

Bir Çemişgezekli olarak,hem yazımsal, hem görsel  ulusal medyanın gündemine oturması,hele ki olumlu ve eğitimde gösterdiği başarıyla gündem oluşturması fazlasıyla bizleri onure ediyor. Bir çok TV kanalı bu başarı "sırrını" program konusu yaptı,bir çok yazar köşesinde bu başarı hikayesini işledi,anlamaya çalıştı.

Çemişgezek,son TEOG sınavında iki Türkiye birincisi,bir Türkiye ikincisi çıkarmayı başardı. 13-14 yaşındaki çocukların verdikleri beyanatlar başarılarının da önüne geçti:Birincisi o yaşta "helal rızık" vurgusu yapmaları,ikincisi ise "bilim adamı olarak ülkeme hizmet etmek istiyorum" açıklamaları,o yaştaki çocukların başarısının "tesadüf" olmadığının da kanıtı gibiydi.Hedef ve inanç bir araya gelmişse,başarı işin doğal sonucu olur.Öyle de oldu...

Peki bu başarının sırrı ne olabilir?

O bölgenin bir ferdi olarak tahminlerimi ifade edeyim:

1-Okumuş Çemişgezekli abilerinin bir Çemişgezekli olarak görev aldıkları yerlerde yaşadıkları mücadelelerin,ötekileştirmelerin hikayeleriyle büyümeleri.Bu psikolojik dürtü çocukların güdülenmesini fazlasıyla artırıyor.Psikolojide buna "yön değiştirme" deniyor.En güzel örnekte zencilerin ötekileştirilmelerinin,önlerinin kesilmelerinin onları sporda başarı sağlamalarına neden olmaları olarak anlatılır,ta lise psikoloji derslerinde.Çemişgezekliler için de böyle bir durum söz konusu...

2-Ailelerinin,özellikle ilçenin çoğunluğunu oluşturan Şavaklıların,çok zor şartlarda geçimlerini sağlamaları.Çocuklar anne babalarının geçim için verdikleri mücadeleleri görüyor ve kafasında alternatif oluşturuyor;ya okumayarak o zor hayatın ceremesine katlanacak, ya da okuyarak o hayattan hem kendisini hem de ailesinin kurtulmasını sağlayacaktır.Bu da güdülenmeyi ve motivasyonu sağlayan çok önemli bir etkendir.

3-Beslenme şekilleri: Evet çok zor şartlarda yetişiyorlar,çok dar imkanlarla geçiniyorlar ama en çok tükettikleri et ve süt ürünleridir.Bilimsel olarak beslenme şekillerinin de insan zekası üzerinde çok önemli etkiye sahip olduğu bilinen bir realitedir.

4-Özellikle Çemişgezekli eğitimci kadronun çocuklar üzerinde büyük bir ihtimamla titremeleri,çocukların başarısı için özveriyle çaba göstermeleridir.Özellikle anmak isterim Hakan-Kaan Gökalp hocalarım başta üzere bu işi aşkla yapıyorlar.

Çemişgezek ve Çemişgezekliler, siyasi görüşleriyle mensubu oldukları İl tarafından da,Tunceli'ye bağlı olması hasebiyle de bütün Türkiye tarafından burun bükülerek bakılan dünya da başka örneği olmayan bir İlçe...

Bu ilçemizin makus talihini öncelikle AK Parti Teşkilatlardan sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Sayın Mustafa Ataş bey kırdı,ardından çocuklarımız örnek başarılarıyla "böyle gelmiş, böyle gitmeyecek" diyorlar.

Belki de bir beşinci madde olarak Sayın Ataş'ın başarısının da çocuklara örnek teşkil ettiğini de saymak gerekiyor.

Çemişgezek ve Çemişgezekliler bundan sonra çok daha fazla Türkiye'nin gündeminde olacaklardır.Onlarda bu vatan,millet,mukaddesat sevgisi oldukça,hiç bir engel önlerinde duramayacaktır.

Bu vesileyle,herkesi Çemişgezek'i görmeye ve anlamaya davet ediyorum.

Başarıları için çocuklarımızı tebrik ediyor,emeği geçen tüm eğitimcilere bir Çemişgezekli olarak şükranlarımı sunuyorum.Sizlerle gurur duyuyoruz.

Kalbi muhabbetlerimle...


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık