• 09 Ekim 2017, Pazartesi 10:22
ErdemKOÇOĞLU

Erdem KOÇOĞLU

Düşman İmgesi oluşturmak

İmge: Zihinde istenen şeyi gerçekleştirme çabasıdır, işlemidir.

Bunun en güzel çalışmasını "reklamlar" da görebiliriz.  Reklamların esas işlevi zihinde imge oluşturmaktır. Zira,  "İstenen şeyi gerçekleştirmek" işin esas hedefidir. O yüzden reklam çalışmalarında "bir kerelik" çalışma yapılmaz,  çünkü bilimsel olarak bir kerelik "zihne gösterilen şeyin" zihin tarafından "tanınması" ve "kodlanması" çok küçük bir ihtimaldir. Onun için mutlaka "tekrar" gerekmektedir.

Dikkat edin;dünya da "marka" olarak "kafamıza kazınan" bütün ürünler; "marka" olmasına rağmen,  reklam çalışmalarına, yani "imlemeye" son vermezler. Çünkü bilirler ki,  çok güçlü bir şekilde "imlenmiş" bir marka / isim / ürün de olsa;imleme çalışması bitirilirse, hafızaya yüklendiği hızla, hafızadan tekrar silinmeye başlar. O yüzden,  "süreklilik" ister "imleme" çalışması.

İslam Dünyasında, yaklaşık iki asırdır  toplumların zihnine "düşman imgesi" ezberletilmeye çalışılmaktadır. Nasıl ki,  bir ürün veya marka beyne ezberletiliyor ve artık tüketici onu "mutlak iyi" olarak kabul etmeye başlıyorsa; "düşman imgesi" sonrasında da kişilerin, toplumların hafızaları "otomatikman", neredeyse kişinin iradesinin dışında,  "Mutlak kötü" olarak hafıza kayıt altına almaya başlıyor.

Osmanlı dağılıp, Türkiye Ulus-devleti kurunca,  önce Osmanlı'dan parçalayarak oluşturdukları yeni devletleri /devletçikleri birbirine karşı; sonra aynı devlet / devletçiklerin kendi içinde birer "Öteki-düşman" oluşturmaları için "imleme"  çalışmalarına başladılar.

Peki nasıl?

Reklamlarda olduğu gibi aynı şeyi yüzlerce, binlerce, milyonlarca kez beynimize tekrarlatarak belleğimizde "Düşman imgesi" oluşturarak.

Bizim beynimize,  "Araplar sizi arkadan vurdu" imlenirken;Arapların beynine de,  "Osmanlı sizi asırlarca sömürdü, devlet kurmak sizinde hakkınız" diyerek imleme yapıldı.  Bize,  "Şiiler sizin öncelikli düşmanınız",  Şiilere,  "Sünniler sizin öncelikli düşmanınız" diyerek. Tabi bunu bir kez değil;onlarca, yüzlerce, binlerce, milyonlarca, milyarlarca kez tekrarladılar ve beynimize bunu ezberlettiler, kabul ettirdiler. Artık, beynimize işlenen "Araplar sizi arkadan vurdu" imgesi, Coca Colanın reklam çalışması kadar etkili oldu ve markete girdiğimizde nasıl Coca Cola dışında bir meşrubat aramıyorsak; "Araplar bizi arkadan vurdu" nun dışında bir ihtimali düşünmüyoruz bile, çünkü artık beyin kabul etmiştir: "Araplar kesin bizi arkadan vurmuş"tur,  "Şiiler bizim öncelikli düşmanımız"dır.

Bu "düşman imge" oluşturma çalışmaları İslam ülkeleri arasında böyle çalışılırken, Türkiye'mizde ki Türk-Kürt, Alevi-Sunni, Sağ-Sol düşmanlıkları da farklı bir yöntemle gelişmedi: Alevi'ye Sünni'yi,  Sünni'ye Alevi'yi,  Türk'e Kürt'ü, Kürt'e Türk'ü milyonlarca, milyarlarca kez "onlar kötü",  "onlar hain" dedirterek  belleğimize maalesef işlediler.  

Hiç bir Türk: "Neden Kürt kötü / tehlike olsun kardeşim?" deme, kendisine "soru sorma" ihtiyacı bile duymadı, çünkü: "Kürt kötü ve hain"dir!  Aynı şeyi daha şiddetli bir şekilde Kürt , Türk'e karşı;Alevi  Sünni'ye karşı , Sünni  Alevi'ye; sağcı solcuya, solcu sağcıya karşı hissetti, pardon his etmedi, inandı, inandırıldı.  Karşılıklı "mutlak inanmışlık" olduğu için de, kimse "Ne oluyor, biz niye kavga ediyoruz?" sorusunu sorma gereği bile duymadı. Duymadı, duymuyor çünkü zihin artık karşılıklı birbirlerini kodlamış, her bir taraf diğer tarafı "öteki" olarak hafızaya kaydetmiştir.

O yüzden,  bu "kodlanmış hafızaya" müdahale eden herkese "taraf" bakmayı,  bir korunma güdüsü olarak bakılmalıdır; hiç kimse, hiç bir taraf bu müdahalenin, bu çığlığın "Neden birbirimizi dövüyoruz arkadaş" uyarısı olduğunu, olabileceğini aklına bile getirmedi. Getirmedi, çünkü; Coca  Cola'nın "reklamı bırakırsam imgelem azalır" bilgisine sahip olanlar; "Düşmansınız çalışmasını bırakırsak, düşmanlık azalır, öyleyse daha çok düşman olduklarını haykırmalıyız" diye daha çok "imleme" çalışması yapmaya devam ediyorlar.  Birisi çıkıp "Evladım içme şu Coca Cola'yı mideni deleceksin" dediğinde bir çocuk ne kadar bu sese kulak veriyorsa; "Yapmayın kardeşlerim, biz niye düşman olalım, derdimiz nedir?" diyen sese de o kadar kulak verilmeye başlanmış olunuyor.

Allah mekanını Cennet eylesin, Mustafa Müftüoğlu Hoca bütün ömrünü bu "Düşman İmgesini" yok etmeye adadı ve 16 Ciltlik "Yalan Söyleyen Tarih Utansın" diye bir külliyat bıraktı bize ama, sanıyorum ya okumuyoruz, ya takmıyoruz.

Şu soruyu soralım: Bir çiviyle bir beton duvar yıkılır mı?

Cevap: Evet, eğer milyonlarca, milyarlarca kez çivi çakılırsa önce delik-deşin, sonra un-ufak olur ve yıkılır.

Aslında benim sayfalarca yazdığımı,  feraset sahibi ecdadımız üç cümlede özetlemiş: "Bir kişiye kırk gün deli derseniz, deli olur"

Ne Türkler, ne Kürtler, ne Araplar, ne Boşnaklar, ne Çeçenler, ne Sünniler, ne Şiiler  ne hiç bir millet "deli" değildir:Hem Vallahi, hem de Billahi değiller kardeşim!. . İnanmıyorsanız biraz düşünün, biraz tefekkür edin, biraz konuşun,  "deli" olmadığını göreceksin!   Saydıklarımızın içinde bir kaç  "deli" var diye;neden bütünü cezalandırıyoruz, derdimiz ne? Gelin,  el ele verelim deliyi ya tedavi edelim, ya tımarhaneye yatıralım, ya ortadan kaldıralım. Ama herkesi "deli" edecek eylem-söylemlerden olabildiğince kaçınalım, aksi durum sadece deli sayısını artırır. Eğer,  bütün ülke delirirse, o ülke de yaşanmaz olur.

Şunu ifade etmek lazım:Aslında biz bu "İmge oluşturanları" biliyoruz, onlar aynı seriden bir silahı sağcının, diğer silahı solcunun eline verip kenarda orgazmik bir iştahla, boğulurcasına, yırtınırcasına kahkaha atanlardır.

Lüften daha çok kahkaha attırmayalım. Lütfen!. . Yalvarırım.

"Lütfen!. . Birbirinize nereli olduğunuzu;Türk mü, Kürt mu olduğunuzu sorusunu sormayın, Allah'ın sormadığı soruyu biz niye soruyoruz. " Ahmet Davutoğlu

Unutmayalım;bunu sormak , hele hele sorgulamak Allah'ı sorgulamaktır,  Allah'ın yaptığını sorgulamaktır. Lütfen artık daha çok din düşmanlarını sevindirmeyelim: "Allah'ın yaptığını sorgulamak"tan  ne zaman vazgeçeceğiz? İslam dünyasının yaşadıklarından ne zaman ders çıkaracağız?

Şunu unutmayalım: Her akım,  her ideoloji,  her milliyetçilik kaçınılmaz olarak "karşıtını" doğurur. Bu benim iddiam değil, bilimsel bir realitedir ve adına "Antagonist yapılanmalar" denir. Bu "karşıtlıklar" birbirlerini kemirirler.

Benim haykırışım şundandır:Birileri birbirimizi kemirmemizi, enerjimizi içimizde harcamamızı ve birbirimize düşmemizi istiyor. İstiyor,  çünkü: "Böl, parçala, yut" formülasyonu böyle gerçekleşebilir ancak. Boşuna mı  beş bin tır silah YPG'ye veriliyor zannediyoruz.  "Bölünmeyelim, parçalanmayalım ve lokma olmayalım" diye haykırıyorum ve haykırmaya devam edeceğim. Bunun yolu,   "düşman" değil "kardeş" olduğumuza "İman etmekle" gerçekleşebilir ancak, başka yol yok... Ya sağduyuyla birliğimizi muhafaza ederek onların oyununu bozacağız, ya öfkemize yenilip onların emellerine bilerek veya bilmeyerek hizmet etmiş olacağız.

Allah'ım!. . Bizi bir eyle, birlik eyle.

Muhabbetlerimle...


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık