• 22 Nisan 2016, Cuma 18:57
ErdemKOÇOĞLU

Erdem KOÇOĞLU

Ey Sevgili!

Ey Sevgili!

Tüm mevcudat varlığınla var oldu; ağaçlar Seninle yeşerdi, kuşlar Seninle şakıdı,dereler Seninle coştu,yetimler Seninle güldü!

Dağlar hep Seni bekledi; bütün dağlar sığındığın dağları kıskandı,misafir edemedikleri içim erim erim eridiler;tuz buz oldular!

Seni bağrına alan dağın adı NUR oldu… Asırlarca insanlığa nur saçtı.

Bütün mevcudat Seni bekledi yıllarca hicranla; ağaçlara “gel” dedin, geldi,”git” dedin gitti. Bulutlar ağlamalarını dışa değil içe yaptı;güneş Sana zarar vermesin diye, Sana gölge olmak için.

Yıllarca Seni bekleyen yılanlar Sana kavuşmak için en “Sadık” dostunu; Sıddik’ı kıskancından, hasedinden ve hasretinden ısırmaktan çekinmedi. Sıddik ise Sana zarar vermektense yılana kendini ısırtırmaktan hiç imtina etmedi!

Ey Sevgili!

Sen kuşu ölen çocuğun taziyesine gidecek kadar vicdan;kızına,ciğerparene;”Kızım Fatıma!..Sakın babam Peygamberdir diye Allah’a karşı kulluk görevini yerine getirmekten geri kalma” diyecek kadar sahici,köpek leşine “ne kadar güzel dişleri var” diyerek iltifat edecek kadar merhametli ve insancıl idin…

Tek derdin vardı; hayatımıza girmek,hayatımızı kuşatmak,hayatımıza yön vermek…Onun için ölüm döşeğinde “Ümmeti,Ümmeti,Ümmeti” diyerek gözlerini kapamak...

Ey Sevgili!

Nasıl bir şey bu; her şeyin Senin için var edildiği bir dünya da; her şeyini bize/Ümmete vermek için kendini heder etmek! Bu nasıl bir Aşk!

Sonra,Aşk’ı öğrettin bize…”Beni görmeden Bana İman edecek,Bana tabi olacak,Bana AŞK besleyecek bir Ümmet” diyerek tanımladın bizi…

Ey Sevgili!

23 senelik nübüvvetin de bizlere vermek istediğin mesajlar var, biliyoruz;

1-Nebi olmadan “El Emin” olmak gerektiğini…

2-Köle Bilal ile Lider Ebu Cehil arasında fark olmadığını...

3-“Siyah ile beyazın arasında fark olmadığını”

4-Samimiyetle teslimiyet; teslimiyette samimiyeti İslam’ın “özü” olduğunu…

Sonra ayrılırken “iki şey” bıraktın bize;”sımsıkı sarıldıkça dara düşmeyeceğimiz: Kur’an ve Sünnet” diye tanımlayarak.

Ey Sevgili!

Bizi af et,bizim Yüzünüze bakacak yüzümüz yok,tek güvencemiz Sensin, merhametinden mahrum etme bizi!

Biz bütün şiirlerimizi “Sevgili” diyerek karşı cinse yazdık. Karşı cins, para ve makam için kendimizi heder ettiğimizin milyonda biri kadar bile kulak vermedik Veda Hutbe’ne.

“Siyahın Beyaz üstünde üstünlüğü yoktur. Üstünlük Allah’a kulluktadır” dediniz;biz kula kul olmayı,siyah-beyaz için birbirimizi doğramayı Din’e hizmet zannettik!

Ey Sevgili, En Sevgili!

Bizi bize bırakma; biz bize kalırsak biz ben’e teslim oluyoruz.”Ben”imizi yok et, biz de bizi dirilt ve bizi kendine Ümmet, Seni bize Sevgili kıl!

Ey Sevgili!

Bir gün Size iman etmek için biri geldiğinde, Sizi Sahabi’den ayıramamış ve “Lideriniz kim?” diye sorduğunda, Sahabi “Şu” diyerek Sizleri işaret etmişti.Adam üstünüz başınıza bakarak hayretle, “bu mu?” diye tekrar sordu.Sizin elinize yapıştığında elinizi öpmesine müsaade etmemiştiniz.Adam,”Bizim din adamlarımız Hz.İsa’nın böyle istediğini söylediklerini” söyleyince,Siz; “Vallah’i onlar Hz.İsa’ya zulmettiler” diyerek,makam ve mevkimiz ne olursa olsun;riyadan,gösterişten,cakadan,fiyakadan kaçınmamız gerektiğini bize vaaz ettin.

Ama biz, evet biz; değeri Sizin bıraktığınız “iki şey”den değil, oturduğumuz siteden,meşgul ettiğimiz koltuktan, bindiğimiz arabadan aradık.Aradık, ve kaybettik…

Kaybettik!

Hem de ne kayıp?

Ebu Cehil’ler size gelerek, “Krallık istiyorsanız sizi başımıza kral yapalım, para istiyorsanız Sizi hazinelerimizin başına koyalım, kadın istiyorsanız Size en güzel kadılarımızı nikahlayalım.Yeter ki,bizim köle Bilal ile bir olduğumuzu söyleme!” dediklerinde,”Bir elime ayı,diğer elime güneşi de verseniz,ben bunu söylemekten vazgeçmem” diyerek,Senden sonra nasıl hareket edeceğimizi anlamamızı murad ettiniz.

Ama biz, bıraktığınız “iki” şeyi ayaklarımızın altına; Veda Hutbesinde “ayaklarınızın altına” aldığınız şeyi baş tacı yaptık ve bittik!

Hem de ne bitiş…

Artık Ebu Cehiller değil, biz;Kürtler ve Türkler;Araplar ve Afganlar;Şiiler ve Sunniler tekbir getirerek bir birbirimizi doğrar olduk.Aşk adına,Senin adına,Allah adına yaptık/yapıyoruz bunları…

Ey Sevgili!

Bize,”ümit ile korku” arasında olmamızı istediniz…

Korkumuz, Allah’ın gazabı ve Senin şikayetindir.

Ümidimiz, Allah’ın affı ve Senin şefaatindir.

Biz; ettiklerimize, yaptıklarımıza,yapmadıklarımıza,söylediklerimize,söylemediklerimize değil;Allah’ın affına,Senin şefaatine sığınıyoruz.

Ey Sevgili!

Sev bizi, sar bizi, sor bizi

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık