• 25 Ocak 2016, Pazartesi 13:42
ErdemKOÇOĞLU

Erdem KOÇOĞLU

Kürt Sorunu -1-

Cumhuriyetle birlikte “Kürt Sorunu” olarak başlayan, AK Parti hükümetleri sonrasında “PKK / Terör Sorunu” olarak devam eden, ülkemizin bir numaralı sorunu üzerine yazı, hatta yazı dizisi yazmak istiyorum.

Ülkemiz için hayati önem arz eden bu konuya bölük pörçük de olsa dönem dönem sosyal medya üzerinden görüşlerimi beyan ediyorum.

Önce tarihi süreci çok kısa anlatmakta fayda var. Türkler ve Kürtlerin kader birlikteliğini tarih bize 1514’de İdris-i Bitlis’inin Çaldıran Savaşında Şah İsmail’a karşı Yavuz Sultan Selim’in yanında yer almasıyla başladığını söylese de, bir çok tarihçi çok daha eskilere dayanan bir birliktelikten bahsederler.

Başlangıç olarak 1514’ü kabul etsek bile yaklaşık 500 sene bir İmparatorluk çatısı altında yaşayan bir topluluktan bahsetmek mümkün.Üstelik hiçbir problem yaşamadan…

Osmanlı döneminde Kürtlerin Devletle hiçbir problemi olmamış, İslam’a hizmet konusunda diğer etnik unsurlar gibi çok önemli vazifeler ifa etmişlerdir. Ama Osmanlı Devleti de başta Kürtler olmak üzere hiçbir etnik, dini ve mezhebi grubu asimile etmek, yok saymak, inkar etmek gibi bir çabanın içine girmemiştir.

Örneğin, Balkanlarda bunu gören Sırplar kendileri gibi Hıristiyan olan Macaristan İmparatorluğu yerine Müslüman Osmanlı İmparatorluğunun himayesine girmeyi tercih etmişlerdir. Onun içindir ki asırlarca Osmanlı İmparatorluğunun mensupları olarak yaşamış olan Kürtler, Ermeniler, Sırplar, Araplar, Yunanlar, Bulgarlar, Boşnaklar vb unsurlar Türkleştirilmediği gibi zorla Müslümanlaştırılmamış  ve kimliklerini korumuşlardır.

Bunun en büyük delili Osmanlıdan sonra bu insanların etnik kimlikleri ve inançlarına göre yaşadıkları gerçeğidir.

Diğer taraftan, İslam Hukukuna göre bir İslam Ülkesinde herhangi bir etnik millete mensup bir Müslüman topluluğu kaç kişiden oluşursa oluşsun “azınlık” olarak kabul görmez. İslam Hukukunda bir İslam Ülkesinde “azınlık” olmanın şartı Gayr-i Müslim olmasıdır. Bu durum Müslüman olan hiçbir etnik grubun Osmanlı topraklarında kendisini “öteki” olarak görmesinin önüne geçmiş ve huzurlu bir birliktelik sağlamıştır.

Aynı şekilde, bir Gayr-i Müslim hiçbir konuda İslam’a girmeye zorlanmamış, kendisine özgürce inancını yaşama hakkı tanınmıştır.

Ulus Devlet Projesi…

Osmanlı Devletinden sonra, bütün Müslümanlara etnik kimliğe dayalı birer devlet (devletçik) kurmayı fısıldayan emperyalist güçlerin önde gelen isimlerinden Teodar Herz, elindeki  Kur’an-ı Kerimi göstererek; “Müslümanların elinden bu kitabı almadıkça onları yenmemiz mümkün değildir” diye haykırıyordu.

Osmanlının savaşı kaybetmesinin verdiği aşağılık kompleksi ile, Osmanlıya dair, İslam’a dair ne varsa dışlamayı; Batının neyi varsa kayıtsız şartsız kabulü üzerinden yeni devleti tesis eden Jön Türkler ve İttihat ve Terakki aklı şunu öngörüyordu: "Bizim geri kalmışlığımızın yegane sebebi İslam, yani Din’dir. Eğer hayatımızda bu 'afyonu' çıkarır, gelişmiş Batı Medeniyetinin (!) kulağımıza fısıldadığı her şeyi yaparsak kurtuluşa erişiriz" olmuştur.

İslam Ülkelerinin kulağına bunu fısıldayan emperyal güçler kendi ülkelerinde bunun tam tersini yapıyor ve "ülke vatandaşı" ortak paydasında buluşuyordu.

Bu kompleksle yeni devletin temellerini inşa edenler, muteber bir vatandaşlık tanımı da yapıyorlardı. Irk olarak Türk, İnanç olarak Sunni Müslüman ve siyasi olarak da Laik olmak...

Siz, muteber vatandaşlığa bir tanım getirirseniz,bu tanıma uymayan herkesi ve her görüşü tehlikeli "düşman" olarak ilan etmiş olursuz. Bu saatten sonra yapılacak olan şey "düşman" olarak gördüğünüz vatandaşlarınızı tornadan geçirmek, terbiye etmek olacaktır!

Öyle de yaptılar...

Bu tanımın dışında kalan Alevileri Sunnileştirmek, Kürtleri Türkleştirmek, Müslümanları Laikleştirmek için devletin tüm aygıtları devreye girdi.

Gelinen son noktada ise Aleviler Sunnileşmedi ama dünya kadar bedel ödendi ve beraberinde DHKP-C, Dev-Sol, TİKKO gibi sol terör grupları ortaya çıktı. Kürtler Türkleştirilmedi ama ağır bedeller ve PKK'ya hayat hakkı sağlandı.

Müslümanları dinden uzaklaştırmadılar ama bir tarihi hafıza Harf  İnkılabıyla yok edildi ve Müslümanlar çok ağır bedeller ödedi, ödüyor.

Oysa bizler Allah'a iman etmiş, İslam kardeşliğini şiar edinmiş, bizim farklı renk ve ırklara mensubiyetimizi "Sizi farklı kabilelere ayırdım ki tanışıp dost olasınız" hikmetiyle; farklılıklarımızı zenginlik ve Allah'ın ayetlerinin tecellisi olarak değerlendiriyorduk. Bir ırkı tartışmanın, yermenin veya övmenin cinsiyetleri tartışmak kadar absürt, Allah'ın yaratış hikmetine meydan okumak ve şirk olduğunu unutuyorduk...

Veda Hutbesi...

Hz. Nebi (sav) sanki bugünümüzü görüyormuşçasına, "Irkçılık ayaklarımın altındadır.Siyahın beyaz,beyazın siyah üzerinde üstünlüğü yoktur.Üstünlük takvadadır" uyarısını yapıyordu. Bizim bunu baş tacı yapmamız gerekirken, bizler kavmiyetçiliği, ırkçılığı baş tacı yaptık.

Aynı Hutbede,  "Size iki şey bırakıyorum, onlara sımsıkı sarılırsanız kuvvetli ve güçlü olursunuz, ondan ayrılırsanız içinize korku düşer darmadağın olursunuz. Onlar Allah'ın kitabı Kur'an ve benim Sünnetimdir" emrini, tavsiyesini dinlemeliyiz, dinlemek zorundayız.

Bugün İslam Coğrafyasında yaşanan dramlar "baş tacı" yapmamız gereken Kur'an ve Sünnet yerine; "ayaklarımızın altına" almamız gereken milliyetçilik, kavmiyetçilik, mezhepçilik, cemaatçilik ve hemşericiliği koymamızdandır.

Bir devletin görevi "insan tipi" üretmek; Müslümanların görevi ise zorla birilerini "imana getirmek" değildir. "Dinde zorlama yoktur",  aksi durum zulümdür. Asimilasyonun zulüm ve insanlık suçu olduğu gibi...

Allah dileseydi herkesi Müslüman; her insanı da aynı ırktan yaratırdı. Biz kim oluyoruz da Allah'ın yaptıklarını sorgulama, tartışma küstahlığını yapabiliyoruz?! Bunun adı olsa olsa cehalet, yapılan da gölgesi ile savaşmak olur.

Yeniden Kuran'a dönmek ve yeniden Veda hutbesine kulak kabartmaktan başka çıkış yolumuz yoktur.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık