• 25 Ocak 2016, Pazartesi 13:42
ErdemKOÇOĞLU

Erdem KOÇOĞLU

Kürt Sorunu -3-

80 Darbesi sonrası her alanda ve her kesime karşı tam bir kıyım yaşandı. Bu ülkenin halkına karşı, yine bu ülkenin TSK’sı tarafından “ayar” veriliyordu. Adeta toplum “tornadan” geçilerek muteber vatandaş üretilmeye çalışılıyordu.

Ama tornadan geçirilen şeyin “insan” olduğunu, kereste olmadığını darbecilerin anlayacak durumu yoktu. Onlar, “vatan sevgisi” sarhoşu olmuş, vatanı vatandaşına karşı korumakla, vatan için vatandaşı sindirme telaşına düşmüşlerdi!

Elbette bunların hiçbiri devlete isyan etme, devlete karşı başkaldırma gerekçesi olmayabilir. Ama devlet olarak sizin yumuşak karnınız varsa, içeriden ve dışarıdan başınıza çorap örmek isteyenlerin eline koz vermiş olursunuz. Terörün oluşması için “sebep” üretmiş olursunuz.

Darbe sonrası hükümetlerin de darbecilerin mantığı ile bölgeye yaklaştığını söylemek zorundayız. Rahmetli Turgut Özal dışında, bölgede yaşanan sorunların ancak ve ancak askeri tedbirlerle çözülebileceğini düşündüler. Oysa bu bataklığı kurutmadan sivrisineklerle kavga etmekten farksız; bölgeyi tanımamanın, sorunu çözmeye yönelik olmayan, sosyolojinin ruhuna aykırı politikalar olacaktı.

En vahim hata ise, terörü bitirmek için slogan haline getirilen “terör ya bitecek, ya bitecek” denilerek, terörle halkı aynı kefeye koymak, “teröre yardım ve yataklık yapılıyor” denilerek kendi vatandaşına karşı devlet olarak “terör” yöntemlerine başvurulması olmuştur.

Devlet, ”Terör=Kürt” okuması yaparak adeta terörün ekmeğine yağ sürmüş oldu. Bölgede faili meçhuller artık bir rutin olmaya başladı. Artık teröristlerin yanında halkı sorgulayan, mahkemesiz infazlar yapan Renault Toros araçları halkın korkulu rüyası olmaya başlamıştı.

Bu bilim, akıl ve mantıktan zerre kadar nasibini almamış anlayış 80 darbesi ile tohumu ekilmiş olan PKK’nın bölgede filizlenmesini, boy salmasıni, halka rağmen halkın savunucusu olmasını sağlamıştır.

AK Parti Hükümetleri

Bu durum AK Parti Hükümetlerine kadar devam etti…

AK Parti Hükümetleri daha kurulur kurulmaz devletin bölgeyi okuması değişti; Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere, AK Partinin bütün sözcüleri PKK Terörü ile halk arasına kalın çizgi çizerek işe başladı.

Daha ilk günde olması gereken şey AK Parti ile hayat bulmaya başladı.

Bir defa Ulus Devletin bir proje olarak dayattığı, PKK başta olmak üzere bütün terör örgütlerine hayat hakkı tanıyan ret, inkar ve asimilasyona meydan okuyarak işe başlandı.

Terörün ve teröristin bölge halkına “bak biz şu haklarınızı kazanmak için mücadele veriyoruz” dediği, zaten doğuştan Allah (cc)’un tüm kullarına bahşettiği hakların hepsini iade etmek için irade ortaya konuyordu.

Artık ülkede kimse aracında “Kürtçe Şarkı dinlediği için” gözaltına alınmadığı gibi, Devletin eliyle Kürtçe yayın yapan TV’ler, Üniversitelerde Kürtçe ile ilgili bölümler açılıyordu.

Kısaca AK Parti; “ANA DİLİ, ANA SÜTÜ kadar helaldir” diyordu. Bunu söyledikçe bunun arkasına sığınanların benzi atıyor, rengi soluyor, kelimeler boğazlarında düğümleniyordu!

Ülkede bunun yaşanması; sözde bunları elde etmek için dağa çıktığını söyleyen teröristleri de, teröristlerin siyasetteki sözcülerini de, her ikisini kuran ve yönetenleri de fazlası ile rahatsız ediyor, oyunlarının bozulacağını gördükçe deliye dönüyorlardı!

AK Parti, başta Kürt sorunu olarak başlayıp PKK Terörü olarak devinim yaşayan sıkıntının yanında, Alevi vatandaşlarımızın haklarını iade etmek için de bir taraftan Dersim olaylarından dolayı özür diliyor, diğer taraftan üst üste Alevi Çalıştayları yapıyordu.

Bu yaklaşım siyaset kurumunun sosyolojiyi iyi okuduğu, hastalığı iyi teşhis ettiği, sineklerle mücadele ederek enerji kaybı yaşanmaması gerektiğini, bütün meselenin bataklığı kurutmaktan geçtiğinin farkındalığını, kararlılığını ve özgüvenini gösteriyordu.

Allah’a sonsuz hamd olsun…

Bu ülkenin başına olmayan bir problemi çıkaranların hesaplarını bozacak bir siyasi irade vardı artık ülkenin yönetiminde…

“Müslüman bir belde de gayri Müslimler özgürce kendilerini ifade edemiyorsa bir zulüm var demektir” anlayışı ile tek çıkışımızın İnanç olarak ümmet ve siyasi olarak liberal bir anlayıştan geçtiğini gören ve bunun için elini değil bedenini taşın altına koyan bir inanç ve irade vardı artık…

Yine “hesapların üstünde ki hesap Sahibinin” kuvvet ve kudreti tecelli etmiş,”herkesin bir oyunu varsa O’nun da bir oyunu vardır. Kazanacak olan, galip gelecek olan O’nun oyunudur” ikazı hayat buluyordu.

AK Parti, ne Türk’e ne de Kürt’e asla faydası olmayan gereksiz bu kardeş kavgasının son bulması için son derece samimi bir şekilde sorumluluk almaya, neye mal olursa olsun kangrene dönüşmek üzere olan bu kirli oyunu bozmaya niyetli idi.

Bizim ülkede bunu söylemenin esasen siyasi anlamda ne kadar büyük bir risk olduğunu toplumla birlikte AK Parti de çok iyi biliyordu. Ama böylesine büyük riskleri ancak derdi olan, derdi topluma hizmet etmek olan sorumluluk sahibi vicdanlar göğüsleyebilirdi.

AK Parti,”Eğer bu kardeşliğin tesisi için bir bedel ödenecekse biz bunu ödemeye hazırız. Eğer işin sonunda ülke ve ülke halkı kazanacaksa bizim siyaseten kaybetmemizin hiçbir önemi yok” diyerek samimiyetini ifade ediyordu.

Gerçekten de bunun için yapılması gereken ne varsa yapılıyor; bir taraftan güvenliği sağlamaya dönük askeri operasyonlar yapılırken, diğer taraftan bölgenin hem ekonomik ve hem de demokratik olarak kalkınması için adeta seferber olunuyordu.

Bu durum oyunu kuranları fena halde telaşlandırıyor,sinirlendiriyordu.Bugünün HDPKK sevicileri o gün AK Parti’yi “PKK’yı muhatap alarak şımartmakla” itham ediyorlardı.

Artık oyun deşifre olmuş, kartlar dağıtılmış, kozlar açık açık paylaşılmaya başlanmıştı.Esas süreç de bundan sonra hız kazandı. Otuz senedir bütün toplumun üzerinde ittifak ettiği PKK Terör Örgütü üzerine güzellemeler yapılmaya başlanmıştı bile…

Kürt Halkının haklarını savunduklarını söyleyen PKK terör örgütü ve destekçilerinin en büyük korkusu Kürt halkına haklarının verilmesidir. Zıvanadan çıkmalarının tek sebebi budur!..

HDPKK’ya hayat öpücüğü verenler Vallahi Kürtleri günahları kadar sevmezler; umurlarında da değildir.

Önümüzde ki hafta, PKK’nın bu ülkeye maliyetini, neden bitmemesi gerektiğini ve şu anda “Kanton / Özerklik” ilan etmek istedikleri bölgelerde esasen ne oluyor, devlet ne yapmaya çalışıyor, PKK’nın gerçekten Kürtleri ne kadar çok sevdiğini ve hendekleri irdelemeye devam edeceğiz.

 

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık