• 30 Nisan 2016, Cumartesi 20:47
ErdemKOÇOĞLU

Erdem KOÇOĞLU

Laiklik…

TBMM Başkanımız Sayın İsmail Kahraman’nın ,“Yeni Anayasa’da Laikliği kaldıralım” demesi üzerine 1980-90’lı yıllarda kaldığını düşündüğümüz “laiklik elden gidiyor” yaygarası yeniden koparılmaya başlandı.

1924-60 ve 80 Anayasalarımız, “Anayasanın ilk üç maddesinin değiştirilemez, değiştirilmesi teklif dahi edilemez” hükmünü 4.madde de belirtiyor. Bu antidemokratik,jakoben,dikte edici maddelere bakılırsa Sayın Meclis Başkanı “suç” işlemiştir!

Bizim ülkemizin temel problemi laikliğin varlığı değil, uygulama şeklidir.

Bir defa Laikliği tanımlamakta fayda var. Laiklik İslami değil, batı termolojisinden bize gelen bir tanımdır ve batı dünyası açısından son derece de tutarlıdır ve mutlaka olması gereken kurumdur. Zira batı dünyasının ortaçağında en büyük problemi devletin “din/din adamları” tarafından yönetilmesidir.

Batı dünyası bunun için çok büyük bedeller ödedi. Ruhban sınıfının varlığı siyasanın üstünde; hem dini hem de siyasi bir otorite idi. Tek çıkış kalmıştı batı dünyası için; din ile devlet işlerini birbirinden ayırmak. Laiklik böyle bir hangame sonucu ortaya çıktı...

Hakikaten de batı da laiklik, din ile devlet işlerinin ayrılması, birbirinin alanına girmemesi olarak kabul gördü.

Mesele, dinin hiçbir şekilde devlet üstünde bir baskı unsuru olmayacağı; devletin ise bütün dinlere eşit mesafede durarak, her dinin özgürce faailiyet yapması, mensuplarının özgürce inandıklarını yaşayabilmesi imkanı sağlaması idi ve bu laiklik ilkesi üzerinden sağlandı.

Bu şekliyle uygulama alanı bulduğu sürece, tam da Sayın Cumhurbaşkanımızın da ifade ettiği gibi, hiç kimsenin laiklikle problem yaşayacağı kanısında değilim.Yukarıda da değindiğimiz gibi,bizde mesele laikliğin varlığı değil,uygulaması olmuştur.Laikliğin “dinsizlik” olarak algılanması da bu uygulama ile sağlanmıştır.

Bu yönüyle rahatlıkla şunu söyleyebiliriz; Türkiye Laik bir ülke değildir, hiçbir zaman da olmadı.Türkiye,2000’li yılların başına kadar “Laikçi” bir ülke oldu. “Laik” ile “Laikçi” arasında ki fark “Dinsizlik” olarak kabul gördü.

Yani Laiklik, din ile hiçbir zaman barışık olmayan insanlar tarafından “Dini dizayn etmek” için bir vasıta olarak kullanıldı.

“Türkiye laik değil ve hiçbir zaman olmadı”yı, Diyanet İşlerinin varlığı ve çalışanlarının devlet memuru olduğu gerçeği   tek başına delil olarak yeterlidir.

Peki, “neden dini kurumların hepsini lağvedenler  Diyanet İşlerini kurdular?” sorusu, laiklik ile ilgili bütün soruların ve sorunların cevabıdır bence…

Yine yukarıda geçtiği üzere, batı da laiklik; Siyasetin üzerinde ki din etkisini kırmak için bir araç olarak kullanılmışken, biz de durum tam tersidir; siyasetin dine müdahalesini meşrulaştırmak için kullanılmıştır.Siyaset, “laiklik” gerekçesi ile dini baskıladıkça da laiklik “dinsizlik,din düşmanlığı” olarak kabul görmüştür.

Uygulama şekliyle, Osmanlı Devleti Türkiye Cumhuriyeti’nden daha laikti!

Çünkü Osmanlı gayri Müslimler de dahil hiçbir dini grup devletten maaş almazlardı ve devlet de onların dinlerini yaşamaları için her türlü kolaylık sağlıyordu. Osmanlı sanıldığı gibi bir “Şeriat Ülkesi” değildi. Din Osmanlı’da çok önemli idi, devletin işleyişinde çok önemli bir yeri vardı ama, batı da olduğu gibi hiç bir şekilde siyasetin üstünde değildi.Aksine,Padişah tek “otorite” idi.Ve,çok bağlı olduğu dinin alimleri eğer “Devleti Aliye’ye” zarar verme noktasına gelirlerse, bunu “kelleleri” ile öderlerdi.

Türkiye’nin “Laik Devlet” olmadığının ikinci en önemli delili ise, “bütün dinlere eşit” olma ilkesidir. Türkiye Cumhuriyeti hiçbir zaman bütün dinlere “eşit” olmadı. Resmi olarak olmasa da,uygulamada tanıdığı tek din “Sunni İslam” olmuştur.Ama sekülerleşmiş,kişi ile Allah arasına sıkıştırılmış,kamu alanından çıkarılmış bir “Sunni İslam” dini…

Devlet tarafından sadece imamların maaşlarının verilmesini başka nasıl okuyabiliriz ki?

Bir üçüncü delil ise, devlet neyin din olup olmadığı üzerinde tasarruf hakkını kendisinde görmesidir. Laik Devlet, “şu dindir,şu değildir” de diyemez.Hepsine “eşit” mesafede durur.Hala 2000’li yılların başına kadar hala Alevi sorununu, azınlıkların sorununu çözemeyen bir devlet laik olabilir mi?

Yine Sayın Cumhurbaşkanımızın Ortadoğu ülkelerine “laikliğe geçmelisiniz” çağrısı da böyle okunmalıdır diye düşünüyorum Başta mütedeyyin insanların bu çağrıyı “dinsizliğe davet” gibi okumaları da bizdeki uygulamaların oluşturduğu yargıdır.

Bütün bu açıklamalardan sonra, en şiddetli itirazı “değiştirilemez, değiştirilmesi teklif dahi edilemez” anlayışına yapmamız gerekir kanaatindeyim.Bu ne laik,ne de demokratik bir ülkede konuşulabilecek bir konu olamaz.Bu bir rejim “ihtas” etmek de değildir. Olsa olsa bir rejim “dayatması” olur.

Temelde en şiddetli itirazım buna olduğu için; Dinin,Peygamberin,Kur’an’nın tartışılabildiği bir dünyada bizim Anayasa maddelerimizin tartışmadan ber’i olması ucube olur.Bunun için ben Sayın TBMM Başkanımızın açıklamalarını “kurumsal” bir parti ifadesi değil; “bireysel” düşünce ifadesi olduğunu düşünüyorum.Bu da Sadece TBMM Başkanımızın değil, her bir bireyin hakkı olmalıdır.

Türkiye’de mesele laikliğin tartışılması değil, “tartışılmaması” olduğu kanaatindeyim. Ve hiçbir gerekçe ile hiçbir anayasal maddeyi “değiştirilmesini teklif dahi edilemez” olarak kabul edilemeyeceğini,bunu demokratik bir ülkeye yakışmadığını ifade etmek istiyorum.

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


Orhan Osmanoğlu Orhan Osmanoğlu 14.09.2017 22:14

Eyvallah

SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık