• 14 Mart 2016, Pazartesi 13:23
ErdemKOÇOĞLU

Erdem KOÇOĞLU

Terör

Uluslararası İlişkilerin yeni prens dersi "Uluslararası Ekonomi Politik"tir.

Ekonomi ile politikanın ve bunun uluslararası ilişkilerini irdeleyen bir alan...

Siyaset Bilimi veya Uluslararası İlişkilerin bir alt kolu olarak kabul edilmektedir.

En kısa zamanda bağımsız bir eğitim dalı olarak değerlendirilmesi gerektiğini düşünenlerdenim.

Esas meramım şu;

Ülkemizde hiç bir eğitim dalı yoktur ki batıdan alınıp,yorumlanarak tez konuları yapıldıktan sonra bağımsız eğitim dalları haline gelmemiş olsun.

Eğer bizim de eylem yapan,teröre destek veren okullarımız zaman ayırıp bir ara eğitime eğilebilirlerse,yeni fikirler üretme noktasına gelirlerse, mutlaka bağımsız bir alan olarak "Uluslararası Terör Politik" diye bir alanın açılması da elzem olacaktır.

Ha,

Buna uluslararası hegemonlar müsaade eder mi,çok emin değilim!

Çünkü burada işlenecek,irdelenecek olan alan terör-politika-uluslararası ilişkiler olacaktır.

Bu ise,gelişmemiş ve gelişmekte olan ülkelerde eksik olmayan terörün kaynağına inilmesini sağlayacaktır.

Biz,hala terörü salt bir "hak arama" vasıtası olarak değerlendirecek kadar sığ yaklaşımlarla birbirimizi yerken,atı alan Üsküdar'ı geçmiş olacaktır.

Genel de terör,özel de ise PKK;DHKP-C,Dev-Sol,DEAŞ gibi örgütler uluslararası hegemon devletlerin hegemonyalarını devam ettirmek için kullandıkları birer "maşa" olduklarını net olarak anlamış olacağız.

Bunu anladığımız da ise bu terör örgütlerinin esasen devletleri temsil eden,aldıkları ihalelerin hakkını ödemek için çırpınan,"işlerini" en iyi yapmak için paralanan taşeron örgütler olduğunu anlamış olacağız.

Peki nasıl çözeceğiz?

Ülke içinde tam bir ittifak sağlayarak,milli bir duruş sergileyerek!

Bizim gibi gelişmekte olan ülkelerde;siyasetini,ekonomisini,güvenliğini uluslararası hegemon güçlerin yönlendirdiği ortamlarda bunu sağlamak çok kolay değil.

Uluslararası hegemonlar ise,bizim gibi ülkelerin,hele ki bu ülke kendi emellerine uygun politikalara karşı işler yapıyorlarsa;oyalamak,büyümesini durdurmak,olmazsa yavaşlatmak ve halkta panik,piyasalarda ise kaos oluşturmak için görevlendirilirler.

Bugün,Ortadoğu'da haritalar yeniden çiziliyor ve Türkiye yeni çizilen haritalarda söz sahibi olmak istiyor.

Bu,öyle böyle bir hadise değildir.

Bu,bu coğrafya da at koşturanların içine sindirebileceği bir hadisedir.

Terörü daha geniş bir perspektiften değerlendiremezsek,dünyanın,hele ki bölgemizde ki gelişmeleri okuyamayız.

13 Mart Pazar günü Ankara-Kızılay'da yapılan terör saldırısını bu minvalde değerlendirmek gerekir.Tabii ki istihbaratımız daha bir teyakkuz halinde olmak zorundadır ama,dünyanın hiç bir yerinde insan kanıyla beslenen katillerin katliamlarını sıfıra indirmek mümkün değildir.

Bu vesile ile, hayatlarını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet,yakınlarına ve ülkemize başsağlığı,sebır,sebat ve metanet diliyorum.

Halk olarak teröre verebileceğimiz en büyük zarar;devletimizin yanında durarak ve devletimizin kuvvet ve kudretine inanarak meseleyi tamamen güvenlik güçlerine bırakmaktır.

Unutmayalım ki,kendimizi devletin ve emniyetin yerine koyarak yapacağımız her bir taşkınlık terörün işini kolaylaştıracak,devletin işini zorlaştıracaktır.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


Emrullah ağca Emrullah ağca 08.07.2017 00:35

Umarim ümmet bu anlattiklarini tez kavrar ağzına sağlık teşekkür ederim.

SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık