• 07 Mayıs 2016, Cumartesi 10:44
ErdemKOÇOĞLU

Erdem KOÇOĞLU

Teşekkürler Başbakanım...

Bir anekdot ile başlayalım; Sayın Numan Kurtulmuş liderliğindeki HAS Partinin Fesih Kongresi sonrasında,yol arkadaşlarımızla birlikte değerlendirme toplantısı yapıyoruz.Herkes fikrini söyledi.Özellikle hanım kardeşlerimiz çok duygusaldılar,ağlayanları oldu,konuşamayacak durumda olanlar oldu.

Ben fikrimi şöyle açıklamıştım; "Ben, Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile Sayın Numan Kurtulmuş'un kafa kafaya verip, 'gel şu koltukları paylaşalım' diyerek bu kararı aldıklarını asla düşünmüyorum.Sayın Recep Tayyip Erdoğan,hem yaşadığı an itibarı ile hem de ülkenin geleceği ile ilgili Sayın Numan Kurtulmuş'un önüne öyle bir Türkiye fotoğrafı koymuştur ki, Sayın Numan Kurtulmuş buna 'hayır' diyememiştir" demiştim.

Özellikle Gezi olaylarıyla başlayıp 17-25 Aralık ve 6-7 Ekim olayları ile devam eden süreç ne yazık ki söylediklerimizi haklı çıkardı.

Bugün de, ben Sayın Cumhurbaşkanımız ile Sayın Başbakanımızın asla koltuk kavgası verdiklerini düşünmüyorum.

Ama şunu çok iyi biliyorum; Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan Türkiye'de, hatta dünyada bir dönüşüm yapmak istiyor."Dünya beşten büyüktür" haykırışı başka neyi ifade ediyor olabilir? Israrla Başkanlık Sistemi istemesini ben asla "diktatörlük" istemek olarak görmüyorum. Başkanlık Sistemini böyle gördüğünü söyleyen CHP bile söylediğine asla inanmıyor,riyakarlık ediyor."Başkanlık gelirse biz biteriz" diyemediği için "Başkanlık Sistemi diktatörlüktür" diyor.  

Başkanlık Sistemine başta muhalefet olmak üzere; medya ve uluslararası güçlerin karşı gelmesinin iki nedeni var:

1-Başkanlık Sistemi ile hükümetin kurulamamasından dolayı meydana gelen siyasi krizler son bulacaktır. 7 Haziran'da AK Parti %40'ın üzerinde oy almasına rağmen hükümet kurulamamış ve eğer 1 Kasım yaşanmasaydı ülke ağır bir bedel ödeyebilirdi.

2-Başkanlık sisteminde, bu ülkenin değerleri, inancı ve tarihi ile barışık olmayan hiç bir kişinin Başkan olma şansı olmayacaktır.Zira, yüz ayrı başkan adayı da çıksa, ikinci turda en çok oy alan iki aday tekrar seçime girebileceğinden hiç bir kriz yaşanmadan hükümet kurulmuş olacak. Ve bu sayede toplum ebeden CHP zihniyetinden kurtulmuş olacak.Veya -küçük ihtimal ama- CHP, halkın değerleriyle barışmak zorunda kalacaktır.

İşte ben bu kararın, Sayın Cumhurbaşkanımız ile Sayın Başbakanımızın yöntem üzerinden ayrı düşünmeleri olarak görüyorum.Görev değişikliğine de bundan ihtiyaç duyulmuştur.

Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu, dünyanın kabul ettiği Karizmatik Lider'den sonra görev almış ve yaklaşık yirmi ay gibi kısa bir sürede iki büyük seçim atlatmış ve büyük başarılara imza atmıştır.Sayın Başbakan, Genel Başkan seçildiği kongrede yaptığı konuşma ile teşkilatlarımızın ve toplumun gönlünde yer etmiş, görev yaptığı sürece bu yeri daha da perçinlemiş, veda konuşmasında ise "dert" sahibi birine yakışır, hepimize örnek teşkil eden bir vakar, samimiyet ve dava şuuru ile tarihe not düşmüştür.

Sayın Başbakanımızın şu ifadeleri hepimize nasihat gibidir: "AK Parti sadece AK Parti değildir. AK Parti Gönül Coğrafyamızın umududur." Evet, gerçekten de AK Parti sadece AK parti değildir.Sadece AK Parti olsa belki Başbakan da farklı hareket edebilirdi. Ama derdi olan, davası olan, Ümmetin sorumluluğunu omuzlarında taşıyan insanlar,söz konusu Ülke ve Ümmetin geleceği ise asla "ben" diyemezler. Sayın Başbakan, açıklamalarıyla bütün toplumun ve teşkilatlarımızın kalbinde büyük hüzünle birlikte, büyük muhabbetini ekerek veda etti.

"Veda etti" dediysem, Başbakanlıktan veda etti, mücadeleden asla vazgeçmeyeceğinin altını çizdi.

Bu süreç bize bir kez daha, özellikle Seçilmiş Cumhurbaşkanından sonra, Başkanlık Sisteminin ne kadar elzem olduğunu da göstermiş oldu.

Ben Sayın Cumhurbaşkanımızın "vefa" ile ilgili hiç bir eleştiriyi hak etmediğini düşünüyorum. 2007'de Sabih Kanadoğlu'nun kilitlediği Mecliste, "Cumhurbaşkanı adayımız kardeşim Abdullah Gül'dür" diyen de, 2004'de Genel Başkan ve Başbakan adayı olarak Sayın Başbakanımızı işaret eden de Sayın Cumhurbaşkanımızdır.

Açıkçası, Cumhurbaşkanımızın Cumhurbaşkanı adaylığını açıklayacağı Haliç Kongre Merkezinde yaptığı konuşmada, bütün protokolün gözlerine bakarak, "Arkadaşlar, AK Partinin amacı birilerini Milletvekili, Bakan, Başbakan, Cumhurbaşkanı yapmak mıdır? Milletvekili olsak ne olur, Bakan olsak ne olur, Başbakan olsak ne olur, Cumhurbaşkanı olsak ne olur? Asıl olan halka ve hakka hizmettir" ifadesi ile; Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu'nun veda konuşmasında, "Kimin ne yazdığı değil,sağ ve sol omuzlarımızda ki meleklerin ne yazdığı bizim için önemlidir" ifadesi arasında bir fark görmüyorum.

Sayın Başbakanın özellikle kendisi üzerinden bir fitne çıkartılmamasının altını çizmesi ve  Cumhurbaşkanının şerefi benim şerefim, ailesi benim ailemdir" demesi, vefanın ne demek olduğunu; derdin, davanın, mücadelenin ne olduğunu; siyasetin hangi ulvi amaçlar için yapılması gerektiğini anlamak açısından çok değerlidir.

Hepimiz çok iyi biliyor ve inanıyoruz ki, hiç kimse son din İslam'a zerre kadar değer katamaz. Herkes bu mübarek dine ve o dinin muhataplarına ettiği hizmet kadar değerli olacaktır. Başbakanımız yaptığı hizmetleriyle değerine değer kattı, Allah kendilerinden razı olsun.

Ümmet bizi bekler, Filistin bizi bekler, Gazze bizi bekler, Myanmar bizi bekler, Bağdat bizi bekler, Bosna bizi bekler, Doğu Türkistan bizi bekler...

Bu kadar bizi bekleyenler varken, biz kimin Başbakanlık koltuğunda olacağını tartışamayız. Buraya takılırsak, bizi bekleyenlerin umutlarını yok ederiz. Bizi bekleyenlerin umutlarını yok edersek Nebi'nin yüzüne bakamayız. Nebi'nin yüzüne bakamazsak Allah yüzümüze bakar mı hiç?

Bu "görev değişikliğinden" bir kriz bekleyen, siyaseti salt "koltuk" olarak gören Kemal Kılıçdaroğlu, yine AK Parti ve AK Parti'nin misyonunu anlamaktan uzak bir şekilde "Biz Başbakana hakkımızı helal ediyoruz" dedikten bir kaç saat sonra Sezgin Tanrıkulu, "Hayır, hakkımızı helal etmiyoruz" diyerek, hem Genel Başkanını tashih etti, hem de bunun üzerinden AK Parti'den kriz devşirmeye kalkan Kılıçdaroğlu'nun kriz yaşamasına sebep oldu.

Türkiye, AK Parti ile birlikte siyaset alışkanlıklarını resetlemeye başlayacaktır. Siyasetin "amacını" koltuk görenler, hiç bir zaman siyaseti halka ve Hakk'a hizmet için bir "araç" görenleri asla anlayamayacaklardır. Onlar için hiç bir şey "karşılıksız" yapılamaz.

Allah bu kararı partimiz, ülkemiz ve Başbakanımızın ifadesi ile "Gönül Coğrafyamız" için hayırlara vesile kılsın. Bu dönemde herkes hiç olmadığı kadar değerlidir,  ama "Gönül Coğrafyamızın" da umut bağladığı Karizmatik Lider'e destek olduğu sürece...

Bu süreçte ayrışmaya vesile olmanın yükü altından hiç kimse kalkamaz!..

Teşekkürler Sayın Başbakanım!..

İyi ki sizlerle aynı istikamete yürüyoruz. Ne mutlu bize...


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık