• 10 Nisan 2017, Pazartesi 10:48
ErdemKOÇOĞLU

Erdem KOÇOĞLU

Türkiye Neden "Sistem Değişikliğine" Gidiyor?

"Hayırcı" kanadın gençlerin ve toplumun kafasında soru işareti oluşturmak için en çok sorduğu soru başlık olarak kullandığımız sorudur.Bunu güçlendirmek için de "Bugünkü sistemde ne yapmak istiyorlar da,yapamıyorlar ki sistemi değiştirmek istiyorlar?" sorusunu çokça soruyorlar.

16 Ocak'da kaleme aldığımız "Başkanlık Sistemi" başlıklı yazımızda,bu sisteme itiraz edenlerin niyetinin okuyucularımızla paylaşmıştık.Yaklaşık üç ay geçtikten ve bizlerde alanda "Üstemürükçülerin" savlarını dinledikçe,Sistem değişikliğinin ülke için ne kadar elzem olduğunu bir kez daha görmüş oluyoruz.

Öncelikle,yazımızın başlık sorusuna cevap vermeye çalışalım:Türkiye neden bir sistem değişikliğine ihtiyaç duydu?

Her bir kurum,kuruluş,organizasyon yürüyebilmek,sorunlarını çözebilmek için birer sistem geliştirmek zorundadırlar.Yani sistemler,organizasyonların sorunlarını çözmek için var edilmişlerdir.Mevcut sistemimiz ise,bizatihi kendisi sorun üreten bir sistemdir.

Ulus-devlet projesini dünyaya dayatan Haçlı zihniyeti,toplumların sorunlarını çözmek için değil;toplumlarda sorun üretmek,toplumların gelişmesine ayak bağı olacak sistemleri de dayattılar.

Başta şunu ifade etmeliyiz:Ulus-devlet projesinin kendisi bizim toplum genetiğimize savaş açan,bizi kemiren,bizi bize düşman eden bir projedir.Kısaca ifade etmek gerekirse,18.yüzyılda ivme kazanan,19.yüzyılda bütün çok renkli,çok inançlı,çok etnik yapılı toplumları kasıp kavurmaya başlayan Ulus-devlet projesi,özünde muteber bir "vatandaş" üretme projesidir.

Bu proje;İslam'ın söylediği bütün savları al-aşağı eden;merkeze kişiyi,niteliği,kaliteyi değil;etnisiteyi,kimliği,mezhebi alan ve toplumları bu sayede birbirine düşman eden bir projedir.Bizim ülke için "muteber vatandaş" tanımımız şuydu:Türk,Sünni ve Laik olmak...

"Yazının başlığı ile Ulus-devlet ilişkisi nedir?" diye sorulabilir.

İlişkisi şudur:Toplumu değerler üzerinden değil,kimlikler üzerinden tasnif ederseniz,o toplumları ortak paydada buluşturmanız imkansızlaşır.Genetiğine aykırı bir proje dayattığınız bir topluma;sistemi de bu kimlik merkezli hareket eden siyasete hizmet eder şekilde dizayn ederseniz;o sistemin kendisi sorunun parçası,hatta sorunun kendisi haline gelir.

1923'te kurulan Türkiye Cumhuriyeti,o günden beri,1950 yılına kadar "Tek Partili CHP Sistemi" ile hallaç pamuğuna çevrilmiş,farklı renklerin hepsi "tehlike-düşman" olarak hedef tahtasına oturtulmuştur.Bu saatten sonra Türkiye'nin iki yakasının bir araya gelmesi imkansızlaşmıştır.Zira,bütün dayatmalara,baskılara ve asimilasyonlara rağmen istenen homojen yapı elde edilememiştir.

Türkiye,bizlere dayatılan mevcut sistem içerisinde 94 yılda 65 hükümet kurmak ve her 8-10 ayda bir hükümet değişikliğine mahkum olmak zorunda bırakılmıştır.Öyle ki, gittiğimiz her seçimde,seçimden çok,seçim sonrası hükümet kurulamamaktan kaynaklanacak olan siyasal krizleri düşünmek zorunda kalmışız.Bu siyasal krizler,ekonomik krizleri,ikisi birden sosyal krizleri,üçü birden darbeleri teşvik etmiş,hatta meşrulaştırmıştır.

Bütün bu yaşananlar,başta Erbakan,Özal,Türkeş ve Yazıcıoğlu olmak üzere bir çok siyasetçi tarafından,bu sistemden kurtulmak,ülkenin koalisyonlara mahkum olmasını ortadan kaldırmak için bugün getirmeyi düşündüğümüz sistem gibi öneriler getirmişlerdir.Fakat,ne yazık ki, ne siyasal zemin,ne de bu partilerin potansyeli bu değişimi yapacak imkanı yakalayamamıştır.

Özellikle gençlerimizin mevcut sistemin bizlere nelere mal olduğunu anlamaları için,bizden 30 sene sonra 2.Dünya Savaşı'na girmiş olan ülkelerle bizim aramızdaki farkı idrak etmeleri gerekiyor.Türk halkı Japonya,Fransa,İngiltere,Almanya ve Rusya'dan ne daha geri zekalıdır,ne de daha tembeldir.Aradaki fark,onların sistemleri sorunları çözüyor ve hızlarına hız katıyor;bizim sistemimiz ise kendisi sorun üretiyor,bizleri hükümet kuramama krizleri veya koalisyonlu hükümetlere mahkum ederek enerji kaybettiriyor.

7 Haziran ve 1 Kasım Seçimleri öncesinde "Seni Başkan yaptırmayacağız" meydan okumalarıyla,Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın ne kadar büyük tehlike olduğunu haykıranlar,bugün; "Erdoğan iyi adam,ondan sonra kötü bir adam gelirse ülkenin hali nice olur" diyerek,Sayın Erdoğan'ın tabanına da göz kırparak bu değişimin önüne geçmeye çalışıyorlar.

Oysa,eğer Sayın Erdoğan ölümsüz olsa,bu sistem değişikliğine ihtiyaç bile kalmaz!..Çünkü Erdoğan hayattayken ülke hükümetsiz kalmaz.Oysa Türkiye,ya karizmatik lider arayışına veya her darbe sonrası "İllallah" diyerek bir partiye yüklenip tek başına iktidar yapmaya mahkum olmamalı;sistem seçimlerle ülkeyi hükümet kuramama ve koalisyonlara mecbur kalma sorunundan ebediyen kurtulmalıdır.Türkiye'nin kurtarıcısı "kişiler" değil,"sistem" olmalıdır.

Bizleri 16 Nisan Referandumuna götüren süreçte "Hayır" kanadı statükoyu koruma ve bilgi kirliliği oluşturma dışında hiç bir argüman geliştirememiştir.Esasen,bu sistemin kendisinin "sorun" olduğunu çok iyi biliyorlar fakat,bu sistemle koalisyonlar veya darbeler yoluyla iktidar ortağı olabilme imkanlarının var olduğunu;yeni sistemde bunu ortadan kalktığını bildikleri için aba altında sopa göstererek bizi "denize dökmekle" tehdit ediyorlar.

Yeni sistem gerçekleştikten sonra,ülkenin başına CHP'nin gelmesi bile;CHP-HDP-MHP koalisyon teklifinden çok daha hayırlı olacaktır.

AK Parti,eğer bu sistem değişikliğini ülkeye kazandırırsa,bugüne kadar yaptıklarının çok ötesinde bir şeyi bu ülkeye kazandırdığını hep birlikte göreceğiz.Fakat,bu değişim gerçekleşmezse,tek kazancımız AK Parti dönemlerinde elde ettiğimiz yatırımlar olacaktır,gerisi bir günde heba olup gidecektir.Bu ise,biz "Yeni Türkiye" derken; "Eski Türkiye" şarkısını haykıranların rüyalarının gerçekleşmesi anlamına gelecektir.

Evet,sistemler toplumların sorunlarını minimize ederler ama,sistemleri kullanacak olan insanların demokratik kültürlerinin de gelişmesi sistemlerin oturmasını kolaylaştıran temel unsurdur.Bu bağlam da bizim için 16 Nisan Referandumundan daha zor olan şey;16 Nisan'da "Hayır çıkarsa,bizi denize dökecek" olan aklın tedavi edilmesidir ki;bu çok daha zor ve sabır isteyen bir süreçtir.

Muhabbetlerimle...


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık