• 05 Mayıs 2017, Cuma 6:07
ErdemKOÇOĞLU

Erdem KOÇOĞLU

Türkiye'de Siyasal Projeler

Konu çok uzun ama,sizi sıkmamak içi kısa bir özet geçeyim:Cumhuriyet’in ilk yıllarında,Osmanlı "Hasta adam" olarak görüldüğü için "Tıbbıye"cilerin siyasette boy göstermeleri moda oldu.

Mantık şuydu:"Hasta adam" varsa, onu tedavi edecek "Doktorlara" ihtiyaç olmalıydı.

Sonra, yeni devlet için yeni vatandaş "inşa" edilmek istendi,bu kez siyasete mühendisler dahil oldu.Buradaki mantıkta şuydu:"Madem bir İNŞA söz konusu olacak, o zaman bu mühendislerin işi" olmalıydı.

Yani, Felsefi bir derinlikle ifade edilen "Hasta adam" ve "Kimlik inşası" somutlaştırıldı ve

"Toplumsal mühendislik" yapılmak istendi. Fakat,hepsi ters tepti...

Konu anlaşılsın diye, daha yakın tarihe gelelim: Abdullatif Şener,Erkan Mumcu,Mehmet Ağar,Taklacı İdris vb bir çok kişi bir "Proje" gereği pozisyon aldılar.En son örnek ise, “Ekmek için Ekmelettin” sloganıyla,Türkiye’de ilk kez halk tarafından seçilecek olan Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi yaşanan konsensüstür.

Bu projede ilk kez AK Parti dışındaki hemen herkes; Kürt Milliyetçileri ile,Türk Milliyetçileri;Kürt Solu ile Türk Solu, Recep Tayyip Erdoğan’a karşı yekpare bir dil ve ifade ile birlikte hareket ettiler.Sosyolojik,siyasi görüş ve etnik bakımdan asla bir araya gelemeyecek olan,taban tabana zıt düşünceler ve oluşumlar bir “Proje” dahilinde bir araya getirildiler.

Hemen şunu ifade edelim, bu kaynaşmanın / birlik olmanın tek nedeni vardı: Ortak Düşman!

Projenin sahipleri, önce bütün bu farklı kesimlerin hassasiyetlerini gözeterek Recep Tayyip Erdoğan’ı “Şeytanlaştırdılar”. O andan itibaren artık bu farklı fraksiyonlardan gelen yapıların ortak “Kötüsü /Düşmanı /Şeytanı” Recep Tayyip Erdoğan oldu.

Esasen bu ortak “Kötü / Düşman /Şeytan” oluşturma projesi bize çokta yabancı olmayan bir projeydi; Sultan Abdülhamit’ten sonra,aynı akıl tarafından,kendi politikalarıyla çelişen kim varsa bu sıfatla tanıtıldı.Öyle ki,dindarlığıyla tanınan Sultan Abdülhamit’e o günün “İslamcı” yazar / çizer / düşünür tabakası da dahil,bilerek veya bilmeyerek bu koroya dahil oldu.Gerekçeleri farklıda olsa “Ortak düşman” belliydi:Sultan Abdülhamit!

Bunu Menderes, Özal ve bugün SP’ye göz kırpmak için methiyeler dizilen Erbakan’da dahildir.En son örnek ise,Sultan Abdülhamit’ten sonra ki en “kin duyulan / nefret edilen” kişi Recep Tayyip Erdoğan olmuştur.

Şunu ifade etmek gerekir: Burada “Ortak kötü”yü belirleyen şey, proje sahiplerinin “emelleriyle ters düşme” oranıdır.Ne kadar ters düşerseniz “Şeytanlaştırılmanız” o kadar çok olur…

Yukarı da saydığım örnekler siyasetle alakalı örnekler, sosyal hayatımızda bir çok örnek var:28 Şubat'ın Müslüm Gündüz'ü,Ali Kalkancı'sı ve en nihayetinde kırk sene bütün küresel güçlerin yatırım yaptığı FETÖ...Hepsi tasfiye oldular ve tarihin çöp sepetine atıldılar.

Burada FETÖ’yü çok ayrı tutmak gerekir, çünkü FETÖ devletin de yanlışlarını kullanarak

toplumun “En kutsalını” kullanarak kamufle oldu. Ama bu projenin deşifre olmasını da herkesten önce Allah sağladı:”Bunun gerçek yüzü budur, kişilere gereğinden fazla anlam yüklemeyin” diyerek.

Şimdi ise 2019 için Deniz Baykal üzerinden yeni bir “Proje” hayata geçirilmek istenmektedir.

Burada iki amaç olabilir:1-AK Parti içinde bir “Fitne tohumu” ekmek. Zira konunun muhatapları kesin bir dille yalanlamalarına rağmen konu kabartılıyor ve köpürtülüyor.2-Söz konusu isimler veya başka isimler üzerinden bir “Projenin” yaşanacağı da kesindir. Zira,yeni siyasal sistem “Hayırcı” kanadı pratikte egale ediyor,bunu hep anlatıyorduk, şüphesiz onlar bizden çok daha iyi biliyorlardır.Öyleyse bilinen bu duruma göre hareket edeceklerini tahmin etmek için kahin olmaya gerek yoktur.

Bizim üzerinde durduğumuz konu yukarıda örnek verdiğimiz gibi böylesi bir “projenin” tutup tutmayacağıyla alakalıdır.Böyle bir “Proje” kesinlikle tutmayacaktır!..

Ve böyle bir “Proje”nin bir parçası olmak isteyen herkes geçmişteki örneklere bakarak tarihteki yerlerini kestirebilir. Bu anlamda sizin çok “değerli” olmanız da para etmez; “proje”ye dahil olduğunuz an,”değeriniz” de son bulacaktır.

Bu tür değişimlerin gerçekleşmesi ancak “doğal” süreçlerle mümkün olabilir: Halk böyle bir değişime inanır,sizde de bu potansiyeli görür ve değişimi halkın “kendisi” yapar.Ötesi, “tepedekilerin” yaptığı “güdük proje” olarak siyaset tarihimizde hak ettiği yeri alır.

Ekmelettin’in “ekmek” etmemesinin sebebi de tam budur:Evet bir “proje” adamıydı ama,bu projenin içinde “Halk” yoktu.İçinde halkın olmadığı bir “Proje” ya gerçekleşmez,ya güdük kalır.Olan da projenin sahiplerine güvenip yola çıkanlara olur.Bekleyip göreceğiz…

Kalbi muhabbetlerimle…


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık