• 25 Ocak 2016, Pazartesi 13:42
ErolERDOĞAN

Erol ERDOĞAN

13 Kasım Paris Katliamı Analizleri 1: İŞİD PARİS’İ KİMİN GLADYOSU OLARAK VURDU?

13 Kasım 2015’te Paris’te gerçekleştirilen katliamla ilgili onlarca analiz cümlesi kurabiliriz. Kurduğumuz cümlelerin her biri değerli de olabilir. Ancak bu analiz cümlelerini belli bir sistematiğe göre ifade etmezsek durumu yeterince açıklayamamış, malumat yığını oluşturmuş oluruz. Onun için ilki bu yazı olmak üzere 4-5 yazı çalışacağım. Bu yazıları bir yönüyle kendim için hazırlıyorum. Çünkü zihnimde kurduğum onlarca cümleyi kendim için de sistematik hale getirme zorunluluğum var. Ancak bu şekilde doğru analiz yapmış olurum. Yazmak, aynı zamanda düşünme, okuma, bilgileri tasniftir. Büyük ölçüde kendim için yaptığım bu çalışmayı sizinle de paylaşacağım.

*

Yazıya bir soruyla başlayalım. 

13 Kasım 2015’te Paris’i kana bulayan saldırıyı kim yaptı?

Cevap basit, İŞİD/DAİŞ yaptı. Zaten ilgili örgüt saldırıyı üstlendiğine dair açıklama yaptı. Dolayısıyla bu konuda bir kuşku üretmemize gerek yok.

Analizimize devam etmek için saldırıyla ilgili bilgileri kısaca hatırlayalım. 13 Kasım 2015’teki saldırı Paris’te tam 7 ayrı noktada yapıldı.  Paris Başsavcısı François Molins'e göre, 7 ayrı saldırıyı 3 ayrı terörist ekip gerçekleştirdi. Saldırıda ilk gün raporuna göre 129 kişi öldü, 99’u ağır 352 kişi yaralandı. Saldırıda teröristler ciddi silahlar kullandı.

*

Bir terörist örgüt böyle bir büyük saldırıyı nasıl yapabilir?

Bu soruyu saldırıyı duyduğum andan itibaren çevreme sordum. Aynı sorunun cevabını ekranlardaki yorumcuların satır aralarında da aradım.

Şöyle bir cümle kuruluyor: “İŞİD çok güçlü bir örgüt haline geldi. Eğitimli savaşçıları var. Teknolojiyi iyi kullanıyorlar. Bazı devletler örgüte eğitim veriyor, silah sağlıyor. Bir anda birçok noktada güçlü saldırılar yapabilir.”

Böyle bir cevabı yeterli görmemiz mümkün değil. Çünkü Fransa istihbaratı çok güçlü. Ayrıca Avrupa Birliğinin ortak istihbarat birimi olmasa bile AB merkezli bazı tedbirlerden bahsedebiliriz. Dolayısıyla dünyanın en güçlü terör örgütü bile olsa öyle hem de başkentte 7 ayrı saldırı falan gerçekleştiremez. “Efendim, Fransız istihbaratının zafiyeti var” gibi basit bir cümle kuramayız, yanlış olur.

*

Dolayısıyla yeni bir soruya ihtiyacımız var.

İŞİD, Paris gibi güvenli bir şehirde bu kadar büyük ve çoklu bir saldırıyı gerçekleştirirken nereden destek almış olabilir?

Sorunun cevabını şöyle verebiliriz. Fransa içinden yani devletin güvenlik ve istihbarat birimlerinden destek almadan bu kadar büyük bir saldırı gerçekleştirilemez. Fransa son 2 yılda 3 büyük saldırı yaşadı. 9 Ocak 2013’te PKK’lı Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Söylemez suikastla öldürüldü. 7 Ocak 2015 Charlie Hebdo’ye saldırı oldu 12 kişi öldü. Ve şimdi 13 Kasım 2015 saldırısı. Hiç biri ‘yerel terör’ işi değil. Üçü de ciddi organizasyon işi.

Dolayısıyla 13 Kasım 2015 tarihli Paris’teki katliamla ilgili istihbarat zaafından çok “güçlü terör networku”nun varlığından bahsetmeliyiz.

*

Güçlü terör networku ifadesini soruya dönüştürmek istersem şöyle sorabilirim.

İŞİD/DAİŞ Paris’i vururken kimin/kimlerin gladiosu olarak iş başındaydı?

Evet, İŞİD hangi devletin ya da devletlerin gladiosu veya kontrgerillası olarak Paris’i vurdu? ‘13 Kasım Paris Katliamı Analizleri 2’de bunu yazmaya çalışacağım. 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık