• 25 Ocak 2016, Pazartesi 13:42
ErolERDOĞAN

Erol ERDOĞAN

2015 Seçim Kampanyalarının Farkı

2015 seçim kampanyalarının belirginleşen bir farkı siyaset, medya ve reklam dünyasının notları arasında yer aldı. Neydi o fark? Bu seçimde bundan öncekilerin aksine partilerin seçim beyannameleri-vaatleri daha ciddi biçimde ve yoğunluklu şekilde tartışıldı. Partilerin ekonomiden eğitime, dış politikadan çözüm sürecine, tarımdan turizme kadar pek çok vaat ve projesi gazete manşetlerine, meydan konuşmalarına, anket sorularına ve vatandaş muhabbetlerine konu oldu.  

CHP’nin “Mazotun litresi çiftçiye 1,5 TL olacak” vaadine AK Partili bazı yöneticiler ‘Kaynak nerede?’ sorusuyla mukabelede bulununca seçim kampanyası birden beyanname-vaat tartışmasına evrildi. Hesapta olmayan bu evrilme sanıyorum AK Parti’nin seçim kampanyasında da değişikliğe sebep oldu. “Onlar Konuşur, AK Parti Yapar”  konseptinin bu aşamadan sonra devreye girdiğini düşünüyorum.

Vaat-kaynak tartışması bana 90’lı yıllarda Refah Partisi ile merkez partilerin tartışmalarını hatırlattı. CHP’nin vaadine ‘kaynak’ sorusu ile karşı çıkmak seçim stratejisi açısından doğru bir yöntem değildi. AK Parti bunu fark ettiği an 13 yıllık yatırım ve hizmetlere vurgu yapmak suretiyle “Onlar Konuşur, AK Parti Yapar” dedi.

“Mazotun litresi çiftçiye 1,5 TL olacak” vaadine daha esprili cevaplar vermek mümkündü oysa. Mesela AK Parti Edirne milletvekili adayı Şemsettin Emir, CHP’nin mazot vaadine sağlam bir ironiyle yüklenmiş. Şöyle demiş: “CHP mazotun litresini değil karnesini 1,5 liraya verir. CHP ne zaman iktidara gelse mazotu karneye bağladı çünkü.”

İlk anketlerde benim gördüğüm CHP vaatlerinin bazı seçmenlerde etki oluşturduğu şeklindeydi. Zaman geçtikçe CHP vaatleri etkisini belli ölçüde yitirse de seçim çalışmalarında vaatler ve projeler konuşulmaya devam ediliyor.

Bu seçimde ortaya çıkan muhteva tartışması hoşuma gitse de “Seçimlerde vaatler, beyannameler, projeler” konuşulsun şeklindeki beylik cümleyi kullanmak istemiyorum. Çünkü doğru cümle şöyle olmalı: Siyaset her zaman fikir, proje, icraat ve felsefe üzerinden yapılmalı.

Şimdi “siyaset ve şiir” diyeceğim, bana güleceksiniz. Yine de söyleyeyim. Şiir yazan, kitap okuyan, felsefe yapan, türkü söyleyen, espri yapan, tokalaşırken muhatabının gözüne bakan, bağdaş kurup çay içen siyasetçi benim gözümde has siyasetçidir. 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık