• 28 Mart 2018, Çarşamba 12:37
ErolERDOĞAN

Erol ERDOĞAN

2019 Yolunda Saadet'in Paylaşılmazlığı

2019 Yolunda Saadet Partisi’nin Paylaşılmazlığı...

AK Parti ve MHP arasında 2019’a yönelik seçim ittifakı görüşmeleri ile CHP’nin ittifak arayışları sürecinde üzerinde en çok konuşulan parti Saadet Partisi oldu. Görünen o ki, AK Parti ve MHP, oluşturdukları ittifakta Saadet Partisi’nin yer almasını istedikleri gibi CHP de oluşturmaya çalıştığı ittifakta onu istiyor. Hatta Saadet’in CHP ittifakında yer alma ihtimaline karşı AK Partililerin ciddi eleştiriler yönelttiğine de şahit oluyoruz. Önceki seçimlerde öyle ya da böyle bir şekilde varlık gösteren BBP, Vatan Partisi, HAK-PAR, DSP, BTP, LDP ittifak gündemlerinde neredeyse hiç konu edilmezken Saadet Partisi’nin bu denli konuşulması, tartışılması ve polemiklere sebep olmasının nedenleri üzerinde durmak istiyorum.

Saadet Partisi’nin önceki seçimlerde ne kadar oy aldığına göz atalım önce. Saadet, 1 Kasım 2015 milletvekilliği seçiminde yüzde 0,68; 7 Haziran 2015 milletvekilliği seçiminde yüzde 2,06; yine 2014 yerel seçiminde yüzde 2 oy; 2011 milletvekilliği seçiminde yüzde 1,25 oy almıştı. Güncel araştırmalarda ise Saadet Partisi’nin oyu farklı firmalarca yüzde 0,8 ile yüzde 1,5 arasında gösteriliyor.

Saadet Partisi’nin ittifak gündemlerinde çok konuşulması ve polemiklere sebep olmasının nedenlerine dair benim söyleyeceklerime gelince…

 

Bir: Her oy önemli diye…

2019 milletvekilliği ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinde her oy önemli olduğu için hem AK Parti hem CHP, Saadet’i kendi ittifaklarında görmek istiyor. Çünkü TBMM dışındaki partilerin oy olarak en güçlüsü Saadet Partisi olarak gözüküyor. Saadet Partisi’nin her iki ittifak cephesi tarafından istenmesini, böyle bir açıklama ile en basit şekliyle izah edebiliriz belki ama bu açıklama ile yetinmemeliyiz. Çünkü Saadet Partisi ister AK Parti, ister CHP ittifakında yer alsın, oylarının hepsini, yer aldığı ittifaka aynen taşımakta zorlanacaktır; seçimde ortaya çıkacak çift kutupluluk gerilimi buna müsaade etmeyecektir. Mesela, Saadet Partisi ister CHP ittifakında yer alsın, ister tek başına seçime girsin, oylarının bir kısmını AK Parti, MHP ve BBP ittifakına kaptıracaktır.

Bu durumda, Saadet Partisi’nin ittifaklarda yer almasının istenmesinin başka nedenleri de olmalı.  

 

İki: AK Parti’yi eleştirebilme gücü…

CHP tarafının, kendi oluşturacağı ittifakta Saadet Partisi’nin yer almasını istemesinin sanırım temel gerekçelerinden biri, hem Saadet hem AK Parti’nin ortak Milli Görüş geçmişine ve benzer seçmene hitap ediyor olmasından kaynaklanan Saadet’in AK Parti’yi etkili eleştirebilme gücüdür. Çünkü CHP ve HDP’gen gelen eleştiriler dışarıdan gelen sesler olarak kabul edilmesinin yanı sıra, bu partilerin eleştirileri zaman zaman kendini etkisizleştiren unsurlar da barındırdığı için CHP, AK Parti’ye muhalefette Saadet’in sözünü önemsiyor olmalı. Benzer bir durumu daha önce Numan Kurtulmuş’un genel başkanlığındaki HAS Parti sürecinde görmüştük. HAS Parti’nin oyu yüzde 1 bile olmadığı halde, HAS Partililerin ve Kurtulmuş’un eleştirileri kamuoyunda, AK Parti tabanında ve Recep Tayyip Erdoğan’da ciddi karşılık görüyordu.

 

Üç: Normalleştirme unsuru…

AK Parti, MHP ve BBP’nin oluşturduğu ittifak “milli ittifak” ve “cumhur ittifakı” olarak tanımlanıyor. Üç partinin yer aldığı ittifak aynı zamanda “Yenikapı Ruhu” ve “FETÖ karşıtlığı” olarak da açıklanıyor. Dolayısıyla CHP’li ittifak, daha baştan “milli olmayan” gibi bazı olumsuz tanımlarla etiketlenme ihtimali var. CHP, bundan dolayı, oluşturacağı ittifakın, geniş kitleler nezdinde “kabul edilebilirlik” oranını, Saadet Partisi’nin “toplumsal meşrulaştırma etkisi” ile arttırmak istiyor. Bu önemli bir gerekçe…

Ayrıca, AK Parti, MHP, BBP, Saadet seçmenine de sıcak gelecek bir cumhurbaşkanı adayının CHP tarafından tercih edilmesi durumunda da, Saadet'n CHP tarafı için önemi artacaktır.

 

Dört: Güneydoğu’da eksik gidermek...

CHP’nin çok zayıf olduğu hatta yok gibi olduğu bölgelerden biri Güneydoğu illeridir. Saadet Partisi’nin bu bölgede ciddi oyu olmamakla birlikte temsil gücü ve sempatizan kitlesi kayda değer oranlarda gözüküyor. CHP, Saadet’i de ittifaka dâhil ederek bölgedeki tepki oylarının hiç değilse bir kısmını almak ve Saadet’in bölgedeki sempatisinden faydalanmak istiyor olabilir. Hatta MHP’nin AK Parti ile ittifakına sıcak bakmayan AK Partili Kürtlere de belki bu yolla ulaşmayı düşünebilir.

İşte bütün bunlar, Saadet Partisini, hem AK Parti hem CHP nezdinde 2019 sürecinde “kilit” konuma getiriyor. Durum budur. İnsanımızı, milletimizi ve ülkemizi sevmeye devam edelim.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık