• 17 Temmuz 2016, Pazar 13:30
ErolERDOĞAN

Erol ERDOĞAN

Darbeciler bundan sonra ne yapar, biz ne yapmalıyız?

27 Mayıs 1960, 20 Mayıs 1969, 09 Mart 1971, 12 Mart 1971, 12 Eylül 1980, 28 Şubat 1997, 27 Nisan 2007, 17 Aralık 2013, 25 Aralık 2013, 15 Temmuz 2016. Umarın sondur.

 

Yazmadıklarımla birlikte 1960 sonrasındaki 56 yıllık tarihimizde 15’ten fazla darbe, darbe girişimi ve muhtıra yaşadık. Neredeyse 3-4 yılda bir ‘ordumuzun darbeci kanadı’  kendine iş düştüğüne karar vererek namluyu siyasete ve vatandaşa çevirmek üzere plan yapmış.

Şimdi yaşadığımız 15 Temmuz 2016 darbe girişimi, öncekilerden hayli farklıydı. Konuyla ilgili görüşlerimi maddeler halinde paylaşıyorum.

Bir: Kasım 2016’da ABD seçimleri sonrasında, Türkiye’de bir olağanüstülük (darbe, muhtıra vb.) bekleniyordu. Darbeci ekip, hazırlıkların fark edildiğini düşünerek girişimi erken başlattı. Kasım’daki darbe girişimi hazırlıklarını 8 Temmuz 2016’da Twitter’de “Türkiye, Kasım 2016'ya birden çok strateji ile hazırlanmalı” şeklinde takipçilerimle paylaşmıştım. 

İki: 15 Temmuz darbe girişimcileri, devlet yönetimini ele geçirmek için değil, Türkiye'yi yıkmak için saldırdılar. TBMM, TÜRKSAT, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi, MİT gibi yerleri bombalamaları bunun işaretiydi. TBMM'ye bomba atmak ancak işgal kuvveti işidir. Bu, sadece darbe girişimi değil aynı zamanda terör eylemidir.

Üç: Basit bir çılgınlık değil planlı bir düşmanlık bu. Ciddi bir darbe hazırlığı yapılmış. İl sıkıyönetim komutanlarını bile belirlemişler. Öyle 50-100 asker işi değil, büyük bir ekip hazırlık yapmış. Darbeciler 200’e yakın vatandaşımızı (sivil, polis, gazeteci, emre karşı gelen asker) öldürdü. Bugün itibariyle 6 binden fazla darbecinin  gözaltına alındığı kesinleşti. Gözaltına alınanların sayısı muhtemelen artar. 

Dört: 27 Nisan Muhtırasını siyaset püskürttü. 15 Temmuz darbe girişimini ise millet öncülüğünde siyaset püskürttü. Darbe karşıtlığı kültüründe ciddi bir eşik daha atlatıldı. Siyaset iyi sınav verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Yıldırım, TBMM grupları, medya ve halk darbe karşısında sağlam durdu, süreç büyük ölçüde başarılı yönetildi.

 

Bundan sonrası için

Beş: 1960 sonrasındaki 56 yıllık tarihimize 15’ten fazla darbe, darbe girişimi ve muhtıra sığdıran zihniyet bundan vazgeçmez. Bundan sonraki hedeflerinin, büyük kaos oluşturacak, daha lokal ve önemli hedefler (kişiler) olacağını düşünüyorum. Bu anlamda Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Yıldırım, Meclis Başkanı Kahraman ve siyasi parti genel başkanlarının güvenlikleri iyi sağlanmalı.

Altı: Cezasız darbeci kalmasın! Özellikle darbeci generaller idamla yargılanmalı. Emir-komuta zincirinde yer alan tüm halk düşmanları temizlenmeli.

Yedi: Darbeciler, işgal ordusu gibiydiler. Darbecilerin dış ülke ve dış istihbarat ayakları ortaya çıkarılmalı. Paralel yapı (PDY) dahil tüm iş-dış aktörler deşifre edilmeli, gereken yapılmalıdır. Bu anlamda, İncirlik Üssü ile ilgili bilgilerin netleşmesini bekliyoruz. ABD ve NATO'nun uygun şekillerde kulağı çekilmelidir.

Sekiz: Boğaz Köprüleri, darbe girişiminin sembol mekânlarındandı. Köprüde terk edilen tanklardan biri 'Darbeye Lanet Sembolü' olarak köprüde bırakılabilir.

Dokuz: Darbeye karşıtlık üzerinden siyaset, medya ve sokaklarda oluşan birlik ve iletişimin devamlılığını sağlayacak adımlar atılmalı.

On: Darbeye karşı en güçlü toplum, bir birini seven insanların oluşturduğu siyaseti, ekonomisi, gelenekleri ve diplomasisi güçlü toplumlardır. Hedefimiz adil, kalkınmış, paylaşımcı, güçlü bir Türkiye olmalı.

Şimdilik geçmiş olsun. Tehlike az da olsa sürüyor. Darbeye ve ihanetlere karşı her zaman uyanık olmalıyız.

(Bu yazı, 17.07.2016'de Yeni Birlik'te yayınlanan yazının genişletilmiş halidir.)


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık