• 10 Haziran 2016, Cuma 2:07
ErolERDOĞAN

Erol ERDOĞAN

En iyi öğretmen kimdir?

Öğrenmenin ve eğitimin en bilinen yolu okumaktır. Okumak ise son nefese kadar sürmesi gereken bir eylemdir. Okumaksızın ne bu dünyayı anlarız, ne öbür dünyayı; ne kendimizi tanırız ne âlemi; yeterince ne hayrı biliriz ne şerri.

“İlim ilim bilmektir / İlim kendin bilmektir / Sen kendini bilmezsin / Bu nice okumaktır” şeklindeki Yunus Emre dizelerini onun için sıklıkla tekrar ederiz. Sıklıkla söylediklerimizin birisi de İslam’ın ilk emrinin ‘Oku!’ olduğudur.

Buraya kadar her şey tamam ama okumayı sadece ‘kitap’ okumak, eğitimi de sadece ‘bilgi’ edinmek olarak sınırlandırırsak okumayı ve eğitimi eksik kavramışız demektir. Bu eksik anlayış, bizi okumanın ruhundan ve amacından uzaklaştıracağı gibi onlardan beklediğimiz sonuçları elde etmemizi de engelleyecektir.

Kitap ‘yazılmış olan’ demektir. Yaratılmış her şey yazılmış olandır. En başta insan kitaptır. Kâinat kocaman bir kitaptır. Doğada gördüğümüz dağlar, ırmaklar, bulutlar, yağmurlar, mevsimler, iklimler kitaptır. Okumayı geniş bir eylem, kocaman bir amel, uçsuz bucaksız bir nazar, derinlemesine bir tefekkür olarak uygulamalıyız. İnsanı, doğayı, âlemleri, yeryüzünü, gökyüzünü, gece ve gündüzü, toprağı ve denizleri, toplumları ve canlı-cansız çevremizi okumalıyız. Gezerek, seyrederek, tartışarak, soru sorarak, araştırarak, konuşarak, susarak okumalıyız. Okumak çok çeşit, okunacak şey çok çeşit, okuma biçimi de çok çeşit.

Eğitimi ise sadece bilgi edinmek ve bilgi aktarmak gibi düşünemeyiz. Eğitimin onlarca yolundan en basit olanıdır bilgi almak, bilgi vermek. Eğitim her anlamda değişim sağlamalı; insanın bilgisini arttırmalı, yeteneğini geliştirmeli, becerisini arttırmalı, düşüncesini zenginleştirmeli, eylemini ve amelini iyileştirmeli, ahlakını güzelleştirmeli, iletişimini çeşitlendirmeli, bakış açısını çoğaltmalı, sözünü faydalı hale getirmeli, yaşamını kolaylaştırmalı, ruhunu ve bedenini zarafetle süslemeli. Bütün bunlar ancak hayatın içinde olan bir eğitim modeli ile başarılabilir. En iyi eğitim yaşanılan örnekliktir. Onun için İslami tebliğde ‘üsve-i hasene’ önemsenir. Üsve-i hasene, güzel örneklik demektir. Yani yaşayarak örnek olmak. Şüphesiz yaşamak en iyi öğretmendir.

Sadettin Ökten Hocamız bir söyleşisinde gazetecinin “İslamiyet’i nasıl öğrendiniz?” sorusuna şöyle cevap vermiş: “Öğrenmedim, bizzat yaşadım çocukluğumdan itibaren. Din bana matematik öğretir gibi ‘Oku’ denerek öğretilmedi.” Mesele budur, bu kadar nettir.  

Geride bıraktığımız eğitim yılında bu konuda çok başarılı ve çok sevimli iki uygulamaya şahit oldum. İlki, İstanbul Halkalı Güneşparkevleri Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerinin ‘Yaşayarak Öğreniyorum’ adlı projesi, diğeri de Üsküdar Kız ve Erkek Anadolu İmam Hatip Liseli bir grup gencin yürüttüğü "Çocuklarla Okuyoruz" projesiydi. Pek çok okulda benzeri çalışmalar yapılıyor ama ben yakından izlediğim için ikisinden bahsedeceğim.

Güneşparkevleri Kız Anadolu İmam Hatip Lisesinin ‘Yaşayarak Öğreniyorum’ projesi çerçevesinde okuldaki tüm öğrenciler müzik, tiyatro, yabancı dil, sosyal dokunuş gibi on alanda onlarca ekip oluşturarak yıl boyunca harika işler yaptılar. Okul Müdürü Ramazan Aşçı projenin sonuçlarından bahsederken şöyle demiş: “Okulumuzda disiplin problemi kalmadı, özgüveni yüksek, mutlu öğrenciler oluştu, öğrencilerimiz neler yapabileceklerini keşfettiler.” Projenin ödül töreninde çocukların nasıl mutlu olduklarını ve gelecek tasavvurlarının ne denli coşkulu hale geldiğini gördüm. Ve hepsi bu dünyanın iyilikle ayakta kaldığının sırrına ermişlerdi. Ne harika değil mi?

Üsküdar Kız ve Erkek Anadolu İmam Hatip Liseli bir grup gencin yürüttüğü "Çocuklarla Okuyoruz" projesi ise tam bir paylaşım ve kardeşlik yolculuğu. Projenin danışman hocası Hülya Büyükgüllü şöyle özetledi çalışmayı.

“Üsküdar Hasan Tan Çocuk Esirgeme Kurumu her hafta cumartesi ve pazar günleri bize kapılarını açtı. Yüreği sevgi dolu bir grup öğrenciyle çıktığımız bu yolculukta amacımız, orada bulunan minik kalplere kitap okumayı sevdirmek, yüreklerine bir nebze olsun dokunabilmek ve güzel anılar bırakabilmekti.  Projeye katılan öğrencilerimiz, bazen öğrenci bazen küçük birer öğretmen olarak kurumdaki çocuk arkadaşlarına bir şeyler öğretebilmenin sorumluluğunu yaşadılar.”

En iyi öğretmen, yaşamdır.

Yaşayarak öğrenen, yaşayarak öğreten, yaşayarak eğiten sevgili peygamberimize salat ve selam olsun.

Güneşparkevleri Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi ile Üsküdar Kız ve Erkek Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerine teşekkür ediyorum. Hep böyle iyi olun lütfen.

 

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık