• 25 Ocak 2016, Pazartesi 13:42
ErolERDOĞAN

Erol ERDOĞAN

Hangi Koalisyon Ne Anlama Geliyor?

 

KOALİSYON GRUBU VEKİL SAYISI
AK Parti Azınlık Hükümeti 258 + Destek
CHP+MHP Azınlık Hükümeti 212 + Destek 
CHP Azınlık Hükümeti 132 + Destek
CHP + MHP + HDP 292
 AK Parti + MHP 338
AK Parti +HDP 338
AK Parti + CHP 390

 

Meclis yakında açılacak ve medya üzerinden peşrevleri yapılan koalisyon denemeleri resmen başlamış olacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarından ve vücut dilinden, seçim sonrası senaryolar konusunda zihninin rahat olduğu anlaşılıyor. Bakalım süre nasıl işleyecek, birlikte göreceğiz.

 

Nasıl Bir Koalisyon Olmalı?

Doğal olarak hükümet kurma görevi ilk olarak AK Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’na verilecek. Sayın Davutoğlu, koalisyon kurmak için partilerle görüşerek süreci yürütecek. Ahmet Davutoğlu’nun ilk turda sağlıklı bir koalisyon formülü yakalayabilmesini arzu edenlerdenim.

Ortada birden fazla koalisyon senaryosu var. Koalisyonun vekil sayısı çok olmalı ki, oylamalarda meydana gelecek fireler yasama faaliyetlerini tıkamasın, ayrıca hükümet sürekli düşme korkusu yaşamasın. Bu arada, CHP’nin koalisyon şartları olarak basına yansıyanlar, koalisyon kültüründen uzak sözler, CHP’nin daha uzlaşıcı olması gerekir.

Azınlık Hükümetinin özgüveni ve gücü zayıf olur. Hangi parti kurarsa kursun bu durum pek değişmez.

 

Erken Seçim Olmalı mı?

Koalisyon ihtimalleri samimice denenmeden erken seçim istemek doğru bir talep olmaz, millet böyle bir talebi doğru karşılamaz. Kaldı ki, koalisyon denemeleri tam anlamıyla sona ermeden veya ciddi bir toplumsal-siyasi gerekçe oluşmadan yapılacak erken bir seçimde sonuçlar ciddi oranda değişiklik göstermez.

Bir koalisyon hükümeti kurmanın oldukça zor olduğunu da görüyorum. Seçim sonuçları tek başına iktidar imkânı vermediği gibi icraatçı bir koalisyon hükümetine de zor imkân vereceğe benziyor.Koalisyon kurulamazsa da geç kalınmadan erken seçime gidilmelidir. Peki, engeller aşılarak koalisyon hükümeti kurulursa, hangi koalisyon ne anlama gelir? Bu sorunun cevabını da aşağıda vermeye çalıştım.

 

AK Parti ve HDP Koalisyon Hükümeti: Milletvekili sayısı 338. Çözüm Süreci için olumlu olur. Anayasa değişikliği yapacak sayıyı elde edemez. Bazı yasama faaliyetlerinde çoğunluk sağlanamayabilir. AK Parti, CHP ve MHP karşısından oy kaybına uğrar. PKK koalisyon ortağı gibi davranır. Kürt oylar ile AK Parti arasındaki gerilim, koalisyon sürecine bağlı olarak azalabilir de, artabilir de.

 

AK Parti ve MHP Koalisyon Hükümeti: Milletvekili sayısı 338. İki partinin tabanı kolay anlaşır. Anayasa değişikliği yapacak sayıyı elde edemez. Bazı yasama faaliyetlerinde istenilen çoğunluk sağlanamayabilir. CHP ve HDP'nin oylarını arttırır. Kürt oylar AK Parti'den daha fazla uzaklaşır. Çözüm Süreci askıya alınır.

 

CHP+MHP+HDP Koalisyon Hükümeti: Milletvekili sayısı 292. Üç partinin tabanlarının anlaşabilme oranı düşük. Anayasa değişikliği yapacak sayıyı elde edemez.  Bazı yasama faaliyetlerinde istenilen çoğunluk sağlanamayabilir. Bu koalisyonun tek motivasyonu AK Parti ve CB-RTE karşıtlığı olduğu için zaman içinde koalisyonun devamını sağlayacak yeterli gerekçe kalmaz.

 

CHP+MHP Azınlık Koalisyon Hükümeti: Milletvekili sayısı212. HDP dışarıdan destek verebilir. CHP ve MHP tabanları birçok konuda anlaşabilir.Anayasa değişikliği hiçbir zaman gündeme gelmez. Bazı yasama faaliyetlerinde istenilen çoğunluk sağlanamayabilir. Uzun yıllar iktidara gelemeyen CHP’nin iktidarı yaşanmış olur. Dışarıdan destekli azınlık hükümeti olduğu için HDP vesayeti kendini belirgin şekilde hissettirir. Uzun soluklu bir hükümet olmaz.

 

AK Parti Azınlık Hükümeti: Vekil sayısı 258. CHP, MHP veya HDP destek verebilir. Anayasa değişikliği gündeme gelmez. Bazı yasama faaliyetlerinde istenilen çoğunluk sağlanamaz. Dışarıdan destekli azınlık hükümeti olduğu için destek veren partinin vesayeti kendini belirgin şekilde hissettirir. Uzun soluklu bir hükümet olmaz.

 

CHP Azınlık Hükümeti: Vekil sayısı 132. MHP ve HDP’nin aynı anda destek vermesi gerekir. Anayasa değişikliği gündeme gelmez. Bazı yasama faaliyetlerinde istenilen çoğunluk sağlanamayabilir. Dışarıdan destekli azınlık hükümeti olduğu için destek veren partinin vesayeti kendini belirgin şekilde hissettirir. Uzun soluklu bir hükümet olmaz.

 

AK Parti + CHP Koalisyon Hükümeti: Vekil sayısı 390. Koalisyon alternatifleri içinde milletvekili sayısı bakımından en güçlü hükümet olur. Toplumdaki siyasi gerilimi bir ölçüde azaltır. Kısmî anayasa değişikliği sağlanabilir. Yasama faaliyetlerinde zaman zaman fireler yaşansa da çoğunlukla zorlanılmaz. Uzun soluklu bir hükümet olsa da dört yılı tamamlamakta zorlanır. 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık