• 25 Ocak 2016, Pazartesi 13:42
ErolERDOĞAN

Erol ERDOĞAN

Hangisi Olsun; AK Parti-CHP, AK Parti-MHP?

Azınlık hükümeti alternatifleri dahil teorik olarak 8-9 ayrı koalisyon kombinasyonu mümkün olmakla birlikte, gelinen noktada, AK Parti–MHP ve AK Parti-CHP dışındaki koalisyon ihtimalleri zayıfladı. AK Parti’nin tek başına kuracağı azınlık hükümetini de üçüncü ve zayıf bir ihtimal olarak listeye ekleyebiliriz.

Bunlar olmazsayeni bir seçimi gündemimize almamız gerekecek. Yenilenecek bir seçimde ise milletvekili dağılımın tek başına iktidar sağlayacak şekilde değişmesi ciddi ataklar ve yeni algılarla mümkündür.

Koalisyon istenen bir şey değil, mecbur olunan bir durumdur. Onun için "Şu partiyle koalisyon bize ters" gibi reddedişler doğru değil. Koalisyon yapılacak parti 'baştan' değil görüşmeler sonucunda belirlenir. Koalisyon tercihi sonraki seçimleri de etkiler.Türkiye demokrasi tarihi koalisyonların uzun vadeli olmadığını gösteriyor. Kurulabilecekse, bu koalisyonun ömrü de kısa olacaktır.Koalisyon hükümetlerini orta vadeli icraat-seçim hükümeti olarak görmeliyiz. Koalisyonlar yumruklarla değil tokalaşarak kurulur.

Kurulması kolay olsun amacıyla birbirlerine yakın kabul edilen partilerin koalisyon yapmaları gerektiğine dair bir kabul olsa da, toplumsal karşılık ve çeşitlilik zenginliği göz önüne alınarak farklı cephelerdeki partilerin koalisyon kurması da mümkündür.

 

AK Parti İle CHP Koalisyon Kurarsa

Alternatifler içinde sayısal bakımdan en güçlü hükümet alternatifi AK Parti-CHP koalisyonudur. Bu koalisyonun vekil sayısı 389’dur. AK Parti-CHP koalisyonu toplumdaki siyasi gerilimi bir ölçüde azaltır. Kısmî anayasa değişikliği sağlanabilir. Yasama faaliyetlerinde ortaya çıkacak fireler vekil sayısının çokluğundan dolayı sorun oluşturmayacaktır. Çözüm Süreci kısmî revizyonla devam eder. CHP’de iç tartışmayı bir süre durdurabilir. Orta soluklu bir hükümet olma ihtimali olsa da dört yılı tamamlayamaz. Bu koalisyonun en büyük sorunu, iki parti tabanının anlaşmakta zorlanacak olması ve Kılıçdaroğlu’nun CHP’li vekiller üzerindeki otoritesinin zayıf kalabileceği ihtimalidir.

 

AK Parti İle MHP Koalisyon Kurarsa

AK Parti ve MHP seçmenlerinin karşılıklı olarak sıcak baktığı bu koalisyon alternatifinin milletvekili sayısı 337. Bu koalisyon Anayasa değişikliği yapacak sayıyı elde edemez. Bazı yasama faaliyetlerinde istenilen çoğunluk sağlanamayabilir. AK Parti-MHP koalisyonu özellikle HDP’nin ve kısmen CHP’nin oylarını arttırmasına sebep olabilir. Çözüm Süreci askıya alınır. Eğitim ve dini konular başta olmak üzere sosyal konularda iki parti kolay anlaşabilir.

 

AK Parti Azınlık Hükümeti

CHP, MHP veya HDP destek verirse AK Parti azınlık hükümeti mümkün hale gelir. Hatta göreve başlama noktasında güvenoyu yoklaması yapılırken muhalefetten 20 civarında vekil oylamaya katılmazsa hükümet güvenoyu alma imkânı yakalar.

Böyle bir hükümette Anayasa değişikliği gündeme gelmez. Bazı yasama faaliyetlerinde istenilen çoğunluk sağlanamaz. Dışarıdan destekli azınlık hükümeti olduğu için destek veren parti veya vekillerin vesayeti kendini belirgin şekilde hissettirir. Uzun soluklu ve icraatçı bir hükümet olmaz. Belki seçim hükümeti olarak düşünülebilir.

 

Olmayacak Koalisyon: CHP+MHP+HDP

CHP Lideri Kılıçdaroğlu’nun “Yüzde 60 Koalisyonu” olarak lanse ettiği CHP+MHP+HDP’nin vekil sayısı sadece 292. Üç partinin tabanlarının anlaşabilme oranı çok düşük. CHP+MHP+HDP  koalisyonu Anayasa değişikliği yapacak sayıyı elde edemez. Bazı yasama faaliyetlerinde çoğunluk sağlanamayabilir. Bu koalisyonun temel motivasyonu AK Parti ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan karşıtlığı olduğu için zaman içinde koalisyonun devamını sağlayacak yeterli gerekçe kalmaz.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık