• 19 Mart 2018, Pazartesi 11:28
ErolERDOĞAN

Erol ERDOĞAN

Hasan Celal’in Güzel Ömrü

Yıl 2011. Tarihi tam vereyim; 5 Mart 2011 Cumartesi. Ankara'da Gazi Mustafa Kemal Bulvarı üzerindeki İlci Oteldeyiz. HAS Partili günler… İki oturumlu bir panel için toplandık. Panelin üst başlığı “SİYASETİ HALKA AÇMAK” şeklinde…

İki oturum var. İlk oturumda “Demokrasi, Sivil Toplum, Siyasal Katılım”ı konuşacağız. Bu oturumda, Prof. Dr. Erol Göka, Prof. Dr. Levent Köker, Prof. Dr. Vedat Bilgin ve Salim Uslu konuştu. Salim Uslu o dönem HAK-İŞ Genel Başkanı. İkinci oturumda ise “Siyasetin Finansmanı ve Temiz Siyaset” başlığımız var. İki başlık da önemli ama konu siyaset ve finans olduğu için ikinci başlık daha çetin, daha müşkül ve dikkat çekici. Bu bölümde de, Yrd. Doç. Dr. Erdinç Yazıcı, Hasan Celal Güzel, Cüneyt Ülsever ve Prof. Dr. Ömer Faruk Gençkaya konuşmacılar.

Panelin açılış konuşmasını “HAS Parti Genel Başkanı” olarak Numan Kurtulmuş yaptı. Ben de, partinin “Üyelerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı” olarak “Üye tabanlı siyaset ve yaygın aidat - açık finans sistemi” başlığıyla bir sunum yaptım. Bu bir proje başlığı aslında… Üyelerin siyasette aktif olmasını, partili üyeler arasında “aktif üye” olarak kendini gösterenlerin süreçlerde belirleyici olmasını, siyasetin finansmanında üye aidatının daha sahici olmasını öngören bir proje… Proje hem medyada ilgi görüyor hem de akademik camiada ve parti tabanında heyecanla takip ediliyor.

Panel için ayrılan salon ağzına kadar dolu, ayakta olanla var. Herkes sözünü söylüyor. Siyasetin finansmanı şeffaf olmalı, sermaye siyaseti esir almamalı, üyelik sistemi daha fonksiyonel olmalı, üyeler göstermelik olmaktan çıkarılmalı… Çünkü herkes aynı dertten muzdarip; siyaset-sermaye ve devlet ilişkisinde birikmiş sorunlarımız var.

Bu konularda duyarlılığı yüksek ve güçlü sözleri olan Hasan Celal Güzel’i özellikle panele davet etmiştik. Onun söyleyecekleri önemliydi; bilgisi-fikri vardı, tecrübesi zengindi. Panelde herkes konuştu, önemli sözler söylendi. Ancak Hasan Celal Güzel’in bana yönelerek söylediklerini sonraki yıllar hiç unutmadım. Şöyle demişti: “Erol, çok yorulursun bu konularda ama mesafe alamazsınız…” O tecrübeli, ben idealisttim. “Başaracağız bakanım” demiştim. Sonra da eklemiştim “İnşallah siyasetin finansmanı ve aktif üyelik konusunda iyi bir modeli siyasetimize armağan edeceğiz.” Aradan yıllar, köprülerin altından-üstünden çok sular geçti. Şimdi geriye bakıp “O haklıydı” diyerek havlu attığımı itiraf edesim geliyor ama bunu yapmak istemiyorum. “Biz Müslümanlar” siyasetin finansmanını şeffaflaştıracak ve siyasi parti üyeliğinin anlamlı hale gelmesini sağlayacak sistemler kurmak zorundayız çünkü. Tavuğu "İslâmi usullere göre" kesmek zorunda olduğumuz gibi siyasetimizi de İslâmi ve insani usullere göre yapmak, yapmaya çalışmak zorunluluğumuz var.

“Hasan Celal Güzel vefat etti” haberini duyunca bunları hatırladım. Hasan Celal Güzel, doğduğu 1945 yılından vefat ettiği 2018 yılına kadar hayatına çok şey sığdırdı. Devlet Planlama Teşkilatının çeşitli kademelerinde çalıştı. Sonrasını sayayım… Başbakanlık Müşavirliği, Başbakanlık Ekonomik ve Sosyal İşler Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı Müşavirliği, İçişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcılığı, DPT Genel Sekreterliği ve Müsteşar Vekilliği,  Başbakanlık Müsteşar Yardımcılığı, Başbakanlık Müsteşarlığı, Anavatan Partisi Gaziantep Milletvekilliği, Devlet Bakanlığı ve Hükümet Sözcülüğü, Millî Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı,  Dışişleri Bakan Vekilliği, Yeniden Doğuş Partisi (YDP)Genel Başkanlığı, Yeni Türkiye Stratejik Araştırma Merkezi Başkanlığı, YENİ TÜRKİYE Dergisi yayımcılığı…

Onu en çok darbe karşıtlığı ile hatırlayacağız sanıyorum. Çünkü 28 Şubat'ta en çok o mert durdu, açık seçik darbe karşıtlığı yaptı. Fikri olan, düşünen, açık sözlü, yazan-çizen bir siyasetçiydi.

 

Hasan Celal Güzel dolu dolu bir hayat yaşadı. Allah rahmet eylesin, mekânı cennet olsun.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık