• 15 Mayıs 2016, Pazar 15:07
ErolERDOĞAN

Erol ERDOĞAN

Mayıs Ayı Gençlik Ayı

Uluslararası Vuslat Platformunun ev sahipliğinde 13-15 Mayıs 2016 tarihlerinde Abant’ta ‘Gençlik İstişaresi’ yapıldı. İstişarelere Vuslat Platformunun mensuplarının yanı sıra, genç akademisyenler, farklı illerden üniversiteli gençler ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı. Çok faydalı konuşmalar ve iyi çalışılmış tebliğler dinledik.

Sunumlarını dinlediğim bazı isimleri saymak isterim. Platform Başkanı Hamza Cebeci, Eski Milletvekili Eyüp Fatsa, Eski Bakan Osman Pepe, Yusuf Ziya Kavakçı Hoca, Arif Altunbaş, Avukat Namık Ayhan, Sosyolog Şeref Aslan, İSPARK Kurucu Müdürü Kadir Gurbetçi, Nuri Vatan, Bekir Cansu, Cüneyt Bahadır, Salih Gebel, Ali Coşkun, Hikmet Öztürk, USMED Başkanı Said Ercan. İstişarelerin Cumartesi akşam ve Pazar günkü oturumlarına kalamadım. O oturumlarda da Psikolog Rukiye Karaköse, Merve Kavakçı, Ravza Kavakçı, Fehmi Bilge’nin isimleri gözüküyordu. Ayrıca ‘Serbest Kürsü’ bölümlerinde 30’a yakın genç arkadaşımızın konuşmasını dinledik.

Abant’ta yapılan bu istişare, Sonbaharda İstanbul’da geniş katılımlı olarak yapılması planlanan ‘Gençliğin Problemleri ve Çözüm Yolları’ sempozyumunun da ön çalışması olarak düşünülmüş. Uluslararası Vuslat Platformunun Abant’ta  gerçekleştirilen ‘Gençlik İstişaresinde ben de Cuma günkü açılış bölümü ile Cumartesi günkü ikindi oturumunda birer konuşma yaptım. Her iki konuşmanın metni inşallah yayınlanacak kitapta yer alacak.

Bizim Abant’ta olduğumuz saatlerde de Yenikapı Etkinlik Alanında İstanbul Gençlik Fuarı başlamıştı. "Farkındayım, gönüllüyüm" sloganıyla başlayan fuar bir hafta sürecek. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından tarafından bu yıl ilk kez düzenlenen fuarın amacı, sivil toplum kuruluşları ile gençlerin samimi bir ortamda doğrudan buluşması ve gençlerin sivil toplum alanında daha aktif olmaları şeklinde açıklanmış.

Bu yazıyı çalıştığım saatlerde ise UDEF-Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu’nun 9. Öğrenci Buluşması başlamak üzereydi. Sinan Erdem Spor Salonunda gerçekleşecek buluşmaya Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da katılarak konuşma yapacak. UDEF’in yaptığı öğrenci çalışmalarının anlamı büyük. Çünkü UDEF ve bünyesindeki dernekler, onlarca ülkeden ülkemize misafir olarak gelen öğrencilerle ilgileniyor, onların derdi ile dertleniyor, gençlerin işlerini kolaylaştırıyor. Dünyanın her köşesinden ülkemize gelmiş gençlerin bu topraklarda ‘yabancı’ değil ‘misafir’ olarak bulunmalarını sağlıyor.

Yazının başlığında “Mayıs ayı gençlik” ayı dedim. Yukarıda saydıklarım bu ayda yapılan gençlik faaliyetlerine sadece üç örnek. 19 Mayıs vesilesiyle her ilde çok sayıda gençlik etkinliği yapılacak. 29 Mayıs haftasında yine çok sayıda gençlik etkinliğinin duyurusuna şahit olacağız. MGV ve AGD’nin yıllardır büyük bir kararlılıkla devam ettirdiği ‘Fetih ve Gençlik Günü’ muhtemelen bu sene de gerçekleştirilecektir. Lise ve üniversitelerin pilav günleri ile mezuniyet şölenleri zaten birkaç haftadır sürüyor. Sanıyorum Mayıs ayı boyunca gençlik konusunda yapılanları saymaya kalksak buna gücümüz yetmez. Gençlik her siyasi cephenin, her ekolün, her fikri grubun hedef kitlesi çünkü.

Her yer cıvıl cıvıl, her yer hareketli, her yerde gençlik var. Mevsimlerin en genci olan baharda, insanlığın en baharı gençliği konuşmak hem doğamıza ve doğaya uygun. Hatta gerekli.

Yazının sonuna sağlam bir not düşeyim. Araştırmalardan anladığıma göre hiçbir siyasi ve fikri cephe gençliğe yeterince ulaşamıyor. Mesela dindar, muhafazakâr, İslamcı dernek, vakıf, cemaat, tarikat, platform, okuma grubu, dergi ekoleri ve gençlik kollarının iletişim kurabildiği gençlik, ülkemiz gençliğinin yüzde 10’u bile değil. Bunca kuruluş, bunca faaliyet, bunca bütçe ve oran bu!

Yanlışlık nerede?

Gençleri, baharı, Mayıs’ı selamlıyorum.

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık