• 18 Nisan 2017, Salı 11:23
ErolERDOĞAN

Erol ERDOĞAN

Sandık Aynadır, Saçımızı Tarayabiliriz

Evet, sandık aynadır; saçımızı, kıyafetimizi, duruşumuzu onda görebiliriz. Aynada gördüklerimize bakarak, istersek, saçımızı tarar, kıyafetimizi düzeltir, kendimize çekidüzen verebiliriz. İstemezsek “Bu dünya böyle gelmiş, böyle gider.” deriz, ezberimize devam ederiz.

Aynaya çok kızarsak, “Bu işler senin bildiğin gibi değil!” diyerek aynaya küsebilir veya onu kırabiliriz de. Kırılmış aynalar, hiçbir şeyi doğru yansıtmaz.

Evet, sandık gerçek bir aynadır. Üstelik prizmatik bir aynadır o. Her açısından farklı bir siluet, farklı bir yansıma ve farklı renkler yansır. İşte onun için aynalar bize çeşit çeşit, boy boy, renk renk sonuçlar gösterir.

Siyaset, medya, araştırma kuruluşları, bürokrasi, din adamları, sivil toplum kuruluşları, yazarlar, kanaat önderleri… Sandıktan herkese sorular ve sonuçlar var. İsteyen nasibine düşeni okur.

 

SONUÇ NET

Referandum sonucu apaçık ortada… Cumhurbaşkanlığı sistemine geçiş için milletimiz % 51,4 oranında evet, yüzde 48,6 oranında hayır dedi. Sonuç kesin: Parlamenter sistem artık geride kalıyor, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ise inşa edilmeyi bekliyor. Yeni dönemin henüz ilk haftasında, ilk adımındayız. Esas iş bundan sonra… Referandumda oylanan 18 madde, sistem kurmadı, sadece sistem değişikliğinin adını koydu.

Halkımızın yüzde 51,4’ü evet demiş olsa bile, yüzde yüzümüzün hakkını, hukukunu, yaşamını, inancını, düşüncesini, emeğini göz önüne alan bir sistem kurmalıyız.

 

ESKİLERİN HATASINA DÜŞMEYELİM

Dedelerimizin, babalarımızın, bizden önceki siyasetçilerin düştüğü hataya düşmemeliyiz.

Dünya kaos ve totaliter dönemleri yaşarken, 29 Ekim 1923’de, Cumhuriyeti ilan ederek tüm ülkelere örnek olduğumuz halde, sonrasında gerekeni yapamadık; ilan ettiğimiz cumhuriyeti, millete dayalı tam demokratik ve sivil bir sistem olarak inşa edemedik. Onun için doksan yıldır, tek parti devletinin sorunları, darbeler, vesayetler, koalisyonlar, dış tehditlerle boğuşup durduk.

Dediğim gibi, eskilerin hatasını tekrar etmeyelim. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini inşa etme sürecinde el ele verelim. Cumhuriyetimizin yüzüncü yılı olan 2023’e kadar, millete dayalı, demokratik, sivil, denetime açık, şeffaf, siyasi katılımı önceleyen bir Cumhurbaşkanlığı Hükümet sistemi inşa edelim. Gerçek bir sistem sadece anayasa ile kurulmaz; devamında işin ruhuna uygun yasalar, mekanizmalar, yönetmelikler hazırlamak gerekir, bunlar da yetmez, siyasi-sosyal gelenekler ve sağlam bir sistem kültürü oluşturmak gerekir.  

Buyurun iş başına. Herkes işin bir yerinden tutsun.

 

HERKESE SORU VAR

“Sandık aynadır; saçımızı, kıyafetimizi, duruşumuzu onda görebiliriz.” demiştim. Aynaya bakarak herkes, kendi sorusunu kendisine sormalı.

Mesela, AK Parti ve MHP'nin kendine sorması gereken sorulardan biri şu olmalı.

"Siyasi olarak yüzde 61'i aşan evet bloku neden yüzde 51,4'de kaldı? Nerede yanlış yapıldı?"

CHP'nin kendine sorması gereken ilk soru da şu olabilir.

"İki sene öncesinde yüzde 30'u bulmayan başkanlık sistemine destek yüzde 50'yi nasıl aştı? CHP  ve hayır kanadı nerede yanlış yaptı?"

 

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık