• 25 Ocak 2016, Pazartesi 13:42
ErolERDOĞAN

Erol ERDOĞAN

Türkiye'nin İlk Seçim Hükümeti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ahmet Davutoğlu’nu ‘AK Parti Genel Başkanı ve Konya Milletvekili’ sıfatıyla seçim hükümetini kurmakla görevlendirdi. Güvenoyu alması gerekmeyen seçim hükümeti birkaç güne kurulmuş olacak.

Türkiye’nin tarihinde üç farklı hükümet tarzının çok sayıda örneği var. Bunlar; tek parti hükümeti, koalisyon hükümeti ve azınlık hükümeti. Seçim Hükümeti Anayasamızda olmakla birlikte hiç uygulanmamıştı. AK Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu başkanlığında kurulacak hükümet, Türkiye’nin ilk seçim hükümeti olacak. Böylece bundan sonraki seçim hükümetlerine dair teamül de bu ilk seçim hükümetiyle oluşmaya başlayacak.

Azınlık hükümetleri bakımından zengin bir ülkeyiz. Parlamenter sistemde parlamentoda çoğunluğu olmayan bir partinin başka partilerin hükümete fiilen katılmadan dışarıdan destek vermesiyle oluşturduğu hükümet biçimine azınlık hükümeti diyoruz. İlk azınlık hükümeti 25 Aralık 1963 tarihinde İsmet İnönü başkanlığında kuruldu. 1970'lerde Sadi Irmak, 1977’de Bülent Ecevit, 1979'da Süleyman Demirel azınlık hükümetleri kurdu. Listenin devamı var.

Seçim Hükümeti ise 45 günlük yasal süreçte hükümet kurulamadığı ve Meclis seçim kararı alındığı takdirde oluşturuluyor. Seçim hükümeti meclise giren partilerin vekil sayılarına göre bakanlık dağılımı yapılarak oluşturuluyor. Bakanlık teklifini kabul etmeyenlerin yerine bağımsız kişiler yada dışarıdan da bakan atanabiliyor.

 

Ahmet Davutoğlu Başbakanlığındaki Seçim Hükümeti

Ahmet Davutoğlu Başbakanlığında kurulacak seçim hükümetinde, AK Parti'ye 11, CHP'ye 5, MHP ve HDP'ye de 3'er bakanlık düşüyor. Başbakanlık ile Ulaştırma, Adalet ve İçişleri bakanlıkları bu dağılımın dışında.

CHP ve MHP genel başkanları seçim hükümetinde parti olarak yer almayacaklarını, HDP ise her şartta seçim kabinesinde yer alacağını açıkladı.

Bundan sonrası için tahminim şudur.

Ahmet Davutoğlu, Anayasal prosedürü tamamlamak için AK Parti, MHP, CHP ve HDP’li milletvekillerine kapalı zarf usulüyle bakanlık tekliflerini iletecek. Teklifi kabul edenlerden Cumhurbaşkanınca da uygun görülenler listeye yazılacak. Bakanlık teklifini kabul etmeyenlerin yerine CHP ve MHP’liliğiyle bilinen ve o partilerin tabanında kıymet verilen bürokrat, bilim adamı gibi isimlere teklif götürülecek. CHP ve MHP genel başkanlarının seçim hükümetinde parti olarak yer almayacaklarını açıkça ilan etmelerine rağmen Ahmet Davutoğlu’nun o partili vekillere bakanlık teklifi götürmesi Anayasal prosedürü tamamlamakla ilgili gözüküyor. İlgili Anayasa maddelerinde açık ifadeler kullanılmadığı için böyle bir karmaşa ile karşı karşıyayız.

Peki, Davutoğlu’nun bakanlık teklifi götürdüğü CHP ve MHP’li milletvekilleri, genel başkanlarının açık kararına rağmen bu teklifi kabul ederler mi? Etmemeleri kuvvetli ihtimal. Ben de CHP ve MHP’li vekillerin siyasi kültür gereği bu teklife sıcak bakmamalarını öneriyorum. Böylece hem Anayasal zorunluluk yerine getirilmiş, hem de siyasi adap korunmuş olur. Sonrasında da, CHP ve MHP’liliğiyle bilinen bürokrat, bilim adamı, eski siyasetçilere teklif götürme süreci başlar. Sanıyorum en doğru çıkış yolu bu olur. Seçim hükümetinin siyasi haritamızı mümkün olduğunca yansıtacak genişlikte olması gerekir.

 Bu arada, icraatçı hükümet olmayacağına dair genel kabul olsa da terör, Suriye, DAEŞ, ekonomi gibi sıcak konular Seçim Hükümetinin gündeminde olacak.

Türkiye’ye hayırlı olsun.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık