• 22 Temmuz 2016, Cuma 12:51
FatihGÖK

Fatih GÖK

15 Temmuz’da MOSSAD-MI6 Kapışması

15 Temmuz 2016 darbe girişimini farklı bir perspektifle değerlendireceğim. Darbe girişimini, uluslararası boyutlu ve dış istihbarat etkili düşünmek, darbe ve darbecilerin etkisini ve amacını objektif olarak değerlendirmemizi sağlar. Önceki yazılarımda bahsettiğim, İsrail-İngiliz çekişmesinde darbe girişimi ülkemize düşen küçük bir paydı. Ama yaşadığımız sürecin dış istihbarat etkisiyle gerçekleşmediğini ve yine farklı bir istihbarat yardımı olmadan atlattığımız ihtimali benim için yüzde 1’in altındadır.

 

MOSSAD-MI6 Kapışması

Günümüz ulus devletlerin iki büyük düşmanı vardır, biri demokratik sistem, diğeri kapitalizm.Bunlar, 1215 Magna Carta ile başlayıp 1648 Westphalia’yla olgunlaşan, Emperyalizmle devam edip, Kapitalizmle son şeklini alan anası İngilizler olan sistemlerdir. Özellikle Ortadoğu’da iki önemli ulus devletten Türkiye ve İsrail bu sistemlerce hedef alınmaktadır. İngilizler sistem kartlarını Sykes-Pikot’la başlatıp günümüze kadar akıllıca kullandılar.

Günümüz dünyasının siyasi ve ekonomik yapılanmasının güncellenme tarihinin gelmiş olması, bölgemizin ve bizimde sistemimizi elinde tutan İngilizler, önce terörizmle ve devamında iç savaşlarla yüzleşmemizi sağlayarak self sendromunu sürekli hissetmemizi sağlamaktadır.Darbe girişimini, salt askeri bir kalkışma olarak değerlendirmemiz yanlıştır. Yanlış kanı, yanlış tedavi demektir ki, bu da bizleri kısır döngüye düşürür. Gerçekte darbe kalkışmasında her ne kadar asker ön planda tutulsa da en büyük destekçisi sivil bürokratik yapı olan sistem darbesidir.Çünkü FETÖ denilen yapı, hem askeriye de hem de bürokrasi de hâkimdir. Buradan şu çıkarımı kolayca yapabiliriz: Aynı zamanda NATO ordusu da olan TSK’nın yapılanmasının iç güvenliğe yönelik olması, kendi vatandaşını tehdit görmesindendir. Darbe planlaması aylar alacak bir süreçtir. Fakat tarihe dikkat edilirse, Türk-İsrail yakınlaşması ve bu yakınlaşmanın doğuracağı devletin kendini dinamik tutmasını sağlayan "PKK" terör örgütüne karşı yapılan mücadele ve Bahoz Erdal’ın, MOSSAD tarafından öldürülmesiyle mücadelenin farklı bir mecraya kayacak olmasından duyulan kaygıyla darbe süreci başlatılmıştır. Benimde içinde olduğum toplumun bir kısmının yakındığı, MOSSAD’ın, TSK ve MİT’le olan yakınlaşması bu süreçte tezatlık oluşturmuş, darbecileri yanlış yönlendirmeyle dolaylı da olsa Cumhurbaşkanımıza veya ilgili kişilere bilgi vermeleriyle darbe girişimi şimdilik akamete uğratılmıştır. Çünkü darbe girişiminden hemen sonra binlerce insanın bırakın deşifre edilebilmelerini bu kadar kısa sürede isimleri dahi yazılamazdı.

Şimdi akla şu iki ihtimal gelmiyor mu?

Bir: Darbeciler önceden biliniyordu.

İki: Bir kaynak darbecilerin listesini verdi.

Sizce hangisi?

 

MİT ve Çocuk Anneler

Çok partili sisteme geçilmesiyle yapılan hemen her darbe sürecinde olduğu gibi MİT bu kez de geleneğini bozmayıp darbeciler için önemli bir üs olmuştur. Medyada çıkan bazı haberler MİT’in darbeden saatler önce Genelkurmayı uyardığı haberleri tamamen tutarsız bir iddiadır. Çünkü bu kalkışmanın muhatabı sisteme meydan okuyan Cumhurbaşkanımızdır ve neden uyarılmadı da darbenin merkezi olan ordu uyarılıyor? Diğer bir tutarsızlık, sizin uyardık dediğiniz kişilerin darbeci olmadıklarını nerden biliyordunuz (!). Haber alma teşkilatları, darbe yapılanmasından önce darbecilerin beynine ve duygularına girerek bu tür girişimleri çökertmeleri gerekir.

Çocuk Anneler… TV programlarını çok izlemeyen biri olarak, ilgimi çeken bir programa takılmıştım, Amerika’da ve Avrupa’da yaşları 13-15 olan kız çocuklarının tamamen bilgisizlikten kaynaklanan ve meşru olmayan sadece cinsel tatmin sonucunda çoğu kimden hamile kaldığını bilmeden, genellikle banyoda, okul lavabolarında ve şanslı olanlar karın ağrısı şikâyetiyle gittikleri hastanelerde doğum yapmalarıydı. Bu çocuklar, bırakın ebeveynlerini kendileri dahi hamile olduklarını bilmemeleri enteresandı. Ülkenin güvenliğini korumak için kurulan teşkilatın, darbeyi kollarına alarak “nur topu gibi darbemiz oldu’’ demesine ramak kalmıştı.

Ülkemizin NATO’ya üye olmasıyla yaşanan darbe girişimlerini vatandaşlarımızın ABD’ye bağlamaları her zaman haklı oldukları bir tespittir. Bu girişimde de ABD ikili oynama karakterini sürdürmüştür. İkili oynama yöntemi nedenini bir karşılaştırmayla daha iyi anlayabiliriz. Bizim istihbarata harcadığımız para yıllık yaklaşık bir milyar dolar. ABD’ninse sahip olduğu birbirinden bağımsız çoğu zaman rekabet halinde 16 istihbarat teşkilatı ve yaklaşık yıllık 60 milyar dolarlık kaynağı olan,bizden yüzde altı bin kat büyük bir istihbarat gücü vardır. Diyebiliriz ki bir kısım ABD istihbarat teşkilatları, darbecileri başta Obama olmak üzere bir kısmı da seçilmiş hükümeti destekleyerek, AK Parti hükümetine psikolojik üstünlük verip darbecilerin püskürtülmesinde yardımcı olmuştur. Aslında bu süreç, bizlere darbe yapmadan ziyade ülkemizin iç savaşa çekiliyor olması sinyalini vermiştir. Yani darbeciler Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanlarını tutuyorlar ve bir üst aklın direktifiyle öldürmüyorlar. Anlaşılması açısından, bir darbe devletin üniter yapısına pek zarar vermez hatta toprak bütünlüğüne hiç vermez. Ama iç savaş ameliyat için verilmiş narkoz gibidir.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık