• 22 Ağustos 2017, Salı 0:13
FatihGÖK

Fatih GÖK

ABD-İngiltere’nin Mızrak Ucu Türkiye

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya Başbakanı Angela Merkel’in ‘Gümrük Birliği’ açıklamalarına tepki gösterdi. Erdoğan, Merkel’in “Türkiye ile Gümrük Birliği güncellemesine karşı oldukları” şeklindeki açıklamasını değerlendirirken Almanya’da yapılacak seçimlere dönük mesaj verdi.

Cumhurbaşkanı, Almanya’da yaşayan Türk kökenli seçmenlere seslenerek “Almanya’daki tüm vatandaşlarıma sesleniyorum. Bunlara sakın ola oy vermeyin hataya düşüp. SPD, Hıristiyan Demokratlar, Yeşiller… Sakın. Türkiye düşmanı olmayan partilere oy verin. Bu artık Almanya’da yaşayan Türk vatandaşlarımın onur mücadelesidir.” dedi.

Bu açıklama Almanları çileden çıkarmaya yetti ve tepkiler: Almanya Başbakanı Merkel “Hiçbir müdahaleye müsamaha göstermiyoruz” derken Almanya Dışişleri Bakanı Gabriel, Erdoğan’ın açıklamalarını "Ülkemizin egemenliğine yönelik eşi benzeri görülmemiş bir saldırıdır" diye yorumladı. Çünkü Uluslararası ilişkilerde sıradan bir devlete dahi yapılamayacağı düşünülen bu tür müdahale Almanya’ya / AB’ye; yıllardır aşağıladıkları tam üyelik hevesiyle kapıda beklettikleri ve onların tabiriyle bir ‘Üçüncü Dünya Ülkesinden’ gelmesi hazmedilemeyecektir.

Diplomasiyi  iyi bilenler özellikle Cumhurbaşkanımızın, Almanya’ya karşı gurbetçi vatandaşlarımızı kullanmasını nasıl karşılar bilmiyorum ama benim aklıma gelen birkaç senaryo var.

Bir: Almanya ve AB’nin kâğıttan kaplan ve bir yaptırımının olmadığını özellikle Türk insanı nezdinde bütün Dünya’ya göstermek.

İki: Türkiye’nin, ‘one  munite’ çıkışı gibi bir çıkışla artık Almanya ve AB’yi müttefik değil, rakip ya da hasım görmesi.

Üç: Özellikle milliyetçiliğin revaçta olduğu günümüzde Türk-AB ittifakının mümkün olmadığı bir sürece girildiği.

Dört: ABD-İngiltere, AB’yi doğrudan hedef almaktansa; AB’yi cezalandırmayı Türkiye’ye bırakmaları.

Daha önceki yazılarımda da belirtiğim gibi İngilizlerin, hemen her olayda kayıtsız şartsız Türkiye’nin yanında yer almasını, özellikle 15 Temmuz darbe kalkışmasına karşı açıkça duruşunu gördük; buna karşın Almanya/AB’nin darbe sırasındaki ikircikli tutumu da yaşadık.

Sonuç olarak… Almanya/AB, Ortadoğu'da varlık göstermek istiyorsa bunun Türkiyesiz olmayacağını; Türkiye’ye karşı zaten imkansız olduğunu bilmelidir. Almanya’nın, Ortadoğu da yakınlaşabileceği şimdilik tek ülke –İran- belki olabilirdi ama İran Genelkurmay Başkanı Muhammed Bakıri’nin, son Türkiye ziyareti de göstermiştir ki: bu da Türkiye’ye karşı kolay olmayacaktır.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık